Jak motywować do mówienia prawdy

- Na polecenie wójta przygotowano projekt uchwały w sprawie zasad stosowania ulg w spłacie należności cywilnoprawnych. W projekcie przewidziano dwa załączniki – wniosek oraz oświadczenie o stanie finansowym i majątkowym z adnotacją o świadomości odpowiedzialności karnej z art. 233 Kodeksu karnego za podawane dane. Czy jest to dopuszczalne? W założeniu ma to motywować mieszkańców do podawania prawdziwych danych – pyta radny.

Publikacja: 28.06.2022 06:10

Jak motywować do mówienia prawdy

Foto: Adobe Stock

Należy przeprowadzić analizę regulacji ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 305 ze zm.).

Na uwagę zasługuje art. 59 ust. 1–2 tej ustawy. Z regulacji wynika: po pierwsze, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym cywilnoprawne należności pieniężne, przypadające j.s.t. lub jej jednostkom organizacyjnym wymienionym w art. 9 pkt 3, 4 i 13, mogą być umarzane, Terminy ich spłaty mogą zostać odroczone lub płatność może zostać rozłożona na raty, na zasadach określonych przez organ stanowiący j.s.t., z zastrzeżeniem ust. 4.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego