Sąd: Jedna całodobowa apteka na powiat to za mało

Apteki pełnią pewnego rodzaju funkcję publiczną, z której wynikają określone zadania, w tym obowiązek dostępności świadczeń.

Publikacja: 18.04.2023 02:00

Sąd: Jedna całodobowa apteka na powiat to za mało

Foto: AdobeStock

Przypomniał o tym w niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, który rozpatrywał skargę wojewody na uchwałę Rady Powiatu Skierniewickiego w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych.

Analiza zapisów załącznika do tej uchwały wykazała, że jedyną apteką pracującą w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy jest apteka na terenie miasta na prawach powiatu, to jest Skierniewic. „Tak skonstruowana uchwała powoduje, że na terenie powiatu skierniewickiego, który jest inną jednostką samorządu terytorialnego, nie funkcjonuje żadna apteka ogólnodostępna w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy. W konsekwencji oznacza to, że nie została wypełniona delegacja wynikająca z art. 94 ust. 2 ustawy Prawo farmaceutyczne” – podniósł w skardze wojewoda łódzki.

Pozostało 80% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?