Tag:

Adam Mickiewicz

Imię

Adam

Nazwisko

Mickiewicz

Powiązane

Osoby

Zagadki „Dziadów”. Dzieło Mickiewicza wraca jak duch, zaskakując nas nowymi odczytaniami

31 października 1901 r. Stanisław Wyspiański wystawił po raz pierwszy wybór wszystkich części „Dziadów” w Teatrze Miejskim w Krakowie; dziś to Teatr im. Słowackiego. Co najmniej od tego czasu Polacy, najczęściej w dniach 31 października – 1 listopada, kojarzonych ze słowiańskim rytuałem obcowania „żywych z umarłych” – przez arcydramat Mickiewicza rozmawiają o historii, współczesności, o sobie.

Naszyjnik z pereł

Ukazanie się tomu „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza wspominamy z wielkim szacunkiem, mając na uwadze, że zapoczątkował on tak ważną dla naszego narodu epokę romantyzmu.

Mickiewicz przy naszym stole

Urodzony 24 grudnia 1798 r. poeta powrócił w klasycznie wierszowanym „Wypiórze" Grzegorza Uzdańskiego.

Ignacy Domeyko, odkrywca tajemnic chilijskich gór

Ignacy Domeyko herbu Dangiel był obywatelem świata. Współcześnie nie tylko Polska, ale też Chile, Białoruś, a nawet Litwa uważają go za swojego bohatera. On sam jednak zawsze czuł się Polakiem.

Polski wieszcz wśród paryskich elit. Listy Mickiewicza dla Biblioteki Narodowej

Sześć francuskich listów Adama Mickiewicza kupionych na aukcji trafia właśnie do zbiorów Biblioteki Narodowej.

Jacek Marczyński: Polak, poeta, Europejczyk

Listy wielkich artystów, takie jak te Adama Mickiewicza, które trafiły właśnie do Biblioteki Narodowej, mówią o nich równie dużo, jak ich twórczość. Często rzeczy nieoczywiste.

Krzysztof Kowalski: Ciągle żywy owoc zakazany

Zaczynała jako „boska”, wynoszona na ołtarze. Skończyła jako „diabelska”, strącona do podziemia.

Adam Mickiewicz, jakiego nie znamy

24 grudnia tego roku minęła 221. rocznica urodzin Adama Mickiewicza. Polacy od najmłodszych lat uczą się postrzegać naszego wieszcza narodowego jako nieskazitelną postać. W rzeczywistości był człowiekiem, którym nieustannie targały rozterki i emocje.

Wojna o Boga

W historii świata nie brakuje absurdalnych procesów Stwórcy. Pierwszy sięga panowania faraona Echnatona, a ostatni miał miejsce niespełna 12 lat temu.

Jan Maciejewski: Miłości Mickiewicza. Nie Maryla, lecz Legion

Ta historia zaczęła się dokładnie dwieście lat temu. Czy można zacząć gorzej? Już od pierwszych słów wyraźniej zasugerować, że opowieść nie ma nic na swoją obronę – za daleko, za dawno, za obco. A poza tym, o młodzieńczych romansach Mickiewicza i tak już wszystko doskonale wiadomo. On, Adam – wieszcz i ona, Maryla – dziewica. Im bardziej on natchniony, tym ona czystsza i bardziej niewinna. I oczywiście jedyna, bo poeta ma cierpieć, a nie się uganiać. Miłość z podręcznika do języka polskiego.