Piękna seria się nie kończy

Iga Świątek zaczęła turniej w Rzymie od zwycięstwa z Eleną-Gabrielą Ruse 6:3, 6:0. Dziś czeka ją mecz z Wiktorią Azarenką.

Publikacja: 11.05.2022 19:31

Iga Świątek wygrała w Rzymie 24. mecz z rzędu

Mimo przejściowych problemów z serwisem Polka sprawnie awansowała do 1/8 finału turnieju z cyklu WTA 1000 na kortach Foro Italico. Potrzebowała takiego testu, w którym po dwóch tygodniach przerwy bez wielkich stresów poczuje znów napięcie meczowe, pozna nawierzchnię i przypomni sobie warunki gry w Rzymie. Spotkanie z trzecią rakietą Rumunii spełniło te potrzeby doskonale.

Mecz z rywalką, która po nieudanych kwalifikacjach dostała możliwość gry w turnieju głównym jako „szczęśliwa przegrana” i tę drugą szansę wykorzystała, wygrywając z Amerykanką Shelby Rogers, nie musiał być łatwy. Kroniki tenisowe znają przypadki nieoczekiwanych wzlotów w takiej sytuacji, ale w środę na korcie centralnym Foro Italico dość wcześnie można było dostrzec, że Elena-Gabriela Ruse sensacji nie sprawi.

Rumunka, choć w ubiegłym roku wygrała turniej WTA (w Hamburgu), a w tym roku nieoczekiwanie pokonała w Dubaju Paulę Badosę, na razie nie potrafi przebić się do pierwszej pięćdziesiątki rankingu. W Rzymie raczej liczy na niezły występ deblowy (są z Martą Kostiuk w drugiej rundzie), singlowe szczęście zakończyła, starając się stawić Polce opór w pierwszym secie, w drugim już tak ambitna nie była, także dlatego, że Iga skorygowała celownik podania i odrobinę przyspieszyła tempo odbić.

Rozgrzewka była zatem udana, licznik sławy bije, po środzie wskazuje 24 zwycięstwa Polki z rzędu oraz dziewięć setów wygranych w 2022 r. do zera, albo nawet 12, jeśli dodać wyniki z Billie-Jean King Cup.

W czwartek miłośnicy statystyk być może będą mieli okazję do kolejnych podsumowań, ale rywalka Igi Świątek będzie znacznie groźniejsza. Wiktoria Azarenka (dekadę temu nr 1, dziś 16. na świecie), choć czas nie obszedł się z nią łaskawie, to jej doświadczenie robi swoje – wciąż umie prowokować błędy rywalek. Viktoriję Golubic i Camilę Osorio ograła w Rzymie bez problemu. Iga grała parę miesięcy temu z Białorusinką trzy sety ćwierćfinału w Adelajdzie. Wtedy wygrała 6:3, 2:6, 6:1.

Turniej kobiecy w Rzymie do środowego popołudnia przebiegał w miarę przewidywalnie. Porażki tenisistek z pierwszej dziesiątki – ubiegłorocznej finalistki Karoliny Pliskovej z Jil Teichmann oraz ubiegłorocznej finalistki WTA Finals Anett Kontaveit z Petrą Martić sensacjami chyba nie są. Grają dalej Aryna Sabalenka, Maria Sakkari i Jessica Pegula.

W turnieju z cyklu ATP Masters 1000 czekano z zainteresowaniem na start Rafaela Nadala, który tak jak Iga Świątek broni w Rzymie tytułu z 2021 r. Hiszpan rozpoczął spotkanie z Johnem Isnerem w miarę spokojnie, w każdym razie Amerykanin dzielnie wytrzymywał do stanu 3:3 rotację potężnych forhendów Nadala, ale gdy nie wykorzystał w siódmym gemie szans na przełamanie serwisu rywala, to mecz potoczył się do końca przy rosnącej z minuty na minutę przewadze dziesięciokrotnego mistrza z Rzymu. Końcowy wynik: 6:3, 6:1.

W kolejnej rundzie Hiszpan zagra z Denisem Shapovalovem. Rok temu Kanadyjczyk miał w Rzymie Nadala niemal na widelcu, Hiszpan jednak obronił dwie piłki meczowe, trochę cudem awansował. Pamiętał tamten mecz doskonale. – To było trochę jak żart, że udało mi się wówczas uratować wynik. Miałem wiele szczęścia. Wiem, jaki Denis jest niebezpieczny. Muszę grać lepiej niż dzisiaj – mówił w środę.