Chyba nawet takim mistrzom jak Rafael Nadal łatwiej się gra mecze, w których stawką jest tylko premia finansowa i parę punktów rankingowych. W ostatnim spotkaniu Hiszpan zagrał więc najlepiej, wygrał zasłużenie, prezentując poprawiony serwis i, przede wszystkim, luźniejsze podejście do obowiązków wygrywania. Stąd w meczu z Ruudem pokazał wiele ładnych akcji technicznych, skrótów i śmiałych ataków przy siatce.  

Norwegowi także nie chodziło po głowie, by starać się z całych sił poskromić mistrza z Majorki lub odegrać się za boleśnie przegrany finał Roland Garros, w końcu w sobotę Casper zagra w półfinale i ma ważniejszy cel, niż walka do krwi ostatniej, gdy awans jest już pewny. Panowie zakończyli zatem ładne spotkanie na dwóch setach, podziękowali sobie z uśmiechem i każdy ruszył  swoją stronę.

Czytaj więcej

Casper Ruud pierwszym półfinalistą Masters

Casper Ruud w kierunku trenerów odnowy biologicznej, Rafael Nadal w kierunku rodziny licznie zgromadzonej na trybunach, łącznie z wujkiem Tonim, który na te dwie godziny opuścił sztab Feliksa Auger-Aliassime’a. Efekt pobytu Hiszpana w Turynie jest taki, że Nadal na pewno pozostanie nr 2 na świecie, jeśli Tsitsipas nie wygra ATP Finals. Jeśli Grek wygra, Hiszpan będzie nr 3. 

Drugim zyskiem, bardzo konkretnym, jest 703 300 dolarów (przed opodatkowaniem), jakie Rafa zarobił w Pala Alpitour, 320 tys. wziął za sam udział, 383,3 tys. za jedną wygraną. Na wyprawkę dla syna będzie jak znalazł.

W deblowej Grupie Czerwonej wyjaśniło się, że w półfinale zagrają debiutanci Lloyd Glasspool i Harri Heliovaara, którzy pokonali 6:0, 6:4 rutyniarzy Marcela Granollersa i Horacio Zeballosa. Wieczorny program przewiduje najpierw mecz Rajeeva Rama i Joe Salisbury’ego z Marcelo Arevalo i Jeanem-Julienem Rojerem – Amerykaninowi i Brytyjczykowi wystarczy do awansu jeden wygrany set. Po nich, od 21. nastąpi wydarzenie dnia, bezpośredni starcie debiutantów o awans: Felix Auger-Aliassime – Taylor Fritz.  

 ATP Finals 2022

Singliści – Grupa Zielona: R. Nadal (Hiszpania, 1) – C. Ruud (Norwegia, 3) 7:5, 7:5. Tabela: 1. Ruud 2-1 4:3; 2. Fritz 1-1 3:2; 3. Auger-Aliassime 1-1 2:2; 4. Nadal 1-2 2:4. 

Debliści – Grupa Czerwona: L. Glasspool (W. Brytania)/H. Heliovaara (Finlandia, 6) – M. Granollers (Hiszpania)/H. Zeballos (Argentyna, 7) 6:0, 6:4. Tabela: 1. Ram/Salisbury 2-0 4:1; 2. Glasspool/Heliovaara 2-1 4:2; 3. Arevalo/Rojer 1-1 2:3; 4. Granollers/Zeballos 0-3 2:6.