Po co komu honorowy obywatel gminy

Instytucja honorowego obywatela gminy służy wzmacnianiu więzów wspólnoty samorządowej. Na co trzeba uważać przygotowując uchwałę w takiej sprawie?

Publikacja: 19.09.2022 21:29

Po co komu honorowy obywatel gminy

Foto: Adobe Stock

Jednym z fundamentalnych problemów polskiego samorządu terytorialnego jest niejasne określenie statusu członków wspólnot samorządowych. Formalnie gminy, powiaty i województwa są wspólnotami mieszkańców. Taki stan prawny wynika wprost z art. 16 ust. 1 konstytucji i pierwszych przepisów ustrojowych ustaw samorządowych.

Problem w tym, że status mieszkańca gminy jest w istocie rzeczy statusem pół formalnym. O ile samo pojęcie „mieszkańca” jest terminem języka prawnego, to nie posiada ono legalnej definicji. Definicja ta została wypracowana przez sądy administracyjne jeszcze w latach 90. i ugruntowała się w praktyce. Przyjmuje się, że o tym, kto jest mieszkańcem jednostki samorządu terytorialnego decyduje stałe miejsce zamieszkania osoby fizycznej, które oceniane jest według przepisów Kodeksu cywilnego. Podkreśla się przy tym, że organy samorządu terytorialnego w prawie miejscowym nie mogą wprowadzać formalnoprawnych kryteriów warunkujących to, czy mieszkaniec może korzystać z praw wynikających z tego statusu. Nie można traktować jako mieszkańca tylko np. osób zameldowanych na pobyt stały w danej gminie.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara