Kontynuacja relacji
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Ukraińskie drony atakują Krym i kilka regionów Rosji
Rosyjskie kanały monitorujące i informacyjne informują o co najmniej kilkudziesięciu ukraińskich dronach latających nad anektowanym Krymem, Krajem Krasnodarskim i obwodem rostowskim. Działa obrona przeciwlotnicza.
Nie ma jeszcze potwierdzonych informacji o liczbie dronów ani o konsekwencjach nalotu.
Oprócz celów na Krymie i w południowych regionach Rosji, ukraińskie drony, sądząc po doniesieniach strony rosyjskiej, latają również do celów w innych regionach. Gubernator obwodu woroneskiego jakiś czas temu oświadczył, że nad regionem zestrzelono kilka dronów i że zagrożenie atakami dronów nadal istnieje; Z obwodu kurskiego napływają doniesienia o eksplozjach bezpośrednio nad Kurskiem.
Andrij Sybiha: Umowa o ekshumacji ofiar tragedii wołyńskiej jest ciosem dla Moskwy
„Szanujemy się nawzajem i razem stawiamy czoła rosyjskiemu imperializmowi. Każde porozumienie w stosunkach UA-PL to cios w Moskwę” - napisał szef ukraińskiego MSZ na X.
Tankowiec rosyjskiej floty cieni dryfuje po Bałtyku
Na pokładzie dryfującego u wybrzeży Niemiec giganta znajduje się 99 tysięcy ton ropy. Załadowano ją w rosyjskim porcie Ust-Ługa, a 6 stycznia tankowiec wypłynął w kierunku egipskiego portu Said.
Czytaj więcej
Tankowiec przewożący 99 tysięcy ton ropy stracił sterowność u wybrzeży Niemiec, ok. 50 km od polskiego brzegu. Jednostka należy do floty cieni Putina. To stare, przeznaczone na złom jednostki bez zachodnich ubezpieczeń i pływające pod egzotycznymi banderami. Stanowią coraz większe zagrożenie dla transportu morskiego.
Atak rosyjskich dronów
Ukraińskie Siły Powietrzne podały, że wieczorem Rosjanie wystrzelili przeciw Ukrainie bezzałogowe statki powietrzne. W wielu regionach kraju ogłoszono alarm powietrzny. Doniesienia o wykrytych dronach napłynęły m.in. z obwodów sumskiego, połtawskiego i charkowskiego.
Blisko 200 starć na froncie
W piątek na froncie wojny Rosji z Ukrainą doszło do 198 starć bojowych - poinformowało ukraińskie dowództwo. Według tego źródła, najwięcej walk odnotowano na kierunkach pokrowskim (61), łymańskim (39), kramatorskim (32), kurskim (23) i kupiańskim (11), czyli głównie w obwodzie donieckim.
Rosjanie użyli ponad pół tysiąca dronów
Do godz. 22:00 w piątek Rosjanie przeprowadzili na cele na Ukrainie dziesięć uderzeń z powietrza za pomocą łącznie 18 kierowanych bomb lotniczych, wysłali też do ataku 576 dronów kamikadze, a pozycje ukraińskich żołnierzy i tereny zamieszkałe były ostrzeliwane z różnych rodzajów broni ok. 3 tys. razy - podał w wieczornym komunikacie Sztab Generalny Ukrainy.
Ostrzał na północy Ukrainy
Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że w ciągu mijającej doby wojska rosyjskie dziesięciokrotnie ostrzelały tereny przygraniczne regionu. Odnotowano 17 eksplozji, brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.
Kolejni obywatele Ukrainy sprowadzeni z terenów okupowanych
Na tereny pod kontrolą Ukrainy dostało się 17 osób. Operację udało się przeprowadzić dzięki wysiłkom agencji rządowych, wolontariuszy i partnerów międzynarodowych.
Obrona przeciwlotnicza w Polsce pod wodza NATO
NATO przejęło dowództwo i kontrolę od USA w czwartek i pomoże zabezpieczyć węzły logistyczne w Polsce, które są potrzebne do kontynuowania dostarczania pomocy dla Ukrainy – przekazał płk Martin O'Donnell, rzecznik Naczelnej Kwatery Głównej Sojuszniczych Sił Europy NATO.
Czytaj więcej
Na kilka dni przed inauguracją prezydenta-elekta Donalda Trumpa, NATO przejęło od Stanów Zjednoczonych dowództwo obrony przeciwlotniczej w Polsce. Ma to „zabezpieczyć” pomoc udzielaną Ukrainie przed decyzjami nowej administracji USA.
Zełenski: Naszym marzeniem jest uzyskanie gwarancji bezpieczeństwa i zakończenie wojny w tym roku
Prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że dla Ukrainy niezwykle ważne jest osiągnięcie pokoju, chociaż „poważne gwarancje bezpieczeństwa” są niezbędne zarówno dla kraju, jak i dla Europy.
W wywiadzie dla włoskiej stacji telewizyjnej RaiNews24 Zełenski podkreślił, że przywódca Kremla Władimir Putin „chce i zawsze chciał całkowicie zniszczyć Ukrainę”, nazywając to marzeniem Putina. Natomiast marzeniem Kijowa na rok 2025 jest uzyskanie gwarancji bezpieczeństwa i zakończenie wojny.
- Dla nas kluczowe jest, aby nadszedł pokój. Pragniemy pokoju bardziej niż ktokolwiek inny. I jest to oczywiste, ponieważ to my cierpimy najbardziej, szczególnie jeśli chodzi o liczbę utraconych istnień. Ale zanim zgodzimy się na cokolwiek, musimy koniecznie zapewnić poważne gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy i całej Europy – mówił Zełenski. - Są to ochrona Ukrainy i gwarancje bezpieczeństwa, że Rosja nie powróci z agresją, jak to miało miejsce po zajęciu Krymu w 2014, a następnie w 2015 roku – dodał.
Ciężkie walki w rejonie Pokrowska
Jak podają ukraińskie media, wojska rosyjskie zwiększają presję na Pokrowsk, miasto w obwodzie donieckim, które od dłuższego czasu jest celem rosyjskiej ofensywy. Szczególnie ciężkie walki toczą się na południe od miasta, m.in. w pobliżu miejscowości Nowyj Trud i Piszczane. Przedmieścia Pokrowska są oddalone od linii frontu o ok. 2 kilometry - czytamy. W mieście pozostaje ok. 7 tys. osób.
Nowe sankcje USA dotyczą ponad 180 tankowców z rosyjskiej floty cieni
Stany Zjednoczone rozszerzyły sankcje wobec rosyjskiego sektora energetycznego, w tym na 184 tankowce z floty cieni.
Na liście sankcji znajduje się największa rosyjska komercyjna firma żeglugowa, Sovcomflot, a także firmy produkujące ropę Gazprom Neft i Surgutneftegaz wraz z ich spółkami zależnymi.
Wybuchy w Chersoniu
O eksplozjach poinformował korespondent ukraińskiego portalu Suspilne.
Alarm powietrzny na północy i wschodzie Ukrainy
Ostrzeżenie dla mieszkańców obwodów sumskiego, donieckiego, dniepropietrowskiego i zaporoskiego wydano w związku z zagrożeniem ze strony rosyjskich dronów i pocisków rakietowych.
Kobiety po raz pierwszy dołączają do Ukraińskiego Legionu w Polsce
Druga grupa Ukraińców rozpoczęła szkolenie w Polsce w ramach Ukraińskiego Legionu. Kobiety dołączyły do jednostki po raz pierwszy, v
Ministerstwo Obrony zauważyło, że centrum rekrutacyjne Legionu otrzymało około 1300 wniosków o służbę. Większość nowych ochotników do Ukraińskiego Legionu mieszka w Polsce, ale są też obywatele Ukrainy z Danii, Czech, Niemiec, Litwy i innych krajów europejskich.
Walki w obwodzie kurskim
W piątek znów trwały starcia między wojskami ukraińskimi i rosyjskimi w obwodzie kurskim. Według Sztabu Generalnego Ukrainy, Ukraińcy odparli dotąd dziesięć ataków, a osiem starć trwa. Siły Zbrojne Ukrainy rozpoczęły działania rajdowe w obwodzie kurskim w sierpniu.
Tankowiec przewożący rosyjską ropę dryfuje u wybrzeży Niemiec
Tankowiec Eventin stracił kontrolę i dryfuje na północ od wyspy Rugia na Morzu Bałtyckim. Statek przewozi około 99 000 ton ropy naftowej.
Tankowiec załadował ładunek w rosyjskim porcie Ust-Ługa i wypłynął 6 stycznia do Port Saidu w Egipcie.
Eventin jest częścią rosyjskiej tak zwanej floty cienia, wykorzystywanej do obchodzenia zachodnich sankcji nałożonych z powodu wojny na Ukrainie. Flota cienia składa się z ponad 100 tankowców i statków towarowych, często w złym stanie technicznym, pływających pod obcymi banderami na Morzu Bałtyckim z anonimowymi właścicielami.
Premier Słowacji wystąpił do Gazpromu o wywiązanie się z umowy gazowej
Premier Słowacji, Robert Fico, poinformował, że 22 grudnia 2024 r., podczas spotkania z prezydentem Rosji, omawiał umowę z Gazpromem, na mocy której rosyjski monopolista musi znaleźć sposób na dostarczanie gazu na Słowację.
Czytaj więcej
Kiedy groźby wobec Ukrainy nie poskutkowały, premier Słowacji wystąpił do Gazpromu o wywiązanie się z umowy gazowej. Zgodnie z kontraktem, to na Rosjanach spoczywa obowiązek zapewnienia Słowacji zakupionego gazu.
Wojna na Ukrainie. Starcie co 10 minut
W piątek od północy do godz. 16:00 na froncie wojny Rosji z Ukrainą doszło do 166 starć bojowych - podało ukraińskie dowództwo informując, że najwięcej walk odnotowano na kierunkach pokrowskim (49), łymańskim (32) i kramatorskim (22).
Rosja wydaje na dezinformację miliardy dolarów. „Musimy się przed tym bronić”
To ogólne wnioski z opublikowanego właśnie raportu komisji do spraw badania rosyjskich i białoruskich wpływów, na której czele stoi gen. Jarosław Stróżyk, a w zasadzie wchodzącego w jej skład zespołu ds. dezinformacji.
Czytaj więcej
Przeciwdziałanie dezinformacji niewystarczające i nierzadko pozorowane. To wnioski z opublikowanego właśnie raportu komisji do spraw badania rosyjskich i białoruskich wpływów, na której czele stoi gen. Jarosław Stróżyk.
Błędy na rosyjskiej liście zaginionych po inwazji ukraińskich sił w obwodzie kurskim
W czwartek rosyjska komisarz ds. praw człowieka Tatiana Moskalkowa i pełniący obowiązki gubernatora Aleksandr Chinsztejn opublikowali po raz pierwszy listę osób zaginionych od czasu rozpoczęcia przez ukraińską armię działań wojennych w obwodzie kurskim 6 sierpnia.
Według Moskalkowej jest „517 poszukiwanych obywateli”. Jednak w niektórych przypadkach nie wymienia się nawet nazwisk - mowa np. o "Bracie Romanowa". Na liście znalazły się też osoby, które jedynie zgłaszały zaginięcie swoich bliskich.
Ukraińcy informują o uderzeniu na Switłodarśk
Sztab Generalny Ukrainy podał, że ukraińskie wojska przeprowadziły „precyzyjne uderzenie” na punkt dowodzenia 3. Korpusu Armijnego w miejscowości Switłodarśk w obwodzie donieckim. W komunikacie zaznaczono, że w tym tygodniu w tym regionie Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły serię uderzeń na obiekty kontrolowane przez Rosjan oraz że „podjęto wszelkie niezbędne środki, by zminimalizować ryzyko po stronie cywilów”.
Komisarz UE rozmawia o rozwoju przemysłu obronnego Ukrainy
Komisarz Unii Europejskiej ds. Obrony i Przestrzeni Kosmicznej Andrius Kubilius powiedział w piątek, że odbył „dobrą rozmowę” z wiceministrem obrony Ukrainy ds. integracji europejskiej Serhijem Bojewem.
„Przemysł obronny Ukrainy osiągnął dotychczas imponujący rozwój. Pożyczki UE i wdrożenie zaangażowanego wsparcia pomogą w dalszym rozwoju. Będziemy nadal wspierać Ukrainę!” - napisał Kubilius.
Donald Tusk pisze, że jest zgoda na ekshumacje ofiar UPA
Z wpisu Tuska wynika, że zapadła decyzja o „pierwszych ekshumacjach polskich ofiar UPA”.
Czytaj więcej
Wreszcie przełom - pisze w serwisie X premier Donald Tusk. Chodzi o sprawę ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej.
Tak wygląda obecna sytuacja w obwodzie kurskim
Od 6 sierpnia ukraińska armia prowadzi na terenie tego rosyjskiego obwodu ofensywę.
Tak wygląda obecna sytuacja w obwodzie kurskim
Jacek Siewiera odwiedził państwa nordyckie oraz bałtyckie, gdzie rozmawiał m.in. o rosyjskich atakach hybrydowych na Bałtyku
Ataki, o których była mowa, obejmują m.in. uszkodzenia infrastruktury krytycznej, zakłócanie sygnałów GPS, a także prowokacje realizowane z wykorzystaniem floty oraz lotnictwa. Podczas spotkań omawiane były także kwestie konfliktu w Ukrainie oraz współpracy transatlantyckiej.
Czytaj więcej
Szef BBN minister Jacek Siewiera odwiedził państwa nordyckie oraz bałtyckie, aby namawiać do wzmocnienia bezpieczeństwa NATO oraz UE nad Bałtykiem.
Joe Biden wymierza potężne uderzenie w rosyjskie spółki naftowe
Rośnie napięcie na rynku przed oficjalnym ogłoszeniem nowych sankcji Białego Domu wobec Rosji. Wyciekające szczegóły wskazują na potężne uderzenie w co najmniej 180 tankowców floty cieni Putina, w dziesiątki firm kupujących rosyjski surowiec, w indyjskie rafinerie, wielkie koncerny paliwowe i ich szefów. Na moskiewskiej giełdzie inwestorzy gwałtownie pozbywają się akcji spółek naftowych.
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone oficjalnie ogłosiły nowe sankcje antyrosyjskie. To potężne uderzenie w 183 tankowce floty cieni Putina, w dziesiątki firm kupujących rosyjski surowiec, w dwa wielkie rosyjskie koncerny paliwowe i ich szefów. Na moskiewskiej giełdzie inwestorzy gwałtownie pozbywają się akcji spółek naftowych.
Jest wniosek o odwołanie ministra energetyki Ukrainy
Inna Sowsun z frakcji Hołos poinformowała, że złożyła w ukraińskim parlamencie wniosek o odwołanie Hermana Hałuszczenki z funkcji ministra energetyki Ukrainy. Sprawa dotyczy Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej. Sowsun zarzuciła Hałuszczence brak kompetencji oraz personalne atakowanie tych, którzy się z nim nie zgadzają.
Wybory prezydenckie na Białorusi: Nie będzie lokali wyborczych za granicą
W czasie wyborów prezydenckich Białoruś nie otworzy punktów wyborczych poza granicami kraju ze względu na „brak odpowiednich środków bezpieczeństwa” - podaje agencja BiełTA. Ma to być spowodowane zmniejszeniem liczebności personelu dyplomatycznego w placówkach Białorusi za granicą, co jest następstwem m.in. wydalania białoruskich dyplomatów.
Wołodymyr Zełenski spotkał się w Rzymie z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą
Zełenski wyraził wdzięczność za wsparcie Włoch dla Ukrainy. Zaprosił też włoskiego prezydenta do Kijowa.
Liczba osób rannych w ataku na Zaporoże wzrosła do 127
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu zaporoskiego Iwan Fedorow. Spośród 127 rannych w ataku 74 osoby zostały hospitalizowane. Wcześniej informowano, że w ataku z użyciem bomb FAB-500 na Zaporoże śmierć poniosło 13 osób.
W Teksasie, w pobliżu granicy USA z Meksykiem, zatrzymano najemnika z Grupy Wagnera
Mężczyzna miał w plecaku dron, dwa paszporty (Rosji i Kazachstanu), a także 60 tys. peso i 4 tysiące dolarów.
Czytaj więcej
Funkcjonariusze straży granicznej USA zatrzymali w Teksasie, w pobliżu granicy między Meksykiem a USA, byłego najemnika Grupy Wagnera, który nielegalnie przekroczył granicę na rzece Rio Grande - informuje amerykański „Newsweek”.
SBU informuje o ataku na skład amunicji i dronów rozpoznawczych w obwodzie rostowskim
Do ataku wykorzystano drony i pociski Neptun.
Ukraińcy pokazują żołnierzy obsługujących szwedzkie czołgi Strv 122
Strv 122 to zmodernizowana wersja niemieckiego czołgu Leopard 2A5.
Separatyści oskarżają Ukraińców o atak rakietowy na supermarket w okupowanym Doniecku
Agencja RIA podaje, że na Donieck spadły pociski wystrzelone z zestawu HIMARS – w ataku zginęły dwie osoby, a dwie inne zostały ranne.
Premier Ukrainy; Słowacja nie może przerwać dostaw prądu na Ukrainę bez zgody Komisji Europejskiej
Denys Szmyhal przekonywał w parlamencie, że słowacka sieć energetyczna jest częścią unijnej sieci energetycznej w związku z czym Słowacja nie może jednostronnie podjąć decyzji ws. wstrzymania dostaw prądu na Ukrainę czym – po wstrzymaniu tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę - groził Robert Fico.
Rosja grozi Litwie
Sprzeciw wobec zmiany nazwy muzeum imienia litewskiego poety w obwodzie królewieckim Dmitrij Piesko zinterpretował jako „roszczenia terytorialne” wobec Rosji.
Czytaj więcej
Roszczenia wobec obwodu królewieckiego wyrażone przez prezydenta Litwy, potwierdzają najgłębsze obawy Rosji - oświadczył rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Hiszpania przekaże 10 generatorów prądu Ukrainie
O takim wsparciu dla Ukrainy poinformowała szefowa MSZ Hiszpanii Margarita Robles. Hiszpania uruchomi też nowe szkolenia dla ukraińskich żołnierzy oraz uruchomi nowy program pomocy humanitarnej dla ukraińskich rodzin.
Dwie ofiary ostrzału obwodu chersońskiego w ciągu ostatniej doby
Liczba rannych w ciągu doby wzrosła do 17 – podkreśla chersońska policja obwodowa. W rosyjskich atakach uszkodzone zostały budynki mieszkalne i szkoły oraz placówki przedszkolne – wynika z komunikatu policji.
Kreml: Nie ma uzgodnień ws. spotkania Donalda Trumpa z Władimirem Putinem
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow oświadczył, że na razie nie poczyniono uzgodnień dotyczących spotkania Trumpa z Putinem, ale – jak zaznaczył - obaj prezydenci wyrażają wolę rozmowy ws. „rozwiązania problemów” na Ukrainie.
Premier Ukrainy wyklucza możliwość tranzytu rosyjskiego gazu przez jego kraj
Denys Szmyhal mówił o tym na forum ukraińskiej Rady Najwyższej. Umowa na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę przestała obowiązywać 1 stycznia i – jak zapewnił Szmyhal – Kijów nie zamierza podpisywać kolejnego kontraktu z Rosją w tej sprawie.
W 2024 roku Ukraina otrzymała 41,7 mld dolarów wsparcia budżetowego od swoich sojuszników
Informacje takie przekazał premier Ukrainy, Denys Szmyhal. Łącznie Ukraińcy uzyskali, od początku wojny, wsparcie budżetowe o wartości 115,2 mld dolarów.
Japonia nie odpuszcza Rosji. Nowe sankcje za wojnę w Ukrainie
Rząd Japonii wpisał na czarną listę 51 firm i trzy banki z Rosji, 11 Rosjan oraz 31 firm z krajów, które pomagają Putinowi prowadzić wojnę.
Czytaj więcej
Rząd Japonii wpisał na czarną listę 51 firm i trzy banki z Rosji, 11 Rosjan oraz 31 firm z krajów, które pomagają Putinowi prowadzić wojnę. Na liście po raz pierwszy znalazł się bank z Gruzji, a także prezes diamentowego koncernu Alrosa.
W nocy Ukraińcy zaatakowali zakłady przemysłowe w obwodach leningradzkim i rostowskim
Andrij Kowalenko, przedstawiciel Centrum Walki z Dezinformacją pisze, że zaatakowane zakłady działały na rzecz rosyjskiej armii mimo że teoretycznie były to zakłady cywilne.
Władze okupacyjne informują o ostrzale obwodu donieckiego
W porannym ostrzale Swietłodarska pocisk miał trafić w budynek mieszkalny. W ostrzale okupowanych przez Rosjan części obwodu przez Ukraińców zginęła jedna osoba, a sześć zostało rannych – informuje Denis Puszylin, szef władz okupacyjnych zajętej przez Rosjan części obwodu donieckiego.
Rosyjskie drony atakowały w nocy Semeniwkę w obwodzie czernihowskim
W ataku przeprowadzonym z udziałem dronów Geran-2 ranna została jedna z mieszkanek miejscowości. O ataku informuje gubernator obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus.
W nocy Ukraina była atakowana przez 72 rosyjskie drony
Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 33 drony – podaje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.
W ciągu doby na ukraińskim froncie doszło do 161 potyczek
Rosjanie mieli przeprowadzić 55 nalotów i sześć tysięcy ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich żołnierzy i terenów zabudowanych.
W nocy nad obwodem dniepropietrowskim strącono osiem rosyjskich dronów
Informacje takie przekazuje Sierhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego. W nocy Rosjanie ostrzeliwali rejon nikopolski.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 41 miejscowości w obwodzie chersońskim
W ostrzale zginęła jedna osoba, a 16 zostało rannych – informuje gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 804 930 żołnierzy, 9 741 czołgów, 20 253 pojazdów opancerzonych, 21 789 zestawów artyleryjskich, 1 260 wyrzutni rakiet, 1 041 zestawów przeciwlotniczych, 369 samolotów, 331 śmigłowców, 21 884 bezzałogowych statków powietrznych, 3 017 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 33 473 pojazdy (w tym cysterny), 3 689 jednostek sprzętu specjalnego.
Na Morzach Czarnym i Azowskim nie ma rosyjskich okrętów
Informacje takie przekazuje ukraińskie Dowództwo Marynarki Wojennej.
W nocy nad Rosją i Morzem Azowskim strącono 40 ukraińskich dronów
Drony były strącane nad obwodem rostowskim (16), nad obwodami kurskim i woroneskim (po cztery), nad obwodem briańskim i Krajem Krasnodarskim (po dwa), nad obwodem biełgorodzkim (jeden) i nad Morzem Azowskim (10).
Straż graniczna Ukrainy publikuje nagranie z udanego ataku dronów
Celem ataku, przeprowadzonego na północnym odcinku frontu, była rosyjska antena komunikacyjna.
W nocy rosyjskie drony atakowały wschodnią i północną Ukrainę
W Kijowie, w czasie ataku, aktywna była obrona przeciwlotnicza.
W czasie nocnego ataku dronów na Kijów szczątki jednej ze strąconych maszyn spadły na dach bloku
Timur Tkaczenko, szef kijowskiej miejskiej administracji wojskowej poinformował, że strącony dron spadł na dach wielopiętrowego budynku mieszkalnego w rejonie sołomiańskim. Tkaczenko informuje też o uszkodzeniu sześciu samochodów w wyniku upadku szczątków strąconego drona.
Od początku roku rosyjskie drony atakowały obwód chersoński ok. 650 razy
W wyniku tych ataków siedem osób zginęło, a 55 zostało rannych – informuje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.
Dniepr przekazuje wsparcie żołnierzom walczącym w rejonie Pokrowska
11 zestawów do walki radioelektronicznej i ponad 60 dronów zostało przekazanych ukraińskim żołnierzom walczącym w rejonie Pokrowska przez władze Dniepra – poinformował mer miasta, Borys Fiłatow.
Ukraińskie drony strącane nad obwodem woroneskim
Na podejściach do Woroneża przy pomocy zestawów do walki radioelektronicznej strąconych zostało kilka ukraińskich dronów – informuje gubernator obwodu woroneskiego, Aleksandr Gusiew. Z przekazywanych przez niego informacji wynika, że w ataku nikt nie ucierpiał.
Ministerstwo Obrony Rosji informuje o rozmieszczeniu plutonów motocyklowych w rejonie działań wojennych na Ukrainie
Jednostki motocyklowe mają charakteryzować się „dużą mobilnością i niską widocznością” a ich zadaniem ma być przerzut zaopatrzenia i ludzi na front, a także ewakuacja rannych z pola walki.
Rosyjska obrona przeciwlotnicza strąciła 16 dronów nad obwodem rostowskim
Informacje takie przekazuje Jurij Sliusar, gubernator obwodu. Z jego wpisu wynika, że we wsi Czałtyr w czasie ataku dronów w płomieniach stanął budynek mieszkalny i zaparkowane w pobliżu samochody. We wsi Krym strażacy walczyli z pożarem na terenie zakładu przemysłowego. Szczątki strąconego drona uszkodziły też budynki w miejscowości Kriukow w rejonie kujbyszewskim.
Donald Trump: Spotkanie z Władimirem Putinem jest już przygotowywane
Podczas spotkania z republikańskimi gubernatorami w rezydencji w Mar-a-Lago Donald Trump oświadczył, że Władimir Putin chce się z nim spotkać, a ich spotkanie „jest już przygotowywane”. - Prezydent Putin chce się spotkać, mówił to nawet publicznie. Musimy zakończyć tę wojnę - stwierdził Trump.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1051 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1051 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Gen. Keith Kellogg, specjalny wysłannik Donalda Trumpa ds. Rosji i Ukrainy zapowiada, że wojna zakończy się w „bliskiej przyszłości”.