Czym są zielone tablice rejestracyjne?

Zielone tablice są przyznawane nowo rejestrowanym pojazdom elektrycznym lub napędzanym wodorem. Takie oznaczenia przyjmują formę bardzo podobną do klasycznych odpowiedników. Jedyną różnicą jest jednak zielone tło tablicy zamiast białego.

Istnieją także tablice rejestracyjne z zielonymi literami i cyframi na białym tle. Nie można ich mylić z tymi, które wykorzystuje się w przypadku pojazdów ekologicznych. Są one bowiem stosowane jedynie przez producentów i sprzedawców, którzy udostępniają swoje samochody do jazd testowych. Wówczas nie muszą oni rejestrować każdego pojazdu z osobna. Wystarczy zastosować tę samą tablicę dla wszystkich samochodów znajdujących się w danym komisie lub salonie.

Zielone tablice obecnie pojawiają się na polskich drogach stosunkowo rzadko, ponieważ przepisy dotyczące ich montowania obowiązują dopiero od roku. Najczęściej można je zaobserwować w przypadku nowych aut, które opuściły salon w przeciągu ostatnich kilku miesięcy. Znacznie popularniejsze są tablice z zielonymi napisami stosowane przez dealerów i komisy. Takie rejestracje są stosowane już od dwóch lat i można je zobaczyć wszędzie tam, gdzie organizuje się jazdy testowe.

OC samochodu a zielone tablice

Posiadacze ekologicznych pojazdów kupują OC samochodu taniej niż osoby, które mają standardowe modele aut. Często różnica ta wynosi nawet kilkaset złotych, co po kilku lat skutkuje dość sporą oszczędnością. Warto jednak pamiętać, że wymiana standardowej tablicy na zieloną, która obowiązuje dopiero od 2020 roku, wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości 93 zł. Nie jest to jednak obowiązkowe, więc samochody elektryczne lub napędzane wodorem zarejestrowane wcześniej wciąż mogą jeździć ze standardowymi tablicami.

Do czego uprawniają zielone tablice?

Właściciele wszystkich pojazdów elektrycznych lub napędzanych wodorem mogą korzystać z buspasów. Oznaczenie takich samochodów za pomocą zielonych, rzucających się w oczy tablic pozwala na szybkie sprawdzenie, czy dane auto może poruszać się po tej części jezdni. Jest to duże ułatwienie zarówno dla służb, jak i innych uczestników ruchu. Na pierwszy rzut oka samochody ekologiczne nie różnią się bowiem niczym od standardowych modeli.

Zielone tablice rejestracyjne są pomocne także podczas weryfikowania uprawnień do darmowego postoju w strefie płatnego parkowania. Przyjazne środowisku samochody mogą też wjeżdżać do stref czystego transportu, które coraz częściej pojawiają się w centrach miast. Ogromną zaletą ekologicznych aut są również dużo niższe składki OC.

Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ

Materiał Promocyjny