Wimbledon: Pięć godzin gry i Djoković lepszy od Nadala

Novak Djoković wygrał dokończony w sobotę półfinał z Rafaelem Nadalem 6:4, 3:6, 7:6 (11-9), 3:6, 10:8. Finał z Kevinem Andersonem w niedzielę o 15.

Aktualizacja: 14.07.2018 18:48 Publikacja: 14.07.2018 18:40

Wimbledon: Pięć godzin gry i Djoković lepszy od Nadala

Foto: AFP

Korespondencja z Londynu

Dziennikarze lubią takie mecze nazywać epickimi, choć ta definicja precyzyjna nie jest. W piątek i w sobotę pod dachem kortu centralnego oglądano jednak na pewno tenis ekstremalny pod wieloma względami: wymiany były nieprawdopodobnie szybkie, piłki celne, tempo odbić zawrotne, rotacje niezwykłe. Tylko patrzeć i bić brawo.

Czytaj także: Iga Świątek jest mistrzynią Wimbledonu

Po piątkowym zatrzymaniu gry o 23.02 czasu lokalnego, wznowili grę o 13. Hiszpan potrafił odpowiedzieć na powszechne zapotrzebowanie, czyli przedłużenie gry do pięciu setów, ale w secie decydującym kilka razy został skontrowany, tyle wystraczyło, by wygrać z Nadalem. Mecz trwał 5 godzin i 16 minut.

To są legendy tenisa (razem mają 29 tytułów Wielkiego Szlema), walczyli 52. raz, znają się doskonale. Choć niekiedy wydawali się maszynami do gryw tenisa, ich mecze mają też wymiar ludzki, bo kibice wiedzą, że miewali też złe dni, tygodnie, nawet miesiące, i potrafili po nich wrócić do wielkiej gry.

– Djoković chyba potrzebował bardziej tego zwycięstwa i dlatego wygrał. Nie był w finale wielkoszlemowym od dwóch lat, to jest dla niego bardzo ważny rok – mówił w BBC były trener Serba, dziś komentator Boris Becker.

– Takie mecze mają ten wyjątkowy smak. To jasne, że pod względem sportowym dzielą nas drobiazgi, więc żyjemy dla takich spotkań, dla nich trenujemy i na nie czekamy – mówił zwycięzca.

Pytanie główne brzmi, czy Novak powrócił między wielkich na dobre. Czy miesiące kryzysu, także mentalnego, ma za sobą. W sobotę po południe w Wimbledonie padła odpowiedź twierdząca. Finał ma serbskiego faworyta, choć Kevina Andersona nikt nie skreśla.

> Mężczyźni – 1/2 finału: N. Djoković (Serbia, 12) – R. Nadal (Hiszpania, 2) 6:4, 3:6, 7:6 (11-9), 3:6, 10:8.

Tenis
Magda Linette za burtą Roland Garros. Niedziela nie do końca dla nas
Tenis
Roland Garros: Hubert Hurkacz z awansem. Chimeryczny, ale uśmiechnięty
Tenis
Roland Garros: Piorunujący początek. Magdalena Fręch wygrała w 47 minut
Tenis
Roland Garros: Polska niedziela w Paryżu
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Tenis
Losowanie w Paryżu: Idze Świątek łatwo nie będzie
Tenis
Rybakina mocna też na ziemi. Teraz czas na Paryż