Tag:

Rozwody

Powiązane

Prawo Cywilne

Mąż sprzedał pół domu, żona walczy z nabywcą. „To prawna udręka”

Przepisy o podziale majątku w razie rozwodu wciąż są pełne pułapek dla eks-małżonków. Prawnicy je krytykują i wskazują czy i jak można uniknąć problemów.

Alimenty od męża dla żony. Wina przy rozwodzie może wiele ułatwić

Żonie łatwiej uzyskać alimenty od męża, gdy małżeństwo jeszcze formalnie trwa – ocenia dr Jakub Pawliczak, radca prawny.

Będzie zmiana przepisów o uznaniu ojcostwa? RPO pisze do Bodnara

Zgodnie z obecnymi przepisami, jeżeli dziecko urodziło się przed upływem 300 dni od prawomocnego orzeczenia rozwodu, to zakłada się, że pochodzi ono od męża matki. Według rzecznika praw obywatelskich należy to zmienić, bo procesy rozwodowe trwają nawet latami.

Sąd Najwyższy: niewierna żona dostanie mniej po rozwodzie

Niewierność małżonka może zmniejszyć jego część z majątku wspólnego po rozwodzie.

Sąd sam z siebie nie zasądzi. SN o rozliczeniach po rozwodzie

Jeśli były małżonek w sprawie o podział tzw. dorobku nie wystąpi po rozwodzie o rozliczenie nakładów z jego osobistego majątku na wspólny, to sąd sam mu ich nie rozliczy.

Robert Gwiazdowski: Praworządność w sypialni neomałżonków

Praworządność wkroczyła do sypialni Polaków. No i Polek oczywiście. Sąd Najwyższy uznał, że wiele decyzji rozwodowych wydanych za rządów PiS jest nieważnych.

Paweł Bieżuński: Rozwody jednak nie do wznowienia

Rozpoznanie sprawy przez sąd w niewłaściwym składzie nie stanowi przesłanki wznowienia postępowania.

Laura Wasser. Prawniczka rozwodowa, lecz nie „prorozwodowa”

Gdy czyjeś inicjały to L. A. W., ciężko spodziewać się, by w Stanach Zjednoczonych nie czekała na niego świetlana kariera w dziedzinie prawa. O takiej właśnie karierze, usłanej głośnymi sprawami sądowymi i prawniczymi nagrodami, można mówić w przypadku Laury Allison Wasser.

PIT 2023: Rozwiedzeni rodzice muszą pamiętać o ważnej zmianie

Od 2022 r. rodzic, który wychowuje dziecko wspólnie z drugim, w tym naprzemiennie, w związku z czym obojgu ustalono prawo do 800+, nie może już rozliczyć się na preferencyjnych zasadach.

Rozwód w pandemii może się okazać nieważny. To skutek uchwały Sądu Najwyższego

Niektóre rozwody w czasie covidu mogą być obarczone wadą. Nadal obowiązują, ale mogą zostać wzruszone przez sąd na skutek skargi o wznowienie postępowania na wniosek którejś ze stron.