WTA Finals: Chińczycy podwajają stawkę

W półfinałach mistrzostw WTA w Singapurze zagrają Elina Switolina i Karolina Pliskova. W piątek rozstrzygnięcia w drugiej grupie, w weekend zakończenie turnieju.

Aktualizacja: 25.10.2018 22:28 Publikacja: 25.10.2018 19:14

Switolina wygrała rywalizację w grupie „Białej” po pokonaniu Karoliny Woźniackiej 5:7, 7:5, 6:3. W meczu najlepszych czeskich rakiet Karolina Pliskova po raz pierwszy w karierze zwyciężyła Petrę Kvitovą i zajęła drugie miejsce.

Mecz Pliskovej z Kvitovą miał ciekawe podteksty (trener Jiri Vanek szkolił obie panie, teraz jest z Petrą), można było wierzyć, że starsza z Czeszek, która rzadko przegrywa z krajowymi rywalkami, nie odda tego spotkania, choć w wielkiej formie nie jest.

Jednak przegrała, ale wbrew wynikowi banału nie było – od 4:0 do 6:3 dla Pliskovej w pierwszym secie, od 0:3 do 6:4 w drugim. Kvitova wyjedzie z Singapuru z czekiem na 151 tys. dol. – tylko za udział.

Woźniacka nie obroni tytułu. Zaczęła mecz ze Switoliną od wygranego seta i prowadzenia w drugim 2:1 (z przełamaniem serwisu), od awansu dzieliły ją cztery wygrane gemy.

W grupie „Czerwonej” wszystko wyjaśni się w piątek. Tak jak w „Białej”, żadna z czwórki tenisistek nie zdobyła awansu po dwóch meczach, chociaż pozycja Sloane Stephens (dwa zwycięstwa) wydaje się mocna. Najciekawsze scenariusze są takie: Andżelika Kerber zwycięża Stephens bez straty seta, podobnie jak Kiki Bertens Naomi Osakę i te sukcesy oznaczają awans Niemki i Holenderki. Jeśli jednak obie wygrają w trzech setach, to trzeba liczyć procentowy udział zwycięskich gemów Kerber, Bertens i Stephens – awansują dwie z trójki.

W czwartek rozpoczęły się też mecze deblistek. Startuje osiem par, systemem pucharowym – od ćwierćfinałów.

W sobotę półfinały, w niedzielę finały. Switolina ma szansę na wzięcie całej premii 2,36 mln dolarów, bo przeszła przez rozgrywki grupowe bez porażki (pula nagród to 7 mln). To dużo, ale za rok, gdy Finały WTA przejmie chińskie miasto Shenzen, pula od razu wzrośnie dwa razy, do 14 mln. Zapłaci firma Gemdale Corporation, chiński deweloper. Kontrakt obowiązuje od 2019 do 2028 roku. ©?