Dawna ambasador Kirgizji w Wielkiej Brytanii została p.o. prezydenta po kwietniowych antyprezydenckich manifestacjach, w których zginęło 85 osób. Doszło wtedy do zmiany władzy, a ówczesny prezydent uciekł z Biszkeku.

19 maja tymczasowy rząd Kirgistanu powierzył kierującej jego pracami Otunbajewej pełnienie obowiązków prezydenta do 31 grudnia 2011 roku, a wybory prezydenckie zapowiedział na październik przyszłego roku.

27 czerwca w Kirgizji odbyło się referendum konstytucyjne, w którym 90,55 procent mieszkańców opowiedziało się za nową konstytucją. Pytania w referendum dotyczyły m.in. ograniczenia uprawnień prezydenta i zatwierdzenia Otunbajewej na stanowisku p.o. głowy państwa do końca przyszłego roku. Zapis o pozbawieniu części pełnomocnictw prezydenta na rzecz parlamentu ma na celu uniknięcie koncentracji władzy w rękach jednej osoby.

Nowelizacja konstytucji zakłada, że żadna partia polityczna nie będzie mogła mieć więcej niż 50 mandatów w liczącym 90 miejsc kirgiskim parlamencie. Ak Żoł - partia obalonego prezydenta Bakijewa - miała w parlamencie zdecydowaną większość.

W połowie czerwca w Kirgizji doszło do krwawych starć między Kirigizami i Uzbekami. W zamieszkach tych według najnowszych danych ministerstwa zdrowia, opublikowanych w poniedziałek, zginęły 294 osoby. Bodźcem inicjującym 10 czerwca zamieszki kirgisko-uzbeckie - najpoważniejszy od 20 lat konflikt etniczny w Kirgizji - stało się obalenie Bakijewa.