Tenis: Złoto dla Bencic, czwarte miejsce dla Djokovicia

Większość medalistów w tenisie już znamy – u kobiet złoto zdobyła Belinda Bencic, srebro Marketa Vondrousova, brąz Elina Switolina. Novak Djoković: bez „Złotego Szlema” i bez medalu

Aktualizacja: 17.08.2021 13:05 Publikacja: 31.07.2021 17:11

Tenis: Złoto dla Bencic, czwarte miejsce dla Djokovicia

Foto: AFP

Trudno objaśnić bez wglądu w myśli i stan zdrowia Novaka, dlaczego przegrał w Tokio mecze z Alexandrem Zverevem i Pablo Carreno Bustą oraz oddał walkowerem walkę o medal brązowy w mikście. Może brązowe krążki nie były takie ważne wobec załamania się planu ozłocenia klasycznego Wielkiego Szlema krążkiem z Tokio, ale w długiej karierze Djokovicia lepszych medali igrzysk nie było (Serb zdobył wcześniej brąz tylko w singlu w 2008 roku w Pekinie).

Za wyjaśnienie muszą na razie służyć słowa lidera rankingu ATP, który po porażce półfinałowej ze Zverevem rzekł: – Czuję się teraz okropnie. Nie potrafię być optymistą. Moja gra się rozpadła.

Tę słabszą grę Serba widać było także podczas meczu Busta – Djoković. Tylko chwilami spotkanie mogło się podobać, zwłaszcza wtedy, gdy obaj w tym samym czasie zrywali się do bardziej energicznych akcji, jednak takich spięć było niewiele. Najważniejsze widziano w tie-breaku drugiego seta i w finale spotkania, podczas obron kilku piłek meczowych przez Novaka.

Dla Pablo Carreno Busty brązowy medal w Tokio zdobyty w meczu z Novakiem to ogromny sukces, poprzednie mecze z Serbem niemal zawsze przegrywał, niemal, gdyż jedyne zwycięstwo w przeszłości odniósł w wyniku dyskwalifkacji przeciwnika podczas US Open 2020.

Przed Djokovicem wciąż jest szansa zdobycia klasycznego Wielkiego Szlema. Po tegorocznych sukcesach w Montrealu, Paryżu i Londynie brakuje mu zwycięstwa we wrześniu w Nowym Jorku. W Tokio mógł mieć brąz w mikście z Niną Stojanović, ale, wyczerpany psychicznie i fizycznie (oficjalnie zgłosił kontuzję barku) walką z Carreno Bustą – drugie spotkanie o brąz poddał bez walki, medal otrzymali Ashleigh Barty i John Peers. Australia czekała na taki sukces od czasu igrzysk w Atenach (2004), gdy trzecie miejsce wśród signlistek zdobyla Alicia Molik.

Jedyny sobotni mecz o złoto – w singlu pań – wygrała Belinda Bencic. Szwajcarka nie była w pierwszej grupie kandydatek do sukcesu, ale turniej kobiecy w zasadzie składał się wyłącznie z niespodzianek, także Czeszka Marketa Vondrousova do tego się przyczyniła wygrywając po drodze do finału z Eliną Switoliną (nr 4) i Naomi Osaką (2). Mecz o tytuł mistrzyni olimpijskiej miał parę zwrotow akcji, w końcu górę wzięła nadzwyczaj agresywna gra Szwajcarki.

Igrzyska to dobry miejsce dla szwajcarskiego tenisa: złote medale zdobywali wcześniej Marc Rosset (Barcelona 1992), Roger Federer i Stan Wawrinka (debel, Pekin 2008), samodzielnie Federer miał srebro w 2012 roku w Londynie, srebro wywalczyły także Timea Bacsinszky i Martina Hingis w deblu w Rio 2016.

Brązową medalistką olimpijską w singlu została w sobotę Elina Switolina-Monfils (ślub Ukrainki i Francuza Gaela Monfilsa odbył się 16 lipca w Genewie). Ten mecz też trwał trzy sety, ale tylko w pierwszym przewaga reprezentującej Kazachstan 22-letniej dziewczyny z Moskwy była zdecydowana, potem bardziej skuteczne były kontry Ukrainki.

W deblu kobiet niepodzianka: brązowy medal dla Brazylijek Laury Pigossi i Luisy Stefani, które obroniły cztery piłki meczowe pokonując Rosjanki Jelenę Wiesninę i Weronikę Kudermietową. Pigossi i Stefani w kwietniu tego roku były w składzie reprezentacji Brazylii, która przegrała z Polkami w Bytomiu 2:3 mecz rozgrywek o Billie Jean King Cup.

Do zakończenia olimpijskiej rywalizacji w tenisie zostały trzy mecze, wszystkie o złote medale. Najpierw, czyli o 8 rano czasu polskiego (o 15.00 w Japonii) na korcie centralnym Ariake Tennis Park pojawią się kobiece deble, Czeszki Barbora Krejcikova i Katerina Siniakova zagrają ze Szwajcarkami Belindą Bencic i Viktoriją Golubic. Następnie zaplanowano finał mężczyzn: Alexander Zverev (Niemcy) – Keren Chaczanow (ROC). Ostatnim meczem tenisowym igrzysk w Tokio będzie finał mikstów: Jelena Wiesnina i Asłan Karacew zmierzą się z drugą parą reprezentującą Rosyjski Komitet Olimpijski – Anastazją Pawluczenkową i Andriejem Rublowem.

> O złoty medal:
Singiel kobiet: B. Bencic (Szwajcaria) – M. Vondrousova (Czechy) 7:5, 2:6, 6:3


> O brązowe medale:
Singiel mężczyzn: P. Carreno Busta (Hiszpania) – N. Djoković (Serbia) 6:4, 6:7 (6-8), 6:3
Singiel kobiet: E. Switolina (Ukraina) – J. Rybakina (Kazachstan) 1:6, 7:6 (7-5), 6:4
Debel kobiet: L. Pigossi, L. Stefani (Brazylia) – W. Kudermietowa i J. Wiesnina (ROC) 4:6, 6:4, 11-9
Mikst: A. Barty, J. Peers (Australia) – N. Stojanović, N. Djoković (Serbia) w/o

Trudno objaśnić bez wglądu w myśli i stan zdrowia Novaka, dlaczego przegrał w Tokio mecze z Alexandrem Zverevem i Pablo Carreno Bustą oraz oddał walkowerem walkę o medal brązowy w mikście. Może brązowe krążki nie były takie ważne wobec załamania się planu ozłocenia klasycznego Wielkiego Szlema krążkiem z Tokio, ale w długiej karierze Djokovicia lepszych medali igrzysk nie było (Serb zdobył wcześniej brąz tylko w singlu w 2008 roku w Pekinie).

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Tenis
Wiadomo kiedy i z kim zagra Iga Świątek? To wielka gwiazda, która wraca do formy
Tenis
Iga Świątek zaczęła sezon na kortach ziemnych. Wygrała w Stuttgarcie
Tenis
Rozpoczyna się nowy etap sezonu. Ziemia obiecana Igi Świątek
Tenis
Rafael Nadal wraca do gry. Barcelona czeka na swojego księcia
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Tenis
Iga Świątek ambasadorką Lancôme