Staże i praca w instytucjach Unii Europejskiej – można aplikować wiele razy

Nie wolno zrażać się pierwszym niepowodzeniem. Nie wiem, czy znam kogokolwiek, kto zdał egzamin za pierwszym razem. Jest on trudny, ale jeśli się już go zda, ma się otwartą ścieżkę do ciekawej pracy – o stażach i pracy w instytucjach UE mówi Filip Skawiński, zastępca szefa Działu Politycznego z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Publikacja: 18.06.2024 04:30

Parlament Europejski

Parlament Europejski

Foto: Adobe Stock

- Ilu Polaków pracuje w instytucjach Unii Europejskiej?

Trudno o zbiorcze dane dla wszystkich instytucji, ale w największej z nich – Komisji Europejskiej jest to około 1600 osób. I to jest za mało. Obsada stanowisk w Unii Europejskiej powinna być reprezentatywna, czyli oddawać proporcję liczby mieszkańców danego kraju do liczby mieszkańców Unii Europejskiej. W przypadku Polski liczba ta wynosi 8,2 proc. i tylu Polaków powinno być zatrudnionych w instytucjach UE na różnych stanowiskach. Najgorzej wypadamy w middle management (średnie stanowiska kierownicze) – zajmujemy tylko 3,8 proc. stanowisk; senior management (wyższe stanowiska kierownicze) - zajmuje 5,3 proc.; ogółem wśród administrators – pracowników merytorycznych o statusie mianowanych urzędników jest 6,4 proc. Polaków. Bardzo kiepsko jest też ze stażystami – w ostatnich latach Polacy stanowi wśród nich tylko 4–5 proc.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?