Kultowe klapki i inne atrakcje. Samorządy dla WOŚP

Lokalne władze włączają się w akcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Publikacja: 28.01.2022 11:50

Kultowe klapki i inne atrakcje. Samorządy dla WOŚP

Foto: mat.pras.

Wiadukty w ciągu ulicy Wojska Polskiego w Bydgoszczy będą nosiły nazwę: Wiadukty Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Szczecinie terenu przy Teatrze Lalek Pleciuga nie udało się uhonorować taką nazwą. Ale jeszcze nic straconego. WOŚP – może być patronem innego miejsca w tym mieście. A na razie samorządowcy przygotowują się do jubileuszowego 30. już finału tej niezwykłej Orkiestry.

- Wsparcie dla niej jest dla mnie sprawą bezdyskusyjną. WOŚP pomaga w ratowaniu życia i zdrowia ludzi na skalę naprawdę niespotykaną. Wystarczy popatrzeć na ogrom naklejek na sprzęcie praktycznie w każdym szpitalu w Polsce. Zbiórki są zawsze perfekcyjnie rozliczane, Orkiestra zawsze się rozlicza z tego, co kupiła – zauważa Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Piłkarskie pamiątki na sprzedaż

Od lat władze Krakowa na aukcje WOŚP od lat przeznaczają przedmioty związane z Krakowem. Był fragment Szkieletora, była trąbka hejnalisty, była szopka. Nie inaczej jest i w tym roku. -Tym razem licytujemy przedmiot wyjątkowy – i symbolicznie, i pod względem gabarytów. Jest to bowiem replika dzwonu Zygmunt, którego 500-lecie świętowaliśmy w ubiegłym roku – reklamuje prezydent Majchrowski.

Ten jubileuszowy 30. finał WOŚP dla Krakowa będzie szczególny, bo w tym roku jeden ze sztabów fundacji będzie miał siedzibę w Urzędzie Miasta Krakowa przy placu Wszystkich Świętych. Miasto nieodpłatnie udostępni budynek pałacu Wielopolskich, gdzie na czas finału zostanie zlokalizowane serce krakowskiej akcji.

Prezydent Katowic Marcin Krupa na tegoroczną licytację „Rzeczy od serca” przekazał wyjątkowe zaproszenie na losowanie grup Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn.

W przyszłym roku stolica Śląska będzie ich gospodarzem. To losowanie odbędzie się w lipcu. – Będzie także okazją do spotkania z piłkarzami reprezentacji – zachwala swoją akcję prezydent Krupa.

Zapowiada, że dodatkowo zwycięzca licytacji otrzyma unikatową koszulkę Reprezentacji Polski z nadrukiem swojego nazwiska. - To jest ten moment żeby działać! – uważa prezydent Krupa.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta na licytacje, które odbędą się na Rynku, przed Urzędem Miasta, w Kieleckim Centrum Kultury oraz Pałacyku Zielińskiego przekazał m, in. koszulki reprezentacji Polski w piłce ręcznej, zestawy patriotyczne oraz... tzw. "Wentówka dla WOŚP".

- Zachęcam do udziału i aktywności.Do zobaczenia w niedzielę na ulicach Kielc – apeluje prezydent Wenta.

Także prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz jak co roku przekazał fanty na licytacje WOŚP. – Jest to m.in. piłka, którą otrzymał od Pawła Woickiego, zawodnika Indykpol AZS Olsztyn, z podpisami reprezentacji Polski – zdradza Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyn.

Prezydent może kosić

Podobnie jak w poprzednich latach w finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy włączył się prezydent Lublina – Krzysztof Żuk. Na aukcję przekazał upominek związany z miastem.

- A ściślej mówiąc z lubelską kulturą, z której nasze miasto w sposób szczególny słynie. Przez lata swojej działalności Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uratowała życie i zdrowie milionów Polaków, więc udział w finale uznajemy za społeczny obowiązek wszystkich tych osób, którym na sercu leży dobro mieszkańców naszego miasta i kraju – podaje Katarzyna Duma, rzecznik prezydenta Lublina.

W WOŚP angażuje się też Białystok. - Zachęcam wszystkich białostoczan do udziału w tej akcji i do wsparcia finansowego, aby w jak najszerszym zakresie udało się wspomóc dziecięcą okulistykę. Bądźmy solidarni w pomaganiu podczas finału WOŚP – apeluje Tadeusz Truskolaski, prezydent miasta.

W dzień finału – 30 stycznia – będą odbywać się wydarzenia towarzyszące, między innymi wystawa zdjęć z poprzednich edycji WOŚP, turniej futsalu, pokaz teatralny Polskiego Związku Niewidomych, Bieg „Policz się z cukrzycą”, oddawanie krwi w specjalnym krwiobusie, i inne atrakcje, np. stoisko kulinarne Mariusza Kisiela, Vice Masterchefa.

W Białymstoku na licytację została wystawiona pamiątkowa koszulka z podpisami utytułowanych lekkoatletów z Białegostoku: Kamili Lićwinko, Wojciecha Nowickiego, Damiana Czykiera, Marleny Goli i Klaudii Kardasz. Wystawiło ją miasto.

Prezydent Torunia Michał Zaleski na licytację oddał przedmioty z osobistej kolekcji. - Czeka na Was zestaw: Album Toruńskie Orbity z autografem Edward Norton plus elegancki długopis z grawerem "Miasto Toruń" – informuje prezydent w mediach społecznościowych. Przypomina, że dochód z licytacji zostanie przeznaczony na podniesienie standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci!

Na nietypowy pomysł wpadł także Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. Wspierając WOŚP można wygrać jego usługi w koszeniu trawnika.

- Na tegoroczną aukcję na rzecz Orkiestry oferuję skoszenie trawnika w Twoim ogrodzie w ustalonym wcześniej terminie. Dojazd do zainteresowanego tą ofertą w pakiecie. Realizacja zadania moim sprzętem w terminie, kiedy pojawi się już wyrośnięta do koszenia trawa. Jedynym ograniczeniem jest powierzchnia trawnika, umówmy się, że nie mówimy o polu golfowym – podaje prezydent Kuczera.

Przewodnik z Urzędu Miasta

Z kolei Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa na licytację przekazał przejście przez Rzeszowskie Piwnice. A przewodnikiem po nich ma być… on sam. - Na trasie będą czekać atrakcje – zapowiada prezydent Rzeszowa.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska nie tylko będzie kwestować na rzecz WOŚP na ulicach miasta, co robi od lat, ale też udzieli ślubu w tunelu Orientarium parze, która da na WOŚP najwięcej. Ale to nie wszystko! Na aukcję prezydent wystawiła : sześć par kultowych złotych par klapek Kubota! Ta marka po latach nieistnienia reaktywowała się w Łodzi w 2018 r. Znów święci triumfy.

- Są legendą i są z Łodzi. A do tego robią dużo dobrego. Tak jak obiecałam, 6 specjalnych złotych par Kubota trafiło na aukcję WOŚP. Grajcie, licytujcie - czas pobić wspólnie kolejny rekord – apeluje prezydent Łodzi w mediach społecznościowych.

Piotr Krzystek, prezydent Szczecina na aukcję wystawił wyprawę w kajakową, na którą zabierze osobę, która zapłaci zaoferuje najwięcej. - Będzie to doskonała okazja do poznania Szczecina z zupełnie innej, wodnej perspektywy. Na tę wyjątkową wycieczkę będą Państwo mogli zabrać swoich najbliższych (do 10 os.). Dokładny termin i miejsce rozpoczęcia wyprawy zostaną uzgodnione indywidualnie w późniejszym terminie – podaje prezydent w opisie aukcji.

WOŚP patronem w mieście

W Szczecinie grupa radnych chciała, aby fragment placu przed Teatrem Lalek Pleciuga nosił nazwę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ale sprawa wzbudziła duże emocje, więc na razie radni odrzucili pomysł.

Jednak radni Koalicji Obywatelskiej nie poddają się w walce o nadanie nazwy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla jednego z placów w Szczecinie. Apelują o zorganizowanie nadzwyczajnej sesji i przegłosowanie uchwały jeszcze przed 30-tym finałem, który odbędzie się w niedzielę.

Szczecińscy Radni KO są otwarci co do propozycji miejsca, w którym miałby powstać taki plac. Podkreślają, że jubileuszowy finał jest idealnym momentem na uczczenie akcji, czego od lat domagają się mieszkańcy miasta.

Sam prezydent Szczecina w mediach społecznościowych napisał: - Plac WOŚP w Szczecinie, tak! Na Łasztowni. Szanujemy koleżanki i kolegów z Rady Miasta, jednak podejmijmy tę decyzję zgodnie z zasadami, żeby nikt nie mógł jej podważyć. Dlatego jesteśmy za regulaminową procedurą, przesunięciem głosowania na lutową sesję i inną lokalizacją. Proponujemy Plac WOŚP na Łasztowni, w okolicach dźwigozaurów, tam gdzie od kilku lat spotykamy się na szczecińskim finale Orkiestry – dodał.

Lepiej poszło w Bydgoszczy. W środę Rada Miasta przyjęła uchwałę o nadaniu wiaduktom w ciągu ulicy Wojska Polskiego imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Taką propozycje złożyli radni Koalicji Obywatelskiej i SLD Lewica Razem.

- Wiadukty w ciągu ulicy Wojska Polskiego będą nosiły nazwę: Wiadukty Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Taką decyzję podjęliśmy radni na sesji. Jurek Owsiak dziękujemy, za te 30lat grania. Gramy do końca świata i jeden dzień dłużej – napisał Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Wygraj mecz z samorządowcami

Także Ruch Samorządowy "Tak dla Polski" postanowił zaangażować się w 30. finał Wielskiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na aukcję wystawiono cały składu zarządu wraz z osobami wspierającymi, do rozegrania meczu piłkarskiego.

W drużynie samorządowców wystąpią: Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, Katarzyna Gołębiewska-Jarek, wójt Dąbrowy, Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa, Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki, Mirosław Lech, wójt gminy Korycin, Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, Roman Szełemej, prezydent. Wałbrzycha, Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i Dorota Zmarzlak, wójt gminy Izabelin.

- Zwycięzca licytacji kompletuje skład swojej drużyny. Mecz proponujemy rozegrać w terminie kwiecień-maj 2022 roku (z uwzględnieniem sytuacji pandemicznej). Miejsce meczu oraz dokładna data zostaną uzgodnione ze zwycięzcą licytacji – podają samorządowcy.

Już w niedzielę już po raz 30. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Na ulicach będzie kwestować ok. 120 tysięcy wolontariuszy, działać będzie ok. 1700 sztabów. Zbierać będą pieniądze do tradycyjnych tekturowych puszek, a w internecie odbywają się setki internetowych zbiórek i aukcji. Tym razem pieniądze będą zbierane na okulistykę dziecięcą.

Wiadukty w ciągu ulicy Wojska Polskiego w Bydgoszczy będą nosiły nazwę: Wiadukty Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Szczecinie terenu przy Teatrze Lalek Pleciuga nie udało się uhonorować taką nazwą. Ale jeszcze nic straconego. WOŚP – może być patronem innego miejsca w tym mieście. A na razie samorządowcy przygotowują się do jubileuszowego 30. już finału tej niezwykłej Orkiestry.

- Wsparcie dla niej jest dla mnie sprawą bezdyskusyjną. WOŚP pomaga w ratowaniu życia i zdrowia ludzi na skalę naprawdę niespotykaną. Wystarczy popatrzeć na ogrom naklejek na sprzęcie praktycznie w każdym szpitalu w Polsce. Zbiórki są zawsze perfekcyjnie rozliczane, Orkiestra zawsze się rozlicza z tego, co kupiła – zauważa Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Ilu posłów zostanie prezydentami?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Z regionów
Prezydent miasta idzie do parlamentu? Rząd już nie wyznaczy komisarza
Z regionów
Z Sejmu do sejmiku: Którzy posłowie przenieśli się do samorządu?
Z regionów
Były wiceprezydent Warszawy wyjaśnia, czemu chce być prezydentem Raciborza
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Z regionów
Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład