Przed meczem Tsitsipas – Miedwiediew odbyła się krótka uroczystość wręczenia stosownego pucharu tenisiście, który skończy rok jako numer 1 rankingu ATP. Duże srebrne trofeum odebrał wciąż 19-letni Carlos Alcaraz (20 lat skończy 5 maja przyszłego roku), najmłodszy z tych, którzy kiedykolwiek sięgnęli po ten zaszczyt. Niepewność Hiszpana w kwestii liderowania światu męskiego tenisa trwała krótko – po pierwszym przegranym meczu grupowym Tsitsipasa oraz drugim Nadala już wiedział, że zostanie z dumną jedynką przy nazwisku.

Potem zaczęło się widowisko, które, najkrócej rzecz ujmując, było ciągiem dalszym bardzo interesującego serialu, bo mimo młodego wieku, grali już 11 raz i zwykle były to spotkania niebanalne. Mistrz Masters z roku 2019 kontra mistrz z roku 2020, obaj po roku solidnym, ale nie wyjątkowo dobrym. W relacjach na korcie raczej najeżeni, choć ostatnio konflikt jakby przygasł.

Czytaj więcej

Novak Djoković także w półfinale Masters

Przed laty zwykle górą bywał Miedwiediew, ale ostatnimi czasy pewną przewagę częściej miewał Tsitsipas. W środowy wieczór Grek za radą trenera Marka Philippoussisa od razu ruszył śmiało do siatki, skracał wymiany, nie dał rywalowi czasu na reakcję i zebrał efekty tej śmiałości: wygrał pierwszy set 6:3.

W drugim Miedwiediew po trochę lepszych returnach zaczął jednak wydłużać akcje, w nich przewaga Tsitsipasa już tak wyraźna nie była. Pierwszy tie-break (13-11 dla Daniiła) był fantastyczny, chyba lepszego w tym turnieju nie widziano. Drugi kompletnie zmienił opowieść o meczu, Stefanos po kilku złych decyzjach rywala zwyciężył zaskakująco łatwo 7-1, wygrał długi mecz i utrzymał szansę na grę w półfinale.

Zgodnie z turniejową arytmetyką zwycięstwo Stefanosa Tsitsipasa oznaczało, że Rosjanin już nie awansuje do najlepszej czwórki ATP Finals 2022. W piątek półfinalista Novak Djoković zagra z Miedwiediewem jedynie o należne premie i punkty, drugiego półfinalistę wyłoni bezpośrednie starcie Greka z Andriejem Rublowem.

ATP Finals 2022
Wyniki

Singliści
Grupa Czerwona: N. Djoković (Serbia, 7) – A. Rublow (6) 6:4, 6:1;
S. Tsitsipas (Grecja, 2) – D. Miedwiediew (4) 6:3, 6:7 (11-13), 7:6 (7-1).
Tabela:
1. Djoković 2-0 4:0;
2. Tsitsipas 1-1 2:3;
3. Rublow 1-1 2:3;
4. Miedwiediew 0-2 2:4.

Debliści
Grupa Zielona: N. Mektić/M. Pavić (Chorwacja, 4) – W. Koolhof (Holandia)/N. Skupski (W. Brytania, 1) 6:4, 7:6 (7-3);
T. Kokkinakis/N. Kyrgios (Australia, 8) – I. Dodig (Chorwacja)/A. Krajicek (USA, 5) 3:6, 6:4, 10-6.
Tabela:
1. Mektić/Pavić 2-0 4:1;
2. Kokkinakis/Kyrgios 1-1 3:3;
3. Koolhof/Skupski 1-1 2:3;
4. Dodig/Krajicek 0-2 2:4.

W czwartek kończą rozgrywki singliści w Grupie Zielonej i debliści w Grupie Czerwonej. Dla losów turnieju najważniejszy jest mecz wieczorny, od 21., między Feliksem Auger-Aliassime’em i Taylorem Fritzem, lepszy zagra w półfinale. O 14. Rafael Nadal grający z półfinalistą Casperem Ruudem, po prostu pożegna się z Turynem, halą Pala Alpitour i 11 startem w turnieju mistrzów.