W trakcie próby teatralnej twórcy odsłaniają przed widzami sekret tworzenia przedstawienia, wprowadzając ich w teatralne kulisy. Bo któż nie lubi w nie zaglądać? A tam – pomieszanie z poplątaniem: dylematy aktorek („czy reżyser ma prawo być chamem?”), wątpliwości aktorów („czy ten zawód jest poważny?”) i tonący w dygresjach reżyser. I tylko końca pracy nie widać – próba trwa przez cały spektakl. A może to ona jest celem samym w sobie?

Mat. Partnera

- Rzeczywistość miesza się z teatrem, bohaterowie egzystują równocześnie w wielu światach. Aktorzy grają siebie, grają postaci, grają, że grają albo że nie grają. Jest w tym przedstawieniu miłość do teatru, ale i bezlitosne obnażenie słabostek tworzących go komediantów. Śmieszności, marzenia, lęki oraz aspiracje wypełniające codzienne życie artystów sceny uchwycił Schaeffer znakomicie. Aktorki i aktorzy, reżyserzy, krytycy, wreszcie publiczność – w spektaklu Grabowskiego dostaje się wszystkim. Show zdecydowanie kradnie duet Iwony Bielskiej i Andrzeja Konopki, grających parę aktorów już mocno uznanych, acz wciąż wyrazów uznania spragnionych. Sporą dawkę autoironii ma w sobie także Grabowski wcielający się w postać czułego na swoim punkcie reżysera, wybitnego, choć nieco już stetryczałego. - pisał Michał Centkowski w swojej popremierowej recenzji.

Mat. Partnera

Sztukę wyreżyserował Mikołaj Grabowski, specjalista od twórczości Bogusława Schaeffera, który zebrał do spektaklu doborową obsadę: Iwona Bielska, Delfina Wilkońska, Mikołaj Grabowski, Andrzej Konopka i Piotr Trojan.

"Próby" to świetna okazja, aby zajrzeć za teatralne kulisy.

Najbliższe spektakle 5 i 6 kwietnia 2023 o godz. 19.30 na Dużej Scenie warszawskiego Teatru Polonia, przy ul. Marszałkowskiej 56.

Materiał promocyjny