Jak utworzyć park krajobrazowy

Dla władz samorządowych istotne może być zapewnienie ochrony dla cennego przyrodniczo obszaru. Czym cechuje się taka forma ochrony przyrody i jak nadać ją danemu terenowi?

Publikacja: 09.05.2022 23:37

Jak utworzyć park krajobrazowy

Foto: Adobe Stock

Jedną z form ochrony przyrody wymienionych w art. 6 ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1098 z późn. zm.; dalej: u.o.p.) są parki krajobrazowe. Jest to jedna z form ochrony przyrody, która może zostać ustanowiona poprzez działania organów jednostek samorządu terytorialnego, obok m.in. obszarów chronionego krajobrazu, pomników przyrody lub zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. Rozstrzygnięcia w sprawie ustanowienia parku krajobrazowego, zostały przez ustawodawcę zastrzeżone do właściwości sejmiku województwa. Swego rodzaju uczestnikami takiego postępowania, poprzedzającego podjęcie uchwały w sprawie ustanowienia parku krajobrazowego, są też rady gmin.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów