Iga Świątek nie zagra w ćwierćfinale Indian Wells

Polka przegrała w 1/8 finału kalifornijskiego turnieju z Jeleną Ostapenko 4:6, 3:6 i jest blisko wypadnięcia z pierwszej dziesiątki rankingu WTA

Publikacja: 12.10.2021 22:18

Świątek i Ostapenko otworzyły wtorkową rywalizację na korcie nr 3 Indian Wells Tennis Garden, w tym samym czasie gdy na korcie nr 1 ropoczął się mecz Eliny Switoliny z Jessiką Pegulą i na korcie nr 2 Matteo Berrettiniego z Taylorem Fritzem.

Mecz Polki i Łotyszki okazał się najbardziej wyrównany i trwał najdłużej. Panie silnie łączy fakt, że obie wygrały jedyne (na razie) tytuły wielkoszlemowe w Paryżu będąc nastolatkami i nie mając wówczas przy nazwisku numeru rozstawienia.

Nieco starsza Ostapenko może się uważać za tę, która rozpoczęła w 2017 roku nagły atak grupy młodych tenisistek na wielkoszlemowe szczyty. Świątek dołączyła do nich trzy lata później i potem nieco lepiej poradziła sobie z ciężarem pierwszego wielkiego sukcesu. We wcześniejszym, jedynym ich spotkaniu na trawie w Birmingham (2019), 6:2, 6:0 wygrała jednak Łotyszka.

W Indian Wells lepiej spotkanie także zaczęła Jelena Ostapenko, wytrzymała stratę gema serwisowego w połowie pierwszego seta, natychmiast ją odrobiła i potrafiła jeszcze wzmocnić atak. Drugi set Iga Świątek rozpoczęła od prowadzenia 2:0, gdy było 3:1 dla Polki, z kortu centralnego schodziły już Pegula i Switolina, Amerykanka wygrała błyskawicznie 6:1, 6:1.

Ostapenko ponownie była w stanie odrobić stracony gem i wyjść na prowadzenie, przy stanie 3:4 Świątek poprosiła o przerwę medyczną. Na korcie numer 2 było po meczu Fritz – Berrettini, raczej niespodziewanie Amerykanin wygrał z Włochem (nr 5 w turnieju) 6:4, 6:3. Po wznowieniu gry Iga rozpoczęła grę asem serwisowym, lecz wiele więcej nie zdziałała, kolejne przełamanie, 5:3 dla rywalki. Łotyszka wygrała także dziewiąty gem i mecz: 6:4, 6:3.

Ze względu na to, że Iga Świątek traci w tym tygodniu 2000 punktów za zwycięstwo w Roland Garros 2020, nie utrzyma świetnego, czwartego miejsca w rankingu WTA. Porażka w czwartej rudzie w Indian Wells zepchnęła ją na dziesiąte miejsce, ale i ta pozycja może być trudna do utrzymania, jeśli rywalki wciąż obecne w Kalifornii zagrają lepiej – najbliżej wyrzucenia Igi z pierwszej dziesiątki jest Ons Jabeur, potem Angelique Kerber.

Rywalką Jeleny Ostapenko w ćwierćfinale będzie niedawna rewelacyjna finalistka US Open’21 Leylah Fernandez z Kanady lub Amerykanka Shelby Rogers, która w US Open wygrała m. in. z nr 1 na świecie, Australijką Ashleigh Barty.