Karta EKUZ do Chorwacji może nie wystarczyć

W 2013 r. Chorwacja uzyskała status członka Unii Europejskiej, w związku z czym na jej terenie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten uprawnia do korzystania z opieki medycznej. Kartę wyrabia się bezpłatnie w oddziale NFZ właściwym dla miejsca zameldowania, niemniej trzeba mieć świadomość wynikających z niej ograniczeń.

Jej posiadacz traktowany jest na takich samych warunkach jak obywatel kraju, w którym odbywa się leczenie. Oznacza to konieczność ponoszenia całkowitej lub częściowej odpłatności za niektóre świadczenia.

Jak łatwo sprawdzić karta ekuz na rankomat.pl obejmuje wyłącznie obszar opieki zdrowotnej – nie gwarantuje m.in. odszkodowania w razie wypadku czy kradzieży bagażu, nie pokrywa też kosztów szkód wyrządzonych osobom trzecim.

EKUZ obowiązuje tylko w tych placówkach, które mają zawartą umowę z Chorwackim Funduszem Ubezpieczenia Zdrowotnego (jest to odpowiednik polskiego NFZ), dlatego leczenie np. w ośrodkach niepublicznych nie jest możliwe z EKUZ.

Ubezpieczenie do Chorwacji – co powinno zawierać?

Średni koszt transportu medycznego z Chorwacji do Polski to ok. 36 tys. zł, a nikt przecież nie jest w stanie przewidzieć sytuacji, kiedy okaże się on niezbędny. Z kolei ubezpieczenie NNW zapewnia odszkodowanie w razie wypadku, a OC w życiu prywatnym chroni właściciela polisy przed finansowymi skutkami szkód nieumyślnie wyrządzonych osobom trzecim.

Dlatego optymalne ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji powinno zawierać kilka elementów, jak:

koszty leczenia i transportu medycznego do Polski ubezpieczone na kwotę minimum 25 tys. euro,

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) – zaleca się, aby minimalna suma gwarantowana wynosiła w tym przypadku 5 tys. euro,

ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) w życiu prywatnym opiewające na co najmniej 20 tys. euro.

Dodatkowo polisę podróżną do Chorwacji warto wzbogacić o ubezpieczenie bagażu. Osoby planujące aktywny wypoczynek w tym pięknym bałkańskim kraju powinny też wykupić ubezpieczenie sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka – w zależności od dyscyplin, jakie zamierzają uprawiać. W Chorwacji bardzo popularne są m.in. nurkowanie, kajakarstwo i rafting. Aby sprawdzić, z jakim ryzkiem wiąże się dany sport, należy przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Do innych chętnie wybieranych rozszerzeń zaliczają się m.in. ubezpieczenie chorób przewlekłych, ubezpieczenie dla kobiet w ciąży czy ubezpieczenie domu lub mieszkania na czas wyjazdu. Z uwagi na panującą obecnie sytuację epidemiologiczną coraz więcej ubezpieczycieli włącza do oferty dodatek, jakim jest pandemia Covid-19.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?

Przykładowo ubezpieczenie tygodniowego wyjazdu (cel: wypoczynek i zwiedzanie) do Chorwacji dla dwóch dorosłych osób kosztuje 39 zł w najtańszej opcji i 262 zł w najdroższym wariancie. W przypadku uwzględnienia w polisie nurkowania wydatki wrastają odpowiednio do 74,90 zł i 405 zł.

Ceny ubezpieczeń do Chorwacji zaczynają się od ok. 4 zł za jeden dzień ochrony. W kalkulatorze rankomat.pl można znaleźć wiele ofert polis zróżnicowanych zarówno pod względem ceny, jak i zawartości. Sprawdzenie propozycji towarzystw ubezpieczeniowych i zakup polisy online zajmuje kilka minut, jest to zatem wygodny sposób na zakup polisy.

Materiał Promocyjny