Najpopularniejsze nazwisko w Sejmie? Duda

Troje nowych posłów i jeden senator noszą takie samo nazwisko jak prezydent Polski. Tylko jeden z nich jest z nim spokrewniony.

Aktualizacja: 28.10.2015 17:19 Publikacja: 28.10.2015 16:41

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek

Duda to najpopularniejsze nazwisko w nowym Sejmie. W nowym klubie PiS nosi go aż troje posłów: Elżbieta, Jan, Antoni. Choć cała trójka zna prezydenta, to nie zdążyli się jeszcze poznać wzajemnie. Łączy ich coś jeszcze: już raz przed laty startowali do Sejmu. Wtedy im nie wyszło.

Elżbieta, żona Andrzeja

Jedyna kobieta w tym gronie – jak mówi – od zawsze chciała działać dla lokalnej społeczności w rodzinnej gminie Skała pod Krakowem. – Działam nie tylko lokalnie, ale też w organizacji o zasięgu ogólnokrajowym: Stowarzyszeniu im. Lecha Kaczyńskiego – opowiada.

Swoich sił w lokalnej polityce próbowała już 1 3 lat temu. Wystartowała wówczas do rady gminy. Ale się nie udało. – Zaczęłam działać jeszcze mocniej na niwie społecznej. Uważam, że polityka ma wpływ na nasze życie, tworzy warunki dla niego – opowiada świeżo upieczona posłanka. Podkreśla też, że polityka nie jest czymś abstrakcyjnym, jest jak niewidzialna ręka, która ma wpływ na to co się dzieje na każdym kroku.

Elżbieta Duda bez sukcesu startowała też w wyborach do rady powiatu w 2006 roku, czy do parlamentu w 2011 roku. – Wtedy jedynką w Krakowie był Andrzej Duda, obecny prezydent. Ja dostałam miejsce 13 - opowiada. Zdradza, że ludzie pytali ją, czy jest żoną Andrzeja. Mieli w końcu to samo nazwisko. - Mówiłam, że tak, bo tak ma na imię mój mąż – opowiada nowa posłanka. Dopiero później zorientowała się, że może to być niewłaściwie odebrane.

Z prezydentem Dudą nowa posłanka dobrze się zna. Tworzyła jego biuro poselskie w rodzinnej Skale, gdzie jeszcze jako poseł udzielał bezpłatnych porad z zakresu polityki rodzinnej i społecznej, prawa pracy. – Byliśmy razem w zarządzie okręgowym PiS w Krakowie – wspomina Elżbieta Duda. Cztery lata temu jednak nie weszła do Sejmu. Zabrakło jej niewiele głosów. Jednak w ostatnich wyborach samorządowych zdobyła mandat radnej powiatu, a w kampanii wparł ją Andrzej Duda.

– Teraz nie wykorzystywałam tej znajomości- zapewnia wciąż radna powiatowa. W środę była jeszcze na posiedzeniu komisji finansowej swojej rady powiatu. Jest jej przewodnicząca, ale w urzędzie już zwracają się do niej.. pani poseł.

W Sejmie Elżbieta Duda, jak deklaruje – chciałaby zająć się sprawami rodziny, zdrowia czy pracy. Słyszała już, że w klubie będzie miała dwóch kolegów o nazwisku Duda. – Ale ich nie znam. Nie wiem, czy jesteśmy spokrewnieni. Mój mąż pochodzi spod Nowego Sącza, więc nie jest wykluczone – dodaje posłanka Duda.

Bratanek namawiał do startu

Jeden z nowych posłów to Antoni Duda, z Opola. Jest on bliskim krewnym prezydenta. On i ojciec głowy państwa to rodzeni bracia. – Pochodzimy spod Nowego Sącza, na studia wyjechaliśmy obaj do Krakowa. Brat Jan został, a ja pojechałem dalej, do Opola. Tam dostałem pracę, stamtąd miałem dziewczynę – opowiada pytany jak znalazł się w tym mieście.

W polityce jest od lat. Na początku lat 90-tych zakładał PC na Opolszczyźnie, wcześniej działał w Solidarności. – Brałem udział w II i w III zjeździe związku –wspomina Antoni Duda. Był też w AWS, a w ostatnich latach należy do PiS.

Do startu w wyborach namawiali go działacze partyjni, a nawet słynny bratanek. – Andrzej przekonywał, że nie jestem nowicjuszem, że dam radę – opowiada stryj prezydenta. Wspomina, że jego brata Jana, ojca prezydenta, też namawiano do startu w wyborach, ale on zdecydowanie odmówił. Jest radnym sejmiku małopolskiego i do Sejmu startować już nie chciał.

– Już raz startowałem w wyborach w latach 90., ale wtedy nic z tego nie wyszło. Prawica do Sejmu się nie dostała. Teraz postanowiłem po raz drugi. Wierzyłem, że dam radę, bo jestem jakoś znany w tym regionie – opowiada Antoni Duda.

Od 10 lat jest dyrektorem Urzędu Pracy w Opolu. Wcześniej kierował miejscowym ZUS-em, działa też w Klubie Inteligencji Katolickiej.

– Pewnie nazwisko też mi pomogło, ale nie wspomagałem się bratankiem w kampanii. Ani w ulotkach, ani w wywiadach nie mówiłem, że prezydent to mój bratanek – opowiada nowy poseł PiS.

W Sejmie chciałby się zająć tym na czym się zna: polityką społeczną i mniejszościami narodowymi. – Mam żonę Ślązaczkę i znam to środowisko od środka. I bardzo je podziwiam – mówi.

Słyszał o dwóch kolejnych osobach w klubie PiS o nazwisku Duda, ale żadnej z nich nie zna jeszcze osobiście. - Senatora Dudę miałem tylko okazję poznać - mówi Antoni Duda.

Może być koło Dudów

Najwięcej głosów z nowych posłów Duda dostał Jan z Nowego Sącza. W sumie 9110. To rolnik, przedsiębiorca i działacz Solidarności Rolniczej. Był jednym z inicjatorów jej odrodzenia, aktywnie działał w jej władzach powiatowych czy centralnych.

W 1998 roku został radnym powiatowym z listy AWS – przewodniczącym rady powiatu Nowosądeckiego. To on był pomysłodawcą uchwały rady powiat i rad gminnych Sądecczyzny, która nadała Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Ziemi Sądeckiej. – Do Sejmu startowałem pierwszy raz, ponad 20 lat temu próbowałem do Senatu, ale nie wyszło – opowiada Jan Duda.

Jan Duda przyznaje, że nie jest spokrewniony z prezydentem, ale parę razy miał okazję się spotkać. – To ten sam region – tłumaczy. Jan Duda uważa, że nazwisko mogło mu pomóc dostać się do Sejmu. – Na pewno nie zaszkodziło – mówi. I śmieje się, że wraz z dwójką pozostałych posłów będzie mógł założyć koło Dudów w Sejmie. – Ale i tak będziemy w jednym klubie – dodaje.

W Sejmie chce się zając rolnictwem, jako częścią gospodarki. - Nie można do niego inaczej podchodzić.

Takie samo nazwisko jak trójka posłów nosi też senator PO Jarosław Duda. Ponownie został wybrany z okręgu nr 6, który obejmuje powiaty wokół Wrocławia. Dla niego będzie to już trzecia kadencja. Senator Duda jest obecnie pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych i wiceministrem pracy. W niedzielę zdobył ok. 81 tys. głosów i pokonał kandydata PiS Pawła Hreniaka.

Jak wynika z danych MSW w Polsce ponad 45 tys. osób nosi nazwisko Duda, z czego 24,8 tys. to mężczyźni, a 20,4 tys. to kobiety. Dla porównania najpopularniejsze w naszym kraju  nazwisko Kowalski/Kowalska ma niemal 170 tys. osób.

Duda to najpopularniejsze nazwisko w nowym Sejmie. W nowym klubie PiS nosi go aż troje posłów: Elżbieta, Jan, Antoni. Choć cała trójka zna prezydenta, to nie zdążyli się jeszcze poznać wzajemnie. Łączy ich coś jeszcze: już raz przed laty startowali do Sejmu. Wtedy im nie wyszło.

Elżbieta, żona Andrzeja

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii
Kraj
Szef BBN: Rosyjska rakieta nie powinna być natychmiast strącona
Kraj
Afera zbożowa wciąż nierozliczona. Coraz więcej firm podejrzanych o handel "zbożem technicznym" z Ukrainy
Kraj
Kraków. Zniknęło niebezpieczne urządzenie. Agencja Atomistyki ostrzega
Kraj
Konferencja Tadeusz Czacki Model United Nations