Maj był czasem znanych turniejów ATP i WTA na kortach ziemnych Foro Italico w Rzymie (Italian Open), ale koronawirus kazał je przełożyć na inny termin, być może na wrzesień. Włoska federacja tenisowa (FIT), wzorem działaczy z Niemiec, Austrii, Francji i USA zorganizuje więc cykl letnich turniejów dla swoich zawodniczek i zawodników.

Pierwszym z nich będą „Campionati Italiani Assoluti" (Absolutne Mistrzostwa Włoch) – stara, prestiżowa impreza, która przez lata wyłaniała narodowego mistrza i narodową mistrzynię Italii, ale zakończyła istnienie w 2004 roku.

Ten turniej wygrywały sławy włoskiego tenisa: dwukrotny mistrz wielkoszlemowy Nicola Pietrangeli, Corrado Barazutti, Fausto Gardini, Lucia Valero i Lea Pericoli. W 1970 roku pięciosetowy finał rozegrali 36-letni Pietrangeli i 20-letni Adriano Panatta, co uważano za znaczącą, pokoleniową zmianę warty.

Po 16 latach przerwy mistrzostwa wrócą, zorganizowane przez firmę MEF Tennis Event, która podała, że turniej zacznie się 15 czerwca, odbędzie się w bezpiecznych warunkach w Todi, małej miejscowości koło Perugii, na kortach ziemnych lokalnego klubu tenisowego. Drabinka męska ma liczyć 32 miejsca, kobieca 16. Wśród uczestników będzie pierwsza rakieta męskiego tenisa Włoch, nr 11 w rankingu ATP Fabio Fognini.

W Todi pojawi się z oczywistych przyczyn większość najlepszych włoskich rakiet męskich i kobiecych, także czołowi juniorzy i juniorki, którym dyrektorzy techniczni FIT Filippo Volandri i Tathiana Garbin przyznają dzikie karty.

Firma MEF Tennis Event zorganizuje też kolejne podobne turnieje (co najmniej cztery) w cyklu pod nazwą MEF Tennis Tour. Wprawdzie we Włoszech wciąż nie można przeprowadzać żadnych imprez sportowych, nawet bez udziału publiczności, ale władze obiecują, że za kilka tygodni mogą znieść główne ograniczenia.

Można zatem szykować się na kolejne emocje tenisa na żywo. Włoskie turnieje ma transmitować stacja SuperTennis (jest dostępna w Polsce), przekaz udostępniony będzie także w internecie, na stronie turniejowej oraz poprzez media społecznościowe.