Tag:

Finanse w Firmie

Z wdrożeniem DORA nie należy czekać

Do 17 stycznia 2025 r. m.in. towarzystwa funduszy inwestycyjnych i domy maklerskie zobowiązane są do wdrożenia zharmonizowanych zasad operacyjnej odporności cyfrowej (DORA).

Transfer nieruchomości obciążonej hipotecznie – skutki dla wierzyciela

Zaspokojenie z nieruchomości przez wierzyciela zarówno pauliańskiego, jak i hipotecznego, następuje w drodze sprzedaży likwidacyjnej.

Trzeba zawczasu zadbać o rynkowy charakter rozliczeń

Planowanie i zarządzanie transakcjami wewnątrzgrupowymi, stanowiącymi integralny element działalności biznesowej grup kapitałowych, jest kluczowe z perspektywy efektywnego funkcjonowania podmiotów w grupie.

Rozszerzenie oferty – ocena propozycji i ryzyka

W przypadku prośby o ocenę ryzyka związanego z rozszerzeniem oferty o proponowany produkt kluczem do wyczerpującej odpowiedzi będzie szczegółowa analiza załączonego materiału pod kątem identyfikacji i kwantyfikacji ryzyk.

KSeF – Ministerstwo Finansów zainicjowało audyt i konsultacje

Na skutek wykrycia krytycznych błędów przesunięto termin na wejście w życie KSeF. Ministerstwo Finansów zleciło przeprowadzenie zewnętrznego audytu informatycznego, po przeprowadzeniu którego wskaże w kwietniu lub maju nowy termin wdrożenia systemu.

Ujęcie sprzedaży półproduktów zgodnie z KSR 15

W pewnych szczególnych sytuacjach przedsiębiorstwa dokonują sprzedaży nie tylko swoich wyrobów gotowych ale także elementów niezakończonej produkcji, tj. półproduktów. Taka sytuacja występuję często gdy półprodukt ma uniwersalny charakter i jest ogólnie stosowany na rynku a przedsiębiorstwo przeprowadza cały cykl produkcyjny w przeciwieństwie do swojej konkurencji. Jak ująć taką sprzedaż w zgodzie z Krajowymi Standardami Rachunkowości?

Santander hojny dla akcjonariuszy

Banco Santander wypłaci udziałowcom ponad 6 mld euro dywidendy i ze skupu swych akcji, po doskonałym 2024 r. i udanym początku w 2025 r.

Kontrole unijnych projektów realizowanych w latach 2014-2020

Jeśli właściwa instytucja stwierdzi, że wniosek o fundusze unijne został sporządzony nieprawidłowo lub jest on niekompletny, może nałożyć na beneficjenta korekty finansowe. Oznacza to konieczność zwrotu pobranych części dofinansowania.

Estoński CIT: problematyczne rozliczenia pomiędzy spółką a jej wspólnikami

Wynagrodzenia wypłacane wspólnikom, inne niż dywidenda, np. za świadczone usługi, wykonywaną pracę, zrealizowane zlecenie lub pełnienie funkcji w ramach powołania jest obarczone ryzykiem podatkowym, które dotyczy wyłącznie spółki korzystającej z estońskiego CIT.

Bankructwo pozorne jako narzędzie pokrzywdzenia wierzyciela

Zdarza się, że dłużnik doprowadza swoją sytuację finansową do stanu niewypłacalności lub upadłości. Kiedy takie działanie można uznać za czyn zabroniony? W jaki sposób bankructwo pozorne jest wykorzystywane jako narzędzie pokrzywdzenia wierzyciela? I dlaczego jest niebezpieczne w obrocie gospodarczym?