Festiwal Polskiej Młodzieży

Festiwal Polskiej Młodzieży to projekt mający na celu poszerzenie świadomości na temat problemów ze zdrowiem psychicznym wśród młodzieży oraz zebranie środków na pomoc osobom nimi dotkniętym.

Publikacja: 21.03.2023 19:00

Festiwal Polskiej Młodzieży

"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym wydarzenia

Powstał on w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii, a jego organizatorami są uczniowie warszawskich liceów.

Skąd pomysł na projekt? Według Światowej Organizacji Zdrowia co piąty nastolatek ma problemy psychiczne bądź behawioralne, a co siódmy wykazuje niezadowolenie ze swojego życia w stopniu, który zagraża jego zdrowiu psychicznemu. W Polsce z kolei występuje brak powszechnej dostępności leczenia psychiatrycznego. Zwiększenie świadomości społecznej na temat ciągłego wzrostu ilości chorób psychicznych wydaje się być niezbędne w obecnych okolicznościach.

W ramach Festiwalu odbyły się kiermasze, zbiórki oraz finałowy koncert charytatywny w Centrum Praskim Koneser. Wśród artystów znaleźli się Freak Situation, The Taxated, Hive Mind, Sara Antonia, Healing Joke, Julia Blank, Jędrek Szczepański, Assembled, Smoku i Ziemek, Malfunction Official oraz Dj Seb. Zebrane pieniądze zostały przeznaczone na leczenie oraz kampanie zapobiegające chorobom - wszystkie pieniądze zostały przekazane Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Fundacja pomaga między innymi dzieciom oraz młodzieży w kryzysie. Suma zebranych środków wyniosła ok. 28 000 zł.

W ramach Festiwalu organizowana jest również aukcja plakatu „Wielkiej Wody" z podpisami głównych aktorów i twórców, serialu, który został laureatem tegorocznej Nagrody Filmowej Orły.

W przyszłości planowane są kolejne edycje Festiwalu, a liczba zaangażowanych szkół ma ulec zwiększeniu. Inicjatywa ma rozszerzyć się na inne miasta oraz kraje Unii Europejskiej.

"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym wydarzenia

Zdrowie
Licealista organizuje dużą konferencję. Chce obalić mity związane z niepełnosprawnością
Niemcy
Chirurg zwolniony po tym, jak do asystowania przy amputacji zatrudnił sprzątaczkę
Zdrowie
Kanada: Alarmujące wyniki badań - ptasia grypa może przenieść się na ludzi
Zdrowie
Lekarz zmarł po szczepionce na COVID. "Nie można było tego przewidzieć"
Zdrowie
100 lat pisma naukowego dla lekarzy
Zdrowie
Kongres Rzecznicy Zdrowia 2023 – wspólnie dla zmian w systemie ochrony zdrowia