Słynna tenisistka wygrała z dwoma nowotoworami

66-letnia Martina Navratilova ujawniła, że znajduje się w fazie remisji, po tym jak zdiagnozowano u niej nowotwory gardła i piersi - informuje "The Guardian".

Publikacja: 21.03.2023 14:05

Martina Navratilova

Martina Navratilova

Foto: PAP/EPA

Navratilova uważana jest za jedną z najwybitniejszych tenisistek wszech czasów. W styczniu wykryto u niej nowotwór w pierwszym stadium.

Teraz, w rozmowie z Piersem Morganem tenisistka powiedziała, że "z tego co wie, jest obecnie wolna od nowotworu".

Była tenisistka przyznała, że gdy poinformowano ją o diagnozie, spanikowała. - Przez trzy dni myślałam, że mogę nie dożyć przyszłych świąt Bożego Narodzenia - mówiła w rozmowie z Piersem Morganem.

Czytaj więcej

Rok Igi Świątek. Niech koniec zwieńczy dzieło

Dziewięciokrotna zwyciężczyni wielkoszlemowego Wimbledonu została zmuszona do przełożenia w czasie planów adopcji dziecka ze swoją żoną, Julią Lemigovą.

- Pomyślałam o liście rzeczy do zrobienia przed śmiercią. Może to zabrzmieć naprawdę płytko, ale myślałam, OK, "którym zaj...m samochodem chciałabym się przejechać, jeśli mam żyć rok?" - wspominała.

59

Tyle wielkoszlemowych tytułów zdobyła Martina Navratilova

18-krotna zdobywczyni wielkoszlemowych tytułów przeszła już w 2010 roku terapię w związku z rakiem piersi wykrytym we wczesnej fazie.

Teraz dwa niezależne od siebie nowotwory wykryto u niej po tym, gdy udała się do lekarza w związku z tym, że zaniepokoiło ją wykrycie powiększonego węzła chłonnego na szyi. Badania wykazały, że cierpi na raka piersi i gardła.

Po wykryciu nowotworów Navratilova przeszła intensywną terapię, poddając się codziennie radioterapii, a jednocześnie przyjmując przez trzy tygodnie chemioterapię.

- To było najtrudniejsze co kiedykolwiek zrobiłam - wspomina.

W czasie trwającej od 1973 do 2006 roku kariery Navratilova zdobyła 59 tytułów wielkoszlemowych - 18 w grze pojedynczej i 41 w grze podwójnej. Łącznie w karierze zdobyła 167 tytułów w grze pojedynczej i 177 w deblu.

Tenis
Roland Garros. Spotkanie kobiet z dwóch światów
Tenis
Roland Garros. Iga Świątek już w paryskim ćwierćfinale
Tenis
Roland Garros. Także w tenisie „Francja elegancja” to już przeszłość
Tenis
Roland Garros. Iga Świątek spacerem w 1/8 finału
Tenis
Jelena Rybakina wycofuje się z turnieju Roland Garros
Tenis
15 setów i koniec. Hubert Hurkacz odpadł z Roland Garros