fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

MOTO Tu i teraz

Przeżyć na przejściu dla pieszych

fot. AdobeStock
Bezpieczeństwo pieszych to nadal duży problemem w Polsce. Sprawdzamy, jak nasz kraj wypada na tle innych europejskich państw.

W minionym roku na skutek epidemicznego lockdownu doszło do poprawy statystyk dotyczących liczby i śmiertelności wypadków drogowych. Wstępne informacje, przekazywane między innymi przez lokalne portale informacyjne, wskazują jednak, że śmiertelność wśród pieszych nadal była niepokojąco wysoka. Eksperci Ubea.pl stworzyli raport jak w minionych latach Polska prezentowała się pod względem bezpieczeństwa pieszych na tle innych państw Europy.

W celu sprawdzenia, czy piesi mogą się czuć bezpiecznie na polskich drogach, zostały wzięte pod uwagę między innymi dane z 2016 r. pochodzące z unijnej bazy CARE. Prezentują one liczbę ofiar śmiertelnych z podziałem na rodzaj uczestnika ruchu drogowego. – Na podstawie statystyk z bazy CARE obliczyliśmy, jaki udział w łącznej liczbie śmiertelnych ofiar wypadków mieli piesi, rowerzyści oraz kierowcy i pasażerowie pojazdów mechanicznych – tłumaczy Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Informacje zebrane w poniższej tabeli potwierdzają, że Polska cechuje się wysokim udziałem pieszych wśród śmiertelnych ofiar wypadków. W 2016 r. wyniósł on 29 proc. Średnia dla 27 porównywanych państw wyniosła natomiast 21 Średnia dla 27 porównywanych państw wyniosła natomiast 21 proc. Wśród krajów Unii Europejskiej wyższy wynik odnotowano jedynie w następujących krajach:

– Rumunia: 39 proc.
– Estonia: 37 proc.
– Łotwa: 35 proc.
– Słowacja: 34 proc.

Nowsze dane z bazy CARE potwierdzają, że piesi nadal nie są bezpieczni na polskich drogach. Poniższa lista przedstawia informacje o liczbie pieszych zabitych w wypadkach drogowych w przeliczeniu na milion mieszkańców. Dane pochodzą z 2018 r.:

– Rumunia – 35
– Łotwa – 26
– Polska – 21
– Bułgaria – 17
– Węgry – 17
– Chorwacja – 16
– Portugalia – 16
– Grecja – 14
– Czechy – 13
– Słowacja – 13
– Włochy – 10
– Estonia – 9
– Hiszpania – 8
– Francja – 7
– Wlk. Brytania – 7
– Belgia – 6
– Niemcy – 6
– Słowenia – 6
– Austria – 5
– Dania – 5
– Finlandia – 5
– Szwajcaria – 5
– Holandia – 3
– Szwecja – 3

Warto pamiętać, że potrącenia pieszych skutkują zwykle kosztownym leczeniem oraz wypłatą wieloletniej renty dla poszkodowanego lub zadośćuczynienia dla jego krewnych. – Wysoka śmiertelność pieszych w Polsce przekłada się więc także na poziom składek za OC – zwraca uwagę Andrzej Prajsnar, ekspert Ubea.pl

Źródło: moto.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA