Dotacja do remontu obiektu zabytkowego

Burmistrz miasta chce wprowadzić w mieście dotacje do remontów zabytków zarówno będących własnością osób fizycznych jak i przedsiębiorców. Zamierza jednak uzależnić prawo do dotacji w wysokości 30 proc. wartości przedsięwzięcia od braku jakichkolwiek zaległości wobec miasta w ostatnich pięciu latach np. z podatków, opłat za śmieci. Czy takie warunki będą legalne – pyta radny.

Publikacja: 07.02.2022 12:52

Dotacja do remontu obiektu zabytkowego

Foto: AdobeStock

Analiza pytania wymaga przypomnienia, że zgodnie z art. 7 konstytucji organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Ten wymóg adresowany m.in. wobec jednostek samorządu terytorialnego oznacza, że organy tych jednostek przyjmując akty prawa miejscowego powinny działać w granicach ustawowego upoważnienia. Z ww. przepisem w związku pozostaje art. 94 konstytucji, gdzie z kolei postanowiono, że organy samorządu terytorialnego oraz terenowe organy administracji rządowej, na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawie, ustanawiają akty prawa miejscowego obowiązujące na obszarze działania tych organów. Zasady i tryb wydawania aktów prawa miejscowego określa ustawa.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona