Karen Chaczanow. Dużo spokoju pod wysokim napięciem

Rosjanin w pięciu setach pokonał Australijczyka Nicka Kyrgiosa. Mistrzyni z Warszawy Caroline Garcia lepsza od Coco Gauff.

Publikacja: 08.09.2022 03:00

Karen Chaczanow pierwszy raz jest w wielkoszlemowym półfinale

Kyrgios przed drugim setem poczuł ból kolana i poprosił o pomoc medyczną. Kłopoty ze zdrowiem miał już wtedy, gdy wychodził na kort, ale pierwszy w karierze ćwierćfinał US Open sprawił, że walczył potem bardzo długo (mecz trwał 3 godziny i 39 minut) i nawet w ostatnim secie, który zaczął od straty gema serwisowego, miał nadzieję na sukces.

Porażka 5:7, 6:4, 5:7, 7:6 (7-3), 4:6 nie zmienia więc ocen, że Australijczyk przeżywa najlepsze miesiące kariery. Finał Wimbledonu, zwycięstwo w Waszyngtonie i ćwierćfinał w Nowym Jorku to niemało jak na kogoś, kto wcześniej nie wiedział, co to dyscyplina i poświęcenie, nie mówiąc o uprzejmości. Chwilę po meczu z Chaczanowem nie chciał jednak widzieć swej przemiany. – Ludzie nie dostrzegają tego, czy poprawiasz się, czy nie, w Wielkim Szlemie nie ma to znaczenia. Widzą tylko, że wygrywasz albo przegrywasz, nawet jeśli dzieje się to po najlepszym spotkaniu, jakie grasz w turnieju – stwierdził Australijczyk.

Chwalił też Chaczanowa, który wszedł do półfinału z pozycji trochę zapomnianego, choć groźnego tenisisty, który jednak ostatnimi czasy wiele nie osiąga. Pamiętano, że cztery lata temu pięknie wygrał z Novakiem Djokoviciem finał turnieju z cyklu ATP Masters 1000 w paryskiej hali Bercy, znalazł się w pierwszej dziesiątce świata, ale długo tam miejsca nie zagrzał.

W chwili nowojorskiej próby Rosjanin przypomniał jednak światu, jak potężnie serwuje, że jego płasko uderzane piłki z forhendu mają niszczycielską moc, a spory wzrost wcale nie przeszkadza w sprawnym poruszaniu się po korcie. Chaczanow miał też zadziwiająco dużo spokoju w ostrych wymianach pod wysokim napięciem. Ważniejsze akcje niemal zawsze wygrywał.

Mecz z Casperem Ruudem w półfinale zapewne będzie inny. Norweg podczas wygranego 6:1, 6:4, 7:6 (7-4) spotkania z Matteo Berrettinim był spokojny i pewny swych zagrań. Dwa sety zaliczył błyskawicznie, w trzecim poczuł opór, ale nie taki, by nim się przejmować.

– To był najlepszy start meczu w US Open. Wszystko szło po mojej myśli, a Matteo chyba nie serwował tak dobrze jak zwykle. Udało mi się wykorzystać niemal wszystkie szanse, które od niego dostawałem – mówił Norweg.

Już zaczęło się liczenie punktów: jeśli Ruud wygra turniej, to będzie od poniedziałku nowym liderem rankingu ATP, jeśli przegra walkę o tytuł – także, lecz pod warunkiem, że ostatnim rywalem nie będzie Carlos Alcaraz.

Półfinał kobiecy Caroline Garcia – Ons Jabeur wygląda interesująco. Francuzka pokonała Amerykankę Coco Gauff 6:3, 6:4, choć publiczność bardzo chciała innego wyniku i dawała temu wyraz. Tunezyjka zwyciężyła Ajlę Tomljanovic z Australii 6:4, 7:6 (7-4).

Półfinałowe mecze kobiet zaplanowano w nocy z czwartku na piątek od 1.00 czasu polskiego. Najlepsza czwórka turnieju męskiego ma przerwę do piątku.