Rublow może śmiało mówić, że znalazł się trudniejszej grupie: trafił na trzech byłych mistrzów Masters. Ma też mało pozytywne wspomnienia z dwóch poprzednich startów w turnieju mistrzów sezonu (dwa razy odpadał po meczach grupowych), a w zawodowych meczach z Miedwiediewem miał bilans 1-4.

Tym razem spisał się lepiej – zaczął trzeci start od zwycięstwa, w dodatku zrobił to w dobrym stylu, walcząc przez 2,5 godziny o każdą piłkę, także nie pesząc się początkowym niepowodzeniem.

Nie byłoby wielką niesprawiedliwością, gdyby Rublow wygrał ten mecz w dwóch setach. W pierwszym też długo grał lepiej, prowadził 4:1 i 5:2, potem w tie-breaku już 6-2. Rywal obronił jednak, niekiedy z dodatkiem szczęścia (albo raczej pecha Rublowa do decyzji sędziów liniowych), siedem piłek meczowych.

Czytaj więcej

Tylko Magda Linette już na wakacjach

Obaj tenisiści grali z początku raczej tak, by zmusić przeciwnika do błędu, niż atakować z fantazją każdą piłkę. Dopiero, gdy doszło do rozstrzygającego seta, ruszyli do przodu, Daniił Miedwiediew zaczął nawet pojawiać się przy siatce, widowisko zdecydowanie nabrało tempa i barw. Drugi tie-break można było oglądać z zapartym tchem, wymiany trwały niekiedy ponad 30 uderzeń, taktyka mieszała się z ryzykiem i zmęczeniem, odrobinę więcej odporności pokazał Rublow.

To chyba będzie jego życiowy start w ATP Finals, sezon miał całkiem udany, wygrał cztery turnieje (Marsylia, Dubaj, Belgrad i Gijon), ale na razie więcej szans na awans do półfinału wciąż daje się Tsitsipasowi i Djokoviciowi, którzy kilkaście dni po finale w hali Bercy w Paryżu (tam wygrał Novak), wezmą się znów za bary w Turynie.

Miedwiediew, od niedawna młody ojciec (żona Daria urodziła córkę Alisę w połowie października), tym razem w Masters zapewne będzie miał kłopoty. Może to gorzej dla tenisa, ale lepiej dla powiększonej rodziny.

ATP Finals 2022
Wyniki

Singliści
Grupa Zielona: C. Ruud (Norwegia, 3) – F. Auger-Aliassime (Kanada, 5) 7:6 (7-4), 6:4; T. Fritz (USA, 8) – R. Nadal (Hiszpania, 1) 7:6 (7-3), 6:1.
Grupa Czerwona: A. Rublow (6) – D. Miedwiediew (4) 6:7 (7-9), 6:3, 7:6 (9-7).

Debliści
Grupa Czerwona: L. Glasspool (W. Brytania)/H. Heliovaara (Finlandia, 6) – M. Arevalo (Argentyna)/J.-J. Rojer (Holandia, 3) 7:5, 7:6 (7-3); R. Ram (USA)/J. Salisbury (W. Brytania, 2) – M. Granollers (Hiszpania)/H. Zeballos (Argentyna, 7) 6:3, 6:7 (8-10), 10-8.
Grupa Zielona: W. Koolhof (Holandia)/N. Skupski (W. Brytania, 1) – T. Kokkinakis/N. Kyrgios (Australia, 8) 6:7 (3-7), 6:4, 10-5.