Tag:

Odzyskanie Niepodległości

Powiązane

II Rzeczypospolita

Daszyński, Dmowski, Paderewski, Piłsudski. Jak II RP rozczarowała ojców niepodległości

To nie mogło się udać. II Rzeczpospolita nie była w stanie spełnić pokładanych w niej nadziei. Z prostego powodu: proza życia zawsze przegrywa w starciu z marzeniami.

Wystawa w Muzeum Narodowym: Jak namalować duszę narodu

Ta panorama polskiego malarstwa od romantyzmu do Młodej Polski wzbudziła zainteresowanie we Francji, ale nie mniej interesująca będzie dla polskiego widza.

Gdańsk upamiętnia Ruch Młodej Polski

Decyzję o nadaniu skwerowi w ciągu ul. Podmłyńskiej w Gdańsku nazwy związanej z jedną z najważniejszych organizacji antykomunistycznych Polski przedsierpniowej, gdańscy radni podjęli jednogłośnie już 30 kwietnia. Do inauguracji – ze względu na pandemię - doszło jednak dopiero w przeddzień 40 rocznicy Polskiego Sierpnia.

Nieskończenie Niepodległa: Katastrofa

Dwa państwa totalitarne, w ścisłym porozumieniu, rozbijają II RP. Jej przywódcy, unieruchomieni w Rumunii, ustanawiają sukcesorów w Paryżu.

Jan Olszewski: Wracamy do podstawowych wartości

W kwestii transformacji ustrojowej byłem zwolennikiem zupełnie innej drogi - wspominał zmarły dziś w wieku 89 lat Jan Olszewski, były premier, adwokat. Przypominamy Jego wypowiedź z listopada ubiegłego roku.

Więcej osób wie o Nieskończenie Niepodległej

Każdy Polak kilka razy mógł usłyszeć o programie „Nieskończenie Niepodległa” w którym uczestniczyła „Rzeczpospolita”.

Sondaż: Kto popiera budowę Ławek Niepodległości

Czy Polacy popierają budowę Ławek Niepodległości? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

10 kwietnia 2010: Katastrofa

Piętno przeszłości – samolot z Prezydentem RP i 95 towarzyszącymi osobami rozbija się blisko Katynia, w 70. rocznicę tamtej zbrodni.

Nieskończenie Niepodległa: Historia a polityka

11 listopada 2008 | 90. rocznica odzyskania państwa, mimo ostrych podziałów politycznych, ma jeszcze charakter wspólnego święta wspólnej niepodległości.

1 maja 2004: Federacja

Koniec układu jałtańskiego – niemal 60 lat po podzieleniu Europy i zostawieniu Polski za „żelazną kurtyną", Rzeczpospolita wchodzi do Unii Europejskiej.