Casper Ruud rywalem Djokovicia w finale Masters

Norweski tenis ma pierwszego w historii finalistę turnieju mistrzów ATP. Casper Ruud zwyciężył w półfinale Andrieja Rublowa 6:2, 6:4. W niedzielę o 19.00 wielki finał.

Publikacja: 19.11.2022 22:35

Sukces Ruuda zaczął rysować się już w piątym gemie pierwszego seta, gdy trochę z niczego norweski tenisista zdobył przewagę, grając szybko, choć miękko, skupiając się niemal wyłącznie na kierunkach i dokładności odbić. W jego rywalu zawrzało, Rosjanin nie potrafił uciszyć skoku emocji nawet siedząc na ławce. Przełożenie nerwów na wynik było bolesne. Set skończył się błyskawicznie.

W następnym nic się nie zmieniło – zwinny i zadziwiająco spokojny Norweg zadawał kolejne ciosy rywalowi, a roztrzęsiony Rublow nie potrafił poskładać gry. Dyskutował głośno z ławką trenerską, także sam ze sobą, ale rozwiązania nie znalazł. Przy stanie 2:6, 0:4 w końcu posłał w kort dwa asy serwisowe, poprawił końcowe wrażenie, lecz meczu nie odwrócił, bo trzy świetne gemy na starcie i trzy pod koniec spotkania to za mało.

W finale znalazł się Casper Ruud, prawie 24-letni chłopak z Oslo, który bez fanfar buduje coraz bardziej udaną karierę. Po sobotnim zwycięstwie już na pewno będzie trzeci na świecie i bogatszy o 2 156 600 dolarów (minus podatki).

Poprzednim skandynawskim tenisistą w finale Masters, tego młodzi nie pamiętają, był przed Ruudem Szwed, Stefan Edberg w 1999 roku. Christian Ruud, ojciec Caspera, najwyżej w karierze na 39. pozycji rankingu ATP, szansy na grę w turnieju mistrzów nie miał.

Finał Djoković – Ruud zaplanowano w niedzielę o 19. Statystyka mówi: Djoković. Grali trzy razy, trzy mecze wygrał (bez straty seta) Serb, lecz może to nie jest czas, by rekord sześciu zwycięstw Rogera Federera został wyrównany, tylko moment, by pojawił się nowy mistrz. Wygrywali już Masters Alexander Zverev, Stefanos Tsitsipas i Daniił Miedwiediew, może przyszedł czas na kolejnego z młodej generacji.

W finale deblowym ATP Finals 2022 zmierzą się pary Rajeev Ram i Joe Salisbury oraz Nikola Mektić i Mate Pavić, którzy w trzech setach pokonali debiutantów Lloyda Glasspoola i Harriego Heliovaarę. Spotkanie o tytuł mistrzowski i związane z nim nagrody zacznie się w niedzielę o 16.00.

ATP Finals 2022

Singliści – 1/2 finału: N. Djoković (Serbia, 7) – Taylor Fritz (USA, 8) 7:6 (7-5), 7:6 (8-6); C. Ruud (Norwegia, 3) – A. Rublow (6) 6:2, 6:4.

Debliści – 1/2 finału: R. Ram (USA)/J. Salisbury (W. Brytania, 2) – W. Koolhof (Holandia)/N. Skupski (W. Brytania, 1) 7:6 (9-7), 6:4; N. Mektić/M. Pavić (Chorwacja, 4) – L. Glasspool (W. Brytania)/H. Heliovaara (Finlandia, 6) 6:4, 6:7 (4-7), 10-6.