Novak Djoković i Casper Ruud finalistami Roland Garros 2023

Djoković pokonał w półfinale w czterech setach cierpiącego z powodu skurczów Hiszpana Carlosa Alcaraza, ubiegłoroczny finalista Ruud zwyciężył w trzech Niemca Alexandra Zvereva. Finał w niedzielę.

Publikacja: 09.06.2023 23:07

Casper Ruud (na zdjęciu) wygrał z Alexandrem Zverevem zaskakująco łatwo 6:3, 6:4, 6:0.

Najpierw miał być mecz pokoleń i był, chociaż zapewne inny, niż można było sobie wyobrażać. Po dwóch bardzo interesujących setach, w których Serb i Hiszpan pokazali wszystkie mocne strony – z jednej była profesorska dojrzałość wzbogacona o nienaganne przygotowanie fizyczne, z drugiej żywioł młodości i trochę nieokiełznana chęć popisywania się wspaniałymi zagraniami z każdego miejsca kortu – rywalizację zniszczyły skurcze, jakie dopadły Alcaraza.

Dwa razy Hiszpan prosił o pomoc medyczną, lecz te interwencje niczego nie zmieniły – Djoković dostał szansę szybszego zakończenia rywalizacji i ją w pełni wykorzystał. Widowisko, wobec widocznej przewagi Novaka, zgasło, końcowy wynik: 6:3, 5:7, 6:1, 6:1 dla Serba. Żal było patrzeć na cierpiącego Carlosa Alcaraza z trudem idącego do siatki po przegranej piłce meczowej.

34. wielkoszlemowy finał Djokovicia

Paryż czekał na ten mecz prawie dwa tygodnie, dostał pół meczu o jakim można było marzyć. Te dwa sety pobudziły wyobraźnię i cieszyły każdego, kto lubi tak energetyczny tenis, w którym harmonijnie łączyła się wybuchowa moc uderzeń z szybkością i elastycznością ruchów grających oraz ich niebanalnymi wyborami taktycznymi. Lekką przewagę z początku miał ten starszy, bardziej wyrafinowany i obyty z meczami na takim poziomie, choć serc paryskiej widowni, mimo późniejszych grzecznych słów pod adresem rywala, raczej nie zdobył.

Kiedy na początku trzeciego seta hiszpański mistrz US Open zasygnalizował, że potrzebuje pomocy przy prawej łydce i rozpoznano, że to skurcz, musiał czekać zgodnie z regułami wielkoszlemowymi do zmiany stron. Nie czekał, a to oznaczało łatwo wywalczone prowadzenie Djokovicia oraz buczenie widzów. Druga interwencja niczego nie zmieniła, ten i kolejny set Carlitos przegrał dość szybko, dostając owację po wygraniu gema przy stanie 0:5 w ostatnim secie.

To jednak Novak Djoković zagra w 34. finale wielkoszlemowym, siódmym finale Roland Garros i będzie walczyć o 23. tytuł w Wielkim Szlemie. Hiszpan nie odniósł jakiejś poważnej kontuzji, ale potem tłumaczył, że skurcze łapały go nie tylko w nogi, ale też w ramiona, właściwie czuł ból w każdej części ciała. – Naprawdę  nie mogłem się już poruszać się w trzecim secie, w czwartym, powiedzmy, że miałem małą szansę, ale to było naprawdę trudne doświadczenie, bo całe ciało zaczęło mi dokuczać – mówił dziennikarzom.

Rywal Djokovicia nie wygrał z nim dotąd choćby seta

Novak Djoković zmierzy się z Casperem Ruudem. Norweg zwyciężył Zvereva zaskakująco łatwo 6:3, 6:4, 6:0. – Szczerze mówiąc, po prostu wyszedłem na kort i próbowałem grać bez zbyt wielu uczuć, bez zbędnego myślenia. Staram się grać bez presji. Od początku do ostatniego punktu wszystko szło po mojej myśli – mówił zwycięzca.

Novak Djoković (na zdjęciu) po raz siódmy zagra w finale Roland Garros

Zagra w wielkoszlemowym finale trzeci raz. Dwa poprzednie przegrał, w Paryżu z Nadalem, w Nowym Jorku z Alcarazem. Djokovicia jeszcze w ATP Tour nie pokonał, nawet nie zdobył seta z Serbem, choć grali cztery razy. Finał odbędzie się w niedzielę, na mistrza czeka Puchar Muszkieterów i 2,496 mln dolarów. W sobotę o tę samą kwotę i trofeum Suzanne Lenglen zagrają Iga Świątek i Karolina Muchova, rozegrane zostaną także finały debla męskiego, juniorek i juniorów oraz tenisa na wózkach.

Roland Garros 2023
Wyniki

Mężczyźni – 1/2 finału: N. Djoković (Serbia, 3) – C. Alcaraz (Hiszpania, 1) 6:3, 5:7, 6:1, 6:1; C. Ruud (Norwegia, 4) – A. Zverev (Niemcy, 22) 6:3, 6:4, 6:0.
Kobiety – 1/2 finału debla: L. Fernandez (Kanada) i T. Townsend (USA, 10) – C. Gauff i J. Pegula (USA, 2) 6:0, 6:4; S. W. Hsieh (Tajwan) i X. Wang (Chiny) – N. Melichar-Martinez (USA) i E. Perez (Australia, 6) 6:2, 3:6, 6:3.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
Iga Świątek wygrywa pierwszy mecz w Madrycie. Niespodziewane kłopoty w końcówce
Iga Świątek czeka na pierwszy sukces w Hiszpanii. Liderka rankingu zaczyna dziś turniej w Madrycie
Magda Linette zagra z Aryną Sabalenką. Bolesna porażka Magdaleny Fręch w Madrycie