Sygnalista w administracji publicznej zgłaszający naruszenia pod ochroną - wywiad z Kamilą Bury

Budowanie dobrej administracji publicznej to tak naprawdę budowanie zaufania obywateli do demokratycznego państwa prawa – mówi Kamila Bury szef zespołu prawnego w Capgemini, pełniąca funkcję oficera ds. etyki i compliance.

Publikacja: 02.11.2020 17:45

Sygnalista w administracji publicznej zgłaszający naruszenia pod ochroną - wywiad z Kamilą Bury

Foto: Adobe Stock

Do 17 grudnia 2021 roku Polska jest zobowiązana implementować przepisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, czyli tzw. dyrektywy o sygnalistach. Do czego zobowiązuje ta dyrektywa?

Kamila Bury (szef zespołu prawnego w Capgemini, pełni funkcję oficera ds. etyki i compliance): Dyrektywa zobowiązuje kraje członkowskie do stworzenia podstaw prawnych dla procedury zgłaszania nieprawidłowości czy nadużyć w instytucjach publicznych i prywatnych. Będzie musiała powstać w każdej instytucji prywatnej – zatrudniającej co najmniej 50 osób i we wszystkich podmiotach prawnych w sektorze publicznym, za wyjątkiem gmin zamieszkanych przez mniej niż 10 tys. mieszkańców.

Pozostało 91% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara