Dawniej Puchar Federacji, dziś Puchar Billie-Jean King, w skrócie nazywany BJKC, to obecnie w fazie finałowej turniej z udziałem 12 drużyn wyłonionych w wielostopniowych kwalifikacjach (Polki w decydującym o awansie meczu pokonały wiosną w Radomiu Rumunię 4:0) oraz za zasługi w poprzedniej edycji.

System rozgrywek jest prosty: każdy mecz to dwa single i debel. Najpierw panie grają w czterech grupach (A-D), najlepsze z każdej grupy tworzą pary półfinałowe, zwycięska para wyłoniona w półfinałach gra o puchar. Turniej w hali Emirates Arena w Glasgow rozpoczął się 8 listopada. Mistrzynie poznamy w niedzielę 13 listopada.

Czytaj więcej

Iga Świątek nie zagra w Pucharze Billie-Jean King

Polki (nr 15 w rankingu światowym) wylosowały trudne rywalki, ekipy USA (nr 7) i Czech (4). Od kilku tygodni wiadomo było, że w finałach nie zagra Iga Świątek, która startowała w kończącym się 7 listopada turnieju WTA Finals i uznała, że wobec zmęczenia sezonem i jet-lagiem nagła podróż z Fort Worth do Glasgow nie wchodzi w grę.

Organizatorzy przesunęli wprawdzie pierwszy mecz reprezentacji Polski z USA na środowy wieczór, ale wielkiej różnicy to posunięcie nie robiło. Tenisistki prowadzone przez kapitana Dawida Celta musiały zmierzyć się w singlach z  Collins (14. WTA) i Keys (11. WTA), w odwodzie była też nr 7 – Coco Gauff, która z Teksasu jednak przyleciała. 

Polki walczyły niezwykle dzielnie, zwłaszcza w singlach. Najpierw Fręch (116. WTA) doprowadziła w trzysetowym meczu z Collins do decydującego tie-breaka i dopiero w nim uległa doświadczonej Amerykance 6:4, 3:6, 7:6 (7-2). Potem, w starciu pierwszych rakiet, Linette (49. WTA) dość niespodziewanie zwyciężyła Keys 6:4, 4:6, 6:2. 

To posunięcie zmusiło kapitanów obu drużyn do interesujących decyzji w składach deblowych. Kathy Rinaldi postawiła na zmęczoną długą podróżą Gauff (nr 4 światowego rankingu deblistek) oraz Caty McNally (18.). Dawid Celt wysłał do gry ponownie Magdę Linette i Alicję Rosolską. Ryzyko bardziej opłaciło się Amerykankom, w 47 minut wygrały decydujące spotkanie 6:1, 6:2. 

Drugi mecz grupowy Polki zagrają dziś z Czeszkami. Rywalki mają w składzie Karolinę Pliskovą (32. WTA), Marketę Vondrousovą (99.) i Karolinę Muchovą (149.), ale ekipę istotnie wzmocnią Barbora Krejcikova (21. WTA  singlu, nr 3 w deblu) i Katerina Siniakova (47. w singlu, 1. w deblu), które po grze o tytuł w Fort Worth postanowiły wrócić do Europy jednak przez Glasgow. 

Billie-Jean King Cup 2022:

Grupa A: Szwajcaria – Włochy 3:0 

Grupa B: Australia – Słowacja 2:1 • Słowacja – Belgia 2:1

Grupa C: Kazachstan – W. Brytania 2:1 • Hiszpania – Kazachstan 2:1

Grupa D: USA – Polska 2:1 (D. Collins – M. Fręch 6:4, 3:6, 7:6 (7-2); M. Keys – M. Linette 4:6, 6:4, 2:6; C. Gauff/C. McNally – M. Linette/A. Rosolska 6:1, 6:2)