Nieprawidłowości w dochodzenie należności cywilnoprawnych

Po kontroli RIO zarzucono burmistrzowi nieprawidłowości w dochodzeniu należności cywilnoprawnych (najem, dzierżawa) co skutkowało przedawnieniem na kwotę

Publikacja: 29.08.2023 02:00

Pieniądze dla samorządów

Pieniądze dla samorządów

Foto: AdobeStock

20 tys. zł. Wg RIO było to skutkiem stosowania 6 - letniego terminu przedawnienia zamiast 3 – letniego. Czy jest ryzyko, że burmistrz poniesie odpowiedzialność w trybie dyscyplinarnym? Niektórzy z dłużników podpisali porozumienia i spłacają dług – pyta radna.

Analizę pytania warto poprzedzić odniesieniem się do przepisów ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami jako, że należności powstały w związku z wykorzystywaniem mienia nieruchomego jednostki samorządu terytorialnego. Tamże, w art. 13 ust. 1 postanowiono, że z zastrzeżeniem wyjątków wynikających z ustaw, nieruchomości mogą być przedmiotem obrotu. Mogą być przedmiotem sprzedaży, zamiany i zrzeczenia się, oddania w użytkowanie wieczyste, najem lub dzierżawę, użyczenia, oddania w trwały zarząd a także mogą być obciążane ograniczonymi prawami rzeczowymi, wnoszone jako wkłady niepieniężne (aporty) do spółek, przekazywane jako wyposażenie tworzonych przedsiębiorstw państwowych oraz jako majątek tworzonych fundacji.

Pozostało 82% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?