Brytyjczycy zdecydowali. Opuszczą Unię Europejską

Czarny piątek dla Unii Europejskiej. Wszystkie oczy skierowane w stronę Wielkiej Brytanii. Agencja Reuters podała oficjalne wyniki referendum: 51,9 proc. czyli 17,410,742 zagłosowało za Brexitem. Przeciwnicy wyjścia ze Wspólnoty zdobyli 16,141,241 głosów co dało 48,1 proc.

Aktualizacja: 25.06.2016 07:19 Publikacja: 23.06.2016 08:14

Najważniejsze fakty:

51,9 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za Brexitem;

Frekwencja w referendum wyniosła 72,2 proc.;

David Cameron zapowiedział ustąpienie ze stanowiska do października;

Szkocja i Irlandia Północna, gdzie wygrali zwolennicy pozostania w UE, mogą wystąpić ze Zjednoczonego Królestwa;

Rekordowe spadki funta;

We wtorek nadzwyczajne posiedzenie PE w związku z Brexitem;

UE gotowa na negocjacje z Londynem na temat przebiegu Brexitu.

23.05

Przez dwa dni relacjonowaliśmy brytyjskie referendum i jego przewidywane konsekwencje. Przedstawiliśmy gorące komentarze i analizy. Dziękujemy, że śledziliście je z nami. 

22.45

- W tej całej antyimigranckiej historii w Wielkiej Brytanii jest dramatyczna obłuda. Oni po prostu potrzebują imigrantów jak powietrza, a jednocześnie budują wobec nich negatywną narrację - uważa Aleksander Kwaśniewski

21.15

- Jakie jest przesłanie, z którym wejdziemy w najbliższe dni i miesiące? Uważam, że wynik brytyjskiego referendum nie pozwala nam na to, by teraz po prostu zignorować przesłanie i zrobić kolejny duży krok w kierunku integracji. To się nie uda - powiedział Steinmeier.

20.45

Brexit uderzy w "Grę o tron"

Producenci tego serialu, kręconego w Irlandii Północnej częściowo za unijne pieniądze, mogą mieć problemy z pozyskaniem funduszy.

19.57

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy chce nowego traktatu unijnego opartego na pięciu filarach.  

19.53

Kanada ostrzega Wielką Brytanię przed kacem. "Nie jest niemożliwe, że Unia Europejska się rozpadnie" - twierdzi wykładająca w Oxfordzie kanadyjska historyczka Margaret MacMillan.

19.45

Przejściowy status obywateli państwa UE (w tym Polaków) w Wielkiej Brytanii będzie zależał od uzgodnień poczynionych na samym początku negocjacji secesyjnych. Ich sytuacja może się pogorszyć - uważa prof. Artur Nowak-Far z Instytutu Prawa SGH

19.10

Francja chce zostać

Dwoje na troje Francuzów chce, by ich kraj pozostał członkiem Unii Europejskiej. 

19.05

Według szefa MON Antoniego Macierewicza, Brexit nie osłabi NATO

18.00

Brytyjczycy pracujący w UE: Wielka Brytania stała się uboższa.

17.20

Obama: Stosunki z Wielką Brytanią bez zmian

Prezydent Barack Obama zadeklarował, że uznaje wynik brytyjskiego referendum w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej i że stosunki Stanów Zjednoczonych z Wielką Brytanią nie doznają przez to uszczerbku.

17.15

Szef KE Jean-Claude Juncker wysłał w piątek list do pracowników Komisji ze skierowanym zwłaszcza do Brytyjczyków zapewnieniem, że będzie ich wspierał, a UE chce nadal korzystać z ich talentów. Ich przyszłość jest jednak niepewna.

17.01

Nie jesteśmy jedynym rynkiem, który reaguje na Brexit; zareagowaliśmy relatywnie stabilnie, relatywnie łagodnie - ocenił wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki

16.50

Brytyjczycy boją się izolacji.

16.35

Głosowanie za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE to przejaw patriotyzmu, a nie nacjonalizm - przekonuje amerykański konserwatywny periodyk "National Review".

16.15

Panika dopadła też Wall Street. Dow Jones Industrial traci 2,8 proc. na początku sesji.

16.05

Jakie będą efekty Brexitu w nauce? Niewykluczone są konsekwencje szczególnie jeśli chodzi o zaawansowane technologie i inżynierię, ale niektórzy brytyjscy naukowcy zapewniają, że podczas realizacji projektów unijnych nawiązali tak ścisłe i przyjazne relacje z naukowcami z innych krajów, że nie zostaną one zerwane. - Zaczynamy nowy rozdział - uspokajają. 

Są jednak tacy, którzy obawiają się, że wyjście z UE uczyni Wielką Brytanię mniej atrakcyjną dla zagranicznych studentów.

15.55

Przeciwnicy Brexitu nie kryją niezadowolenia.

15.45

Goszczący w Szkocji Donald Trump komentuje wyniki referendum: wspaniała sprawa.

15.38

Rosja liczy na lepsze stosunki z Unią

- Mamy nadzieję, że w nowych realiach będzie dominowało rozumienie konieczności budowania dobrych relacji z naszym państwem – powiedział sekretarz prasowy rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow.

15.35

Rezultat brytyjskiego referendum wynika z ogólnej niezdolności polityków do rozwiązywania kwestii istotnych dla wyborców, która prowadzi do powstawania radykalnych ruchów protestu - ostrzega były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair.

15.20

Polacy będą mogli zostać w Wielkiej Brytanii

Nie wyrzucimy Polaków - gwarantuje w rozmowie z “Rzeczpospolitą” Douglas Carswell, jedyny deputowany do Izby Gmin, jakiego ma Partia Niepodległościowa Zjednoczonego Królestwa (UKIP).

15.15

Władimir Putin zapewnił, że Rosja  nie wpływała na głosowanie w Wielkiej Brytanii za wyjściem z UE. Powiedział też, że jego zdaniem Brexit nie wpłynie na politykę sankcji prowadzoną przez UE wobec Rosji. 

15.06

Morgan Stanley rozpoczął proces przenoszenia 2 tysięcy swoich analityków z Londynu do Dublina lub Frankfurtu.

14:51

Negocjacje Szwajcarii z Brukselą w sprawie ograniczenia imigracji z UE skomplikują się w następstwie brytyjskiego referendum, gdyż kwestia Brexitu absorbuje obecnie uwagę unijnych władz - ostrzegł szwajcarski prezydent Johann Schneider-Ammann. - UE zasygnalizowała gotowość zintensyfikowania rozmów po referendum w sprawie Brexitu. Jednocześnie widać, że z wyjściem Zjednoczonego Królestwa poszukiwanie rozwiązania nie stało się prostsze - dodał.

14:48

Premier, który wprowadzał Polskę do UE uważa, że po Brexicie UE nie będzie już taka sama.

14:36

Hollande chce, by procedura Brexitu rozpoczęła się możliwie najszybciej.

14:35

14:16

Boris Johnson nie ukrywa satysfakcji z Brexitu. "Wspaniała sytuacja, możemy stanowić własne prawa i ustalać własne podatki".

14:15

 

14:09

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego Polsce potrzebny jest nowy Traktat Europejski.

14:08

Premier Grecji Aleksis Cipras skomentował wyniki brytyjskiego referendum mówiąc, że podjęta decyzja o opuszczeniu UE świadczy o sięgających głębiej problemach, z którymi boryka się Europa i które trzeba "jak najszybciej rozwiązać”. - O utrzymującym się kryzysie w Europie świadczyły już wcześniejsze sygnały: radykalne decyzje podejmowane w imię oszczędności, które zwiększyły przepaść między krajami Południa i Północy, ogrodzenia i zamknięte granice oraz odmowa podzielenia się obciążeniami związanymi z kryzysami, zadłużeniowym i migracyjnym - ocenił szef greckiego rządu. Cipras podkreślił także, że "pilnie potrzebujemy nowej wizji i nowego początku dla zjednoczonej Europy, nastawionej bardziej prospołecznie i bardziej demokratycznej".

14:07

Unia Europejska musi uważnie zinterpretować decyzję Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Wspólnoty i zrewidować swoją polityczną wizję - oświadczył premier Turcji Binali Yildirim. Dodał, że "UE powinna wniknąć w ostatnie wydarzenia i dokonać ponownej oceny swej wizji przyszłości”. Yildirim skrytykował także brytyjskiego premiera Davida Camerona, który w przedreferendalnej kampanii przekonywał wahających się wyborców, że perspektywa tureckiego członkostwa w UE jest odległa.

13:54

Premier Beata Szydło zapowiedziała, że Polska zaproponuje reformy UE, które mają zapobiec dalszej dezintegracji Wspólnoty.

13:48

Kukiz cieszy się z "tąpnięcia w eurokołchozie". I ostrzega, że to ostatni moment na reformy w UE.

13:38

A Michał Szułdrzyński zastanawia się czy Brexit może wzmocnić pozycję Polski w UE.

13:37

W sprawie Brexitu głos zabrał również papież Franciszek.

13:31

Merkel ocenia, że Brexit to "przełomowy moment dla Europy".

13:28

David Zahn

Starszy wiceprezes, zarządzający portfelami inwestycyjnymi
Franklin Templeton Fixed Income Group:

Aktywa postrzegane przez inwestorów jako obarczone większym ryzykiem, np. akcje czy obligacje korporacyjne, będą, według mnie, osiągały słabsze wyniki, a kapitał będzie płynął w kierunku aktywów charakteryzujących się wyższą jakością i postrzeganych jako bezpieczniejsze, na czele z brytyjskimi i niemieckimi obligacjami skarbowymi.
Spodziewam się pewnych konsekwencji dla słabszych gospodarek ze strefy euro czy też z szerszej UE, a spready obligacji z peryferyjnych krajów europejskich prawdopodobnie się rozszerzą. Przewiduję także spadek kursu euro (choć nie tak silny jak deprecjacja funta), gdy przyszłość projektu, jakim jest UE, zacznie być kwestionowana.

13:27

O Brexicie rozmawialiśmy z dzisiejszymi gośćmi programu #RZECZoPOLITYCE:

 

13:22

Los Polaków w Wielkiej Brytanii będzie dla Polski najważniejszy w negocjacjach z brytyjskim rządem - zapewniła Beata Szydło.

13:20

Wynik brytyjskiego referendum to wynik kryzysów jakie narastają w UE, a które nie są rozwiązywane. Trzeba wyciągnąć wnioski z tego co wydarzyło się w Wielkiej Brytanii. Europa potrzebuje pragmatycznej polityki - powiedziała o Brexicie premier Beata Szydło.

13:15

Sprawę referendum w Wielkiej Brytanii skomentował także Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. - W Unii Europejskiej był nadmiar polityki, a zbyt mała integracja gospodarcza i to doprowadziło do Brexitu. Jeśli chcemy uniknąć efektu domina, trzeba zastanowić się nad zmianą tego podejścia - ocenił.

13:14

 

12:54

Niech PiS zapewni, że nie poprzez Polexitu - powiedział Ryszard Petru, lider .Nowoczesnej.

Źródło zdjęcia: PAP

12:53

Kaczyński po Brexicie: potrzebny jest nowy traktat europejski; potrzebna jest reforma UE.

12:52

To od Berlina oczekuje się obecnie działań mających zapobiec dalszej dekompozycji UE. Niemiecka elita polityczna miała czas na przygotowanie się do nowych zadań i już w najbliższym czasie okaże się, czy go właściwie wykorzystała - pisze Piotr Jendroszczyk.

12:43

Antyunijny wirus, który zaraził ponad połowę Brytyjczyków, rozwija się znakomicie w wielu narodach. I wbrew temu, co nam się może kojarzyć z wirusami, najlepiej sobie radzi w społeczeństwach bogatych, o wysokiej kulturze, długiej europejskiej historii i dużych wydatkach na naukę - pisze szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej" Jerzy Haszczyński

12:36

Szefowie instytucji UE: jesteśmy gotowi na szybkie rozpoczęcie negocjacji z Wielka Brytanią.

12:35

Wypracowane w lutym porozumienie w sprawie specjalnych warunków członkostwa dla Wielkiej Brytanii nie wejdzie w życie - poinformowali liderzy UE.

12:34

Liderzy UE oczekują, że rząd Wielkiej Brytanii wprowadzi w życie decyzje o wyjściu z UE tak szybko jak to możliwe.

12:21

Po decyzji Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel odwołał poniedziałkowe spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Zamiast do Moskwy, Gabriel uda się do Paryża na spotkanie partii socjalistycznych.Spotkanie zwołał prezydent Francji Francois Hollande. Gabriel jest szefem Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), a Hollande kieruje Partią Socjalistyczną w swoim kraju.Po obradach europejskich partii socjalistycznych w Paryżu Hollande złoży wizytę w Berlinie, gdzie spotka się z kanclerz Angelą Merkel.

12:20

Brexit w ogromnym stopniu osłabia Unię Europejską, a słaba UE to też słabsza pozycja Polski, dlatego Warszawa powinna skorygować swoją politykę wobec Brukseli i dążyć do zacieśniania integracji - ocenił były prezydent Bronisław Komorowski.

12:13

Z kolei premier Bułgarii obawia się możliwych skutków Brexitu.

12:12

Satysfakcji z tego, że doszło do Brexitu nie kryje Donald Trump, który namawiał Brytyjczyków do opuszczenia UE.

12:07

- Czy nie jest tak, że UE za dużo narzuca krajom, które do niej należą. Czy nie mają prawa wyrażenia swojego zdania. Czy decyzje nie zapadają arbitralnie w Brukseli, a za mało się rozmawia z obywatelami? - te pytania przywódcy unijni powinni sobie zadać - powiedział prezydent Andrzej Duda.

12:06

- Mam nadzieję, że Wielka Brytania widzi wkład Polaków w rozwój ich kraju i że prawa naszych rodaków na Wyspach nie zostaną uszczuplone - powiedział prezydent Andrzej Duda.

12:02

 

12:01

Andrzej Duda o Brexicie: może UE za dużo narzuca? Trzeba zrobić wszystko, by uniknąć efektu domina. Wierzę, że we współpracy Polski z Wielką Brytanią nic się nie zmieni. Brytyjczycy byli i są naszymi przyjaciółmi. Jesteśmy jedną Europą. Będziemy rozmawiać z Wielką Brytanią o naszych rodakach.

12:00

UE musi poważnie podejść do swojej reformy i odpowiedzieć na argumenty eurosceptyków - powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański. Według niego trzeba też odtworzyć relacje z Londynem, ale musi to dotyczyć również obowiązków m.in. w zakresie praw pracowników.

11:51

11:43

 

11:41

11:40

11:32

Pozycja Wielkiej Brytanii w NATO nie zmieni się po Brexicie - zapewnia sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

11:30

Nexit, Zwexit, Dexit: te kraje mogą pójść w ślady Wielkiej Brytanii w kwestii decyzji o pozostaniu w UE - pisze holenderski portal Ad.nl

11:27

Platforma Obywatelska będzie bronić pozycji i obecności Polski w Unii Europejskiej - powiedział Schetyna na konferencji prasowej. Dodał, że we wtorek poleci do Brukseli, by rozmawiać o Brexicie z liderami europejskiej chadecji.

11:19

11:16

Bruksela czeka na brytyjski list informujący o woli wyjścia z Unii Europejskiej. Od tego momentu rozpoczynają się dwuletnie negocjacje - pisze Anna Słojewska z Brukseli.

Źródło: AFP

11:11

 

11:10

Kanclerz Austrii Christian Kern po ogłoszeniu wyniku brytyjskiego referendum w sprawie członkostwa w UE, oświadczył, że nie spodziewa się efektu domina, czyli kolejnych plebiscytów w innych krajach Wspólnoty. Wykluczył również jego przeprowadzenie w Austrii. - Nie obawiam się efektu domina - powiedział. - Z pewnością nie narazimy Austrii na żadne referendum w sprawie ewentualnego wystąpienia z UE - dodał. Jego zdaniem na skutek Brexitu "Europa straci w świecie na znaczeniu i pozycji".

11:09

Decyzja Brytyjczyków pokazuje, że potrzebna jest refleksja nad funkcjonowaniem instytucji unijnych - oświadczył marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

11:08

Prezydent Rumunii spotka się z premierem i zarządcą Banku Centralnego, by rozmawiać o decyzji Wielkiej Brytanii. Na Wyspach mieszka według oficjalnych szacunków 150,000 obywateli Rumunii, ale prawdziwa ich liczba może być dwa razy większa.

10:52

 

10:47

Zespół inwestycyjny Fidelity:

Skutki gospodarcze dla Wielkiej Brytanii

Podobnie jak Bank of England, uważamy, że głosowanie za opuszczeniem UE będzie miało niekorzystny krótkoterminowy wpływ na rozwój gospodarczy Wielkiej Brytanii ze względu na:

•    zwiększoną niepewność oraz spadek zaufania prowadzący do obniżenia konsumpcji detalicznej i inwestycji trwałych,

•    zwiększone premie za ryzyko na brytyjskich rynkach obligacji i potencjalnie wyższe koszty kredytowania,

•    zwiększoną niepewność, awersję do ryzyka oraz prawdopodobnie wyższe koszty finansowania w brytyjskim sektorze finansowym.

Słabszy funt prawdopodobnie wpłynie na poprawę eksportu, a Bank of England może obciąć stopy procentowe, łagodząc tym samym ogólnie niekorzystne skutki zaistniałej sytuacji.

Skutki  Brexitu dla Europy.

Niewielkie bezpośrednie skutki gospodarcze:

•    firmy europejskie z wysokim udziałem kapitału brytyjskiego mogą obniżyć inwestycje do czasu

•    złagodzenia niepewności co do przyszłego zaangażowania Wielkiej Brytanii w UE,

•    niepewność może mieć także niekorzystny wpływ na handel UE z Wielką Brytanią,

•    w przypadku poważnych niekorzystnych skutków gospodarczych EBC prawdopodobniezwiększyłby zakupy swoich aktywów, obniżając ryzyko gorszej niż oczekiwano sytuacji ekonomicznej.

Możliwe skutki dla rynków europejskich:

•    krótkoterminowy nacisk na instrumenty kapitałowe, w szczególności w przypadku spółek europejskich notujących

•    wysokie przychody z Wielkiej Brytanii oraz wysoki poziom zaangażowania w operacje handlowe i inwestycje z Wielką Brytanią, w szczególności w przypadku wzrostu kursu euro,

•    na rynkach obligacji – notowane dochody z „bezpiecznych przystani” mogą ulec zmniejszeniu, a dochody z obligacji

•    korporacyjnych i spreadów mogą wzrosnąć; tak jak w przypadku instrumentów kapitałowych, rynek finansowy jest najbardziej narażony na tego typu skutki,

•    w długim okresie głosowanie za wyjściem Wielkiej Brytanii mogłoby wzmocnić inne eurosceptyczne posunięcia, rodząc tym samym obawy co do szerszego projektu UE; miałoby to największy niekorzystny wpływ na zewnętrzne.

10:46

Jutro w Berlinie odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów, które stoją u źródeł Unii Europejskiej: Niemiec, Francji, Holandii, Włoch, Belgii i Luksemburga.

Zapowiedziano, że uczestnicy spotkania wymienią poglądy na aktualne tematy europejskie. Oczekuje się, że głównym tematem rozmowy będzie Brexit.

10:45

10:42

Jakie będą skutki prawne Brexitu? O tym wczoraj w programie #RZECZoPRAWIE rozmawiał ze swoim gościem Tomasz Pietryga.

 

10:30

Jeśli jakiś kraj miał więc pokusić się o niezwykłą decyzję wystąpienia ze Wspólnoty i samodzielnego stawienia czoła wyzwaniom współczesnego świata - mogło to być tylko Zjednoczone Królestwo - pisze Jędrzej Bielecki.

10:13

O Brexicie w #RZECZoPOLITYCE mówił też Władysław Kosiniak-Kamysz, który uważa, że jest to początek końca UE.

10:09

Brexit jest porażką Donalda Tuska - mówił w #RZECZoPOLITYCE senator Jan Rulewski.

10:06

Orban: UE musi zacząć słuchać obywateli.

9:42

Aleksander Kwaśniewski spodziewa się, że Brexit może doprowadzić do rozpadu Wielkiej Brytanii.

Źródło zdjęcia: PAP/EPA

9:36

Przywódca opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn ocenił, że decyzja podjęta przez Brytyjczyków w czwartkowym referendum o wyjściu kraju z UE była podyktowana gniewem z powodu złego traktowania licznych grup społecznych przez kolejne rządy. - Wiele społeczności miało dosyć cięć, strat wywołanych zmieniającymi się realiami gospodarczymi i czuło gniew z powodu zdrady i marginalizowania przez kolejne rządy w bardzo biednych częściach kraju - powiedział Corbyn BBC. Dodał, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE odbije się na krajowym rynku pracy, czego skutki rząd w Londynie powinien próbować łagodzić. - Należy teraz powołać się na artykuł 50 (traktatu UE), żebyśmy mogli wynegocjować swoje wyjście z Unii Europejskiej - powiedział.

9:30

Premier David Cameron ogłosił, że wynik referendum trzeba uszanować, a kraj po Brexicie potrzebuje nowego przywództwa. Premier Wielkiej Brytanii zapowiedział, że odejdzie ze stanowiska do końca października.

9:26

Po Brexicie wszystko po 4 zł? Złoty wyraźnie osłabił się w reakcji na decyzję Brytyjczyków, aby wystąpić z UE. Za euro chwilami było trzeba zapłacić nawet 4,53 zł, najwięcej od grudnia 2011 r. Kurs euro spadł w okolice 4,42 zł, ale nadal był o niemal 3 proc. wyższy, niż jeszcze w czwartek wieczorem.

9:24

Dużo dzieje się na rynkach walutowych po Brexicie.

9:22

Nigel Farage wzywa do dymisji Davida Camerona. Farage dodał, że po Brexicie Unia Europejska umiera. - Uważam, że powinniśmy mieć premiera Brexitu - powiedział Farage ITV News, dodając że przyszłym szefem rządu powinien być ktoś z prominentnych konserwatystów i działaczy kampanii na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Jak wskazał, w szranki o stanowisko szefa rządu mogliby stanąć: Michael Gove, Boris Johnson, czy Liam Fox.

9:20

- Życzylibyśmy sobie innego wyniku referendum. Jestem w pełni świadomy, jak poważny, a nawet dramatyczny to moment z politycznego punktu widzenia. Nie można przewidzieć wszystkich politycznych konsekwencji tego wydarzenia, szczególnie dla Wielkiej Brytanii - powiedział Tusk w piątek w Brukseli. 

Liderzy UE oczekują, że rząd W. Brytanii wprowadzi w życie decyzje o wyjściu z UE tak szybko jak to możliwe.

9:19

 

9:04

 

9:00

To nie była miła pobudka. Kładłem się spać w przekonaniu, że UE przetrwa brytyjskie referendum, obudziłem w Unii, która liczyć będzie jedno państwo mniej. Wygrali zwolennicy Brexit i krążownik zwany Zjednoczonym Królestwem właśnie podnosi cumy - pisze Krzysztof Kowalczyk, szef działu ekonomicznego "Rzeczpospolitej" Krzysztof Adam Kowalczyk.



8:59

Wstępne wyniki głosowania w brytyjskim referendum to kolejna czerwona kartka pokazana oderwanym od rzeczywistości europejskim elitom przez zwykłych ludzi. Jeśli establiszment będzie kontynuował skompromitowaną politykę, dalszego rozpadu Unii nie da się już powstrzymać - pisze Hubert Kozieł z działu ekonomicznego "Rzeczpospolitej".


8:56

Festiwal ostrzeżeń, jak tragiczny w skutkach będzie dla brytyjskiej gospodarki Brexit, większości Brytyjczyków nie przekonał. Teraz będą mieli okazję sprawdzić, ile prawdy było w tych ostrzeżeniach - pisze Grzegorz Siemionczyk z działu ekonomicznego "Rzeczpospolitej".

8:55

Trzęsienie ziemi, a potem napięcie będzie już tylko rosło. Mamy dokładnie powtórkę z horroru Hitchcocka, który tym razem światu zafundowali Brytyjczycy podejmując decyzję o opuszczeniu Unii Europejskiej - pisze Danuta Walewska z działu ekonomicznego "Rzeczpospolitej".

8:54

Tusk o brytyjskim referendum: Chwila historyczna, ale to nie czas na histeryczne reakcje; jesteśmy przygotowani na negatywny scenariusz.

8:53

Co po Brexicie?

 

8:43

 

8:40

Będzie wojna? Dramat i tragedia. Dzisiaj funt jest najtańszy od 30 lat. Złoty leci w dół. Ale to nie kłopot. To wróci za jakiś czas do normy. Rynki działają raczej w krótkim czasie, a potem szukają wyjścia. Gorzej będzie z innymi sprawami. Teraz może dojść do zmian w UE niekorzystnych dla samej UE, ale i dla Polski. Wszystko to wzmocni Rosję. Unia jeśli nawet się nie rozpadnie to podzieli się na Unię strefy euro i pozostałe kraje. Taką nieliczącą się resztę. My będziemy w tej "reszcie".... :-( Najgorszy scenariusz, to rozpad UE, powrót do interesów państw narodowych, nieuczciwej konkurencji i.... wojna. Nie "jutro", może za 15, może za 20 lat, ale... wojna! - pisze na Facebooku Adam Szejnfeld z PO.

8:34

"No, cóż: na 99% BREXIT! No, to teraz wyciągajmy z tego korzyści - i podgryzajmy UE dalej!
A wynik referendum został osiągnięty dzięki takim ludziom, jak p.Aniela Merkel czy p.Marcin Schultz - którzy nie tylko ściągnęli tych uchodźców, ale na siłę wciągali do Unii Turków..." - napisał na swoim profilu na Facebooku Janusz Korwin-Mikke.

8:27

Oficjalne wystąpienie premiera Wielkiej Brytanii planowane jest na godzinę 9.00.

8:22

Osłabienie złotego. Aktualne kursy walut:

 

Frank szwajcarski 4,16

Euro 4,50

Dolar amerykański 4,05

8:17

Czekamy na przemówienie Davida Camerona.

8:12

To jest koniec Wielkiej Brytanii, to jest wielka zmiana dla Unii Europejskiej - tak były prezydent Aleksander Kwaśniewski skomentował prognozy wyników brytyjskiego referendum w sprawie członkostwa w UE.

8:09

Brexit nie rozwiąże kryzysu imigracyjnego - mówił w programie #RZECZoBIZNESIE Piotr Wawrzyk

8:06

Polacy nie będą musieli opuścić Wielkiej Brytanii. Bardziej otworzy złe scenariusze dla Europy - dodał Schetyna. - Musimy zacząć wymyślać Europę na nowo. Jak ją integrować - podkreślił.

8:05

Bardzo ważne jest, aby nie odpychać dziś Wielkiej Brytanii. Na tym musi polegać dojrzałość polityki europejskiej - powiedział w Radiu Zet Grzegorz Schetyna.

8:01

"To się stało. To jest niedobra wiadomość dla Europy, to jest niedobra wiadomość dla Polski. To oznacza destabilizację w samej Wielkiej Brytanii w tej chwili" - powiedział Waszczykowski w piątek rano w Telewizji Republika.

8:00

Szkocja będzie szukać niepodległości. Spuścizna Camerona spowoduje rozejście się UE na dwie unie. Żadne z dwóch scenariuszy nie musiały się wydarzyć - pisze na Twitterze brytyjska pisarka J. K. Rowling

7:59

Przypominamy specjalnie dla Was. Brexit: Przewidywane konsekwencje prawne

7:56

Brexit bardzo zaszkodzi Polsce.

Jeśli doszłoby do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, będzie to oznaczało kłopoty, szczególnie dla PiS. W Parlamencie Europejskim zabraknie torysów. Polska prawica straci cennego sojusznika w postaci wielkiej zachodniej partii, która może udzielać jej wsparcia na rozmaitych unijnych forach – pisał dla "Rzeczpospolitej" historyk i publicysta Paweł Kowal.

7:54

7:52

Szanujemy decyzje Brytyjczyków, ale nad nią ubolewamy. Spowoduje ona szkody dla obu stron - ocenił szef chadeków w Parlamencie Europejskim, Niemiec Manfred Weber, komentując prognozy wyników brytyjskiego referendum w sprawie członkostwa w UE.

7:50

Brexit nie jest końcem świata, ale może wywołać recesję. Kto na nim wygra? Prawnicy.

Więcej w analizie naszej dziennikarki Danuty Walewskiej

7:46

David Cameron dwie godziny temu miał skomentować rezultat referendum na Wyspach. Jednak wciąż milczy - pisze nasz specjalny korespondent Jędrzej Bielecki prosto z Londynu

7:43

Brexit uderzy w polski eksport.

Na Brexicie stracą producenci mebli, nabiału, słodyczy, a także transportowcy. Analiza gospodarcza

7:41

7:40

Za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zagłosowało w referendum ponad 17 milionów wyborców, czyli większość gwarantująca sukces zwolenników Brexitu - podało BBC.

7:36

Nigel Farage zapytany o to, czy David Cameron, który chciał pozostania w UE, powinien zrezygnować, jeśli Wielka Brytania opowie się za Brexitem, powiedział: "Natychmiast".

7:33

Holenderski deputowany, szef antyunijnej i antyimigranckiej Partii Wolności Geert Wilders wezwał do przeprowadzenia referendum w sprawie dalszego członkostwa Holandii w UE, po tym jak w czwartek Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z Unii. Więcej na ten temat

7:31

Agencja Reuters podała: To Brexit. Wielka Brytania zagłosowała za wyjściem z Unii Europejskiej

7:30

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel ocenił decyzję Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej jako "zły dzień dla Europy". Według niepełnych wyników z W. Brytanii 51,8 proc. głosujących w czwartkowym referendum opowiedziało się za Brexitem. Czytaj więcej

7:28

"Proszę powiedzcie mi, że śpię, a to wszystko jest sennym koszmarem" - napisał właśnie na Twitterze Stubb, który stał na czele rządu w Finlandii w latach 2014-2015.

7:25

Co stanie się po Brexit? Wielką Brytanię czeka 20 lat negocjacji z Europą. Czytaj rozmowę dostępną tylko w "Rzeczpospolitej"

7:20

7:19

Ryszard Czarnecki w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem mówił: Brexit byłby prezentem dla Putina.

Czytaj więcej

7:17

Trzęsienie ziemi, a potem napięcie będzie już tylko rosło. Mamy dokładnie powtórkę z horroru Hitchcocka, który tym razem światu zafundowali Brytyjczycy podejmując decyzję o opuszczeniu Unii Europejskiej.

Przeczytaj nasz komentarz redakcyjny. Dziennikarka ekonomiczna Danuta Walewska o Brexit

7:16

 

7:15

Premier David Cameron podziękował tym, którzy głosowali za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE. Podziękował także wszystkim działaczom, którzy pracowali na rzecz kampanii za pozostaniem we Wspólnocie.

7:13

 

7:11

 

7:08

Co dalej? Referendum w Holandii?

 

7:07

 

7:05

Sinn Fein chce głosowania ws. zjednoczenia Irlandii Płn. i Irlandii. Początek końca Wielkiej Brytanii?

7:03

BBC nie ma już wątpliwości:

 

6:29

Co dalej z Irlandią Północną? Sinn Fein oświadczyła, że Wielka Brytania "straciła mandat do reprezentowania interesów politycznych i ekonomicznych mieszkańców Irlandii Północnej". AFP podaje, że Sinn Fein wzywa do referendum ws. połączenia z Irlandią (która jest członkiem UE).

 

6:22

W Irlandii Północnej przeciw Brexitowi opowiedziało się 55,8 proc. wyborców (ponad 440 tys. głosów). W Szkocji za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE zagłosowało ponad 1,6 mln wyborców; danych procentowych na razie nie podano.

6:21

Szkocja już myśli o niepodległości - pisze z Londynu Jędrzej Bielecki.

6:01

W głosowaniu przeprowadzonym w Manchesterze i Bristolu wyborcy zagłosowali w przewadze za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, ale w obu tych miastach, podobnie, jak w Liverpoolu, przewaga nad zwolennikami Brexitu była mniejsza od prognozowanej. Za pozostaniem w UE opowiedziało się ok. 60 proc. wyborców Manchesteru, jednego z największych okręgów wyborczych i jak przewidywano jednego z najsilniejszych 15 okręgów w kraju opowiadających się za tym właśnie rozwiązaniem. Z przedreferendalnych analiz J.P. Morgan wynikało, że 70 proc. wyborców Manchesteru zagłosuje za pozostaniem W. Brytanii w UE.

Podobna sytuacja ma miejsce w Bristolu w południowo-zachodniej Anglii, gdzie za pozostaniem w UE zagłosowało 61,7 proc. wyborców, podczas gdy J.P. Morgan prognozowało, że za tym rozwiązaniem opowie się 73,6 proc.

06:00

Dane z 319 spośród 382 okręgów wyborczych: za Brexitem zagłosowało 13,842,109 (51,6 proc.) milionów uprawnionych, przeciw - 12,991,972 (48,4 proc.).

05:55

Oficjalne dane: Frekwencja w referendum wyniosła 72,2 proc. 

05:48

Brytyjczycy jedną nogą poza UE - korespondencja Jędrzeja Bieleckiego z Londynu.

05:47

BBC i ITV są zgodne w przewidywaniach: referendum według ich prognoz zakończy się zwycięstwem zwolenników Brexitu, których ma być ok. 52 proc.

05:35

Brytyjscy bukmacherzy szacują w piątek rano, że prawdopodobieństwo Brexitu wynosi obecnie 94 proc.

05:31

Korespondent BBC podaje, że przewaga zwolenników Brexitu rośnie: z przeliczonych dotychczas głosów 11,151,029 oddano na Brexit, a 10,549,955 osób opowiedziało się za pozostaniem w UE.

05:16

Na skutek napływających z kolejnych okręgów wyników wskazujących na przewagę zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, funt szterling jest wyceniany tylko na 1,3459 dol. To najniższy poziom od września 1985 roku.

05:13

Farage zwracając się do zwolenników Partii Niepodległości Wielkiej Brytanii oświadczył, że on i zwolennicy Brexitu "odzyskują kontrolę nad krajem bez konieczności oddania jednego strzału". Coraz bardziej prawdopodobny sukces zwolenników Brexitu Farage nazywa "zwycięstwem zwykłych ludzi".

Frekwencja w referendum ws. Brexitu wyniosła 72,2 proc. - dane oficjaln

05:06

Nigel Farage zapowiada nadejście świtu nad niepodległą Wielką Brytanią. Niepodległą - czyli pozostającą poza UE.

 

05:01

Dane z 217 okręgów: 69 z nich zagłosowało za pozostaniem w UE, 148 za Brexitem. Głosy na Brexit oddało 51,5 proc. głosujących czyli 8,544,442 osób. Przeciw głosowało 8,042,118 osób.

05:00

Wartość funta wciąż spada - obecnie trzeba za niego płacić ok. 1,37 dolara.

04:59

Po przeliczeniu wyników czwartkowego referendum w połowie z 382 okręgów wyborczych, a także częściowych danych z Irlandii Płn., przewagę w stosunku 51,3 proc. do 48,7 proc. mają zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

04:43

Lider Partii Niepodległości Wielkiej Brytanii Nigel Farage jest zachwycony spływającymi z kolejnych okręgów wynikami.

04:39

Po przeliczeniu wyników w 171 z 382 okręgów wyborczych i częściowych danych z Irlandii Płn. przewagę w stosunku 51,3 proc. do 48,7 proc. mają zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

04:38

Coraz więcej wskazuje na Brexit - brytyjscy bukmacherzy szacują, że prawdopodobieństwo Brexitu wynosi obecnie 74 proc. To skutek napływających z kolejnych okręgów wyników wskazujących na przewagę zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej,

04:31

Spada wartość funta - obecnie za 1 funta trzeba zapłacić już tylko 1,38 dolara. To efekt opublikowania przez ITV prognozy, według której Wielka Brytania na 75 proc. opuści UE.

04:30

Partia Pracy przygotowuje strategię zakładającą, że Wielka Brytania opuści UE - podaje "Guardian". Lider partii Jeremy Corbyn ma po ogłoszeniu wyników wezwać Davida Camerona do natychmiastowej dymisji.

04:19

Po przeliczeniu wyników czwartkowego referendum w 132 okręgach wyborczych i częściowych danych z Irlandii Płn. przewagę w stosunku 50,4 proc. do 49,6 proc. mają zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

58 proc. mieszkańców Liverpoolu w północno-zachodniej Anglii zagłosowało za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE, ale ich przewaga nad zwolennikami Brexitu była mniejsza od prognozowanej. Według analizy J.P. Morgan opublikowanej przed czwartkowym referendum, 65,6 proc. mieszkańców Liverpoolu miało głosować za pozostaniem w UE.

04:05

Szkocja chce pozostać w UE - wynika z nieoficjalnych jeszcze wyników głosowania.

 

03:55

"Guardian" podaje aktualne wyniki: po przeliczeniu danych z 84 okręgów wyborczych za pozostaniem w UE oddano 50,01 proc. głosów, przeciwko - 49,99 proc. Obecnie zwolennicy pozostania Wielkiej Brytanii w UE mają niecały tysiąc głosów przewagi.

03:51

Częściowe wyniki z Walii wskazują, że poparła ona Brexit: za wyjściem z UE głosowało 54,6 proc. Walijczyków, przeciw - 45,6 proc. Zwolennicy Brexitu wygrali m.in. w Merthyr Tydfil, Newport, Caerphilly, Blaenau Gwent and Swansea.

03:46

Przeciw Brexitowi opowiada się 51,3 proc. Brytyjczyków, za - 48,7 proc. - Reuters podaje takie dane opierając się na wynikach z 75 okręgów wyborczych i częściowych wynikach z Irlandii Północnej.

Z danych z 309 okręgów wynika, że frekwencja w referendum na temat przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej wyniosła 72 proc.

03:41

Brytyjscy bukmacherzy szacują, że prawdopodobieństwo Brexitu wynosi obecnie 50 proc. To skutek napływających z kolejnych okręgów wyników wskazujących na przewagę zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Tymczasem jeszcze 23 czerwca wieczorem bukmacherzy obstawiali na 90 proc., że w referendum wygrają przeciwnicy Brexitu.

03:38

Reuters podaje już jednak, że obecnie przewagę mają przeciwnicy Brexitu w stosunku 50,8 porc. do 49,2 proc. Funt szterling zaczął zyskiwać na wartości.

03:31

W londyńskim City czwartkowe referendum zdecydowanie wygrali przeciwnicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, zdobywając 75,3 proc. głosów. Jednak Po przeliczeniu wyników referendum w 20 okręgach wyborczych i częściowych danych z Irlandii Północnej, przewagę w stosunku 51,1 proc. do 48,9 proc. mają zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.



01:35

Pod wpływem wyników zarówno z Newcastle jak i z Sunderland kurs funta do dolara załamał się aż o 3 proc. do 1,45 dol.

01:25

Sunderland: zwolennicy Brexitu mają przewagę

01:10

Walka jest bardzo wyrównana. W Newcastle upon Tyne 65,4 tys. osób głosowało za pozostaniem w Unii a 63,5 tys. przeciw.

00:50

Gibraltar to pierwszy brytyjski okrąg, który podał oficjalne dane z wyborów: 96 proc. mieszkańców jest za pozostaniem w Unii

00:35

84 eurosceptycznych posłów poparło Camerona

00:15

Trwa liczenie głosów w referendum w Wielkiej Brytanii. Tymczasem według sondażu YouGov dla Sky News 52 proc. ankietowanych opowiedziało się za pozostaniem kraju w Unii Europejskiej, a 48 proc. za Brexitem.

23:52

Gibraltar najpewniej chce pozostania w Unii - pisze Jędrzej Bielecki z Londynu.

23:45

Funt zyskuje na wartości po ogłoszeniu wyników sondażu.

Po ogłoszeniu sondażowych wyników kurs wzrósł do 1,4996 dolara za funta, wobec 1,4875 wcześniej. Jest to najwyższy kurs funta w tym roku.

23:32

Lider Partii Niepodległościowej Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigel Farage dał do zrozumienia, że zwolennicy pozostania kraju w Unii wygrali.

23:05

Zakończyło się referendum na Wyspach Brytyjskich. Według sondażu YouGov: Za Bremain zagłosowało 52 proc., za Brexit 48 proc.

To sondaż przeprowadzony dzisiaj, ale nie jest to exit polls.

22:58

Sky News podaje, że dwa lokale referendalne zostały zamknięte z powodu ulewy.

Z kolei w jednym z lokali referendalnych w Dover z powodu ulewy wystąpiły problemy z dostawą prądu. Trzeba było uruchomić zapasowy generator.

22:51

W dniu referendum urząd statystyczny w Londynie podał, że liczba mieszkańców kraju przekroczyła 65 milionów. To zwiększa prawdopodobieństwo Brexitu - pisze Jędrzej Bielecki z Londynu.

22:37

Niecałe pół godziny pozostało Brytyjczykom na oddanie głosu w referendum. Lokale wyborcze będą otwarte do godz. 22 czasu lokalnego (do godz. 23 polskiego czasu).

22:20

Frekwencja w późnych godzinach popołudniowych była "poniżej oczekiwań". - Teraz powinniśmy mieć godziny szczytu, a lokal jest prawie pusty - martwił się jeden z funkcjonariuszy nadzorujących wybory w Uxbridge (na zachodzie Londynu).

22:10

Przypominamy, że według ostatniego sondażu popołudniowej gazety "Evening Standard" aż 60 proc. londyńczyków jest za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE.

22:06

Ulewy sparaliżowały londyńskie metro w dniu referendum.

21:45

Z brytyjskiego referendum Unia Europejska wychodzi słabsza. Bez znaczenia, czy wygra Brexit czy Bremain - pisze Anna Słojewska z Brukseli.

21:21

Brexit inwestorom niestraszny. Dzień referendum w Wielkiej Brytanii był kolejnym dniem optymizmu na giełdach.

20:20

Jeśli Brytyjczycy powiedzą „tak" dla wyjścia z Unii, to ze strachu przed imigracją. Ale Brexit jej nie zatrzyma - pisze Jędrzej Bielecki z Londynu.

19:48

To, co po cichu myślą sobie niektórzy brukselscy parlamentarzyści, urzędnicy i politolodzy, jest całkowicie niepoprawne politycznie: Brexit przyniósłby UE także korzyści. Europa jest możliwa również bez Brytyjczyków!

19:12

Choć exit polls nie będzie, wiemy co będzie się działo w noc po referendum w Wielkiej Brytanii. W lokalach wyborczych będzie trwać liczenie głosów. Sytuacja będzie się zmieniała z godziny na godzinę. Przedstawiamy plan.

18:56

Sky News o godz. 23 udostępni sondaż YouGov dotyczący wyników referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Sondażu nie należy traktować jako exit polls.

18:52

Ważna jest silna Unia Europejska, ważna jest obecność w niej Wielkiej Brytanii, bo to ma wpływ na całą wspólnotę europejską, nie tylko na nas tu w Polsce, ale na sytuację naszych rodaków na Wyspach - powiedział lider PO, Grzegorz Schetyna.

18:40

Lokale wyborcze w Chelsea nie świecą pustkami...

18:30

Dla brytyjskiej stolicy wynik czwartkowego głosowania będzie wart dziesiątki, jeśli nie setki miliardów funtów - pisze z Londynu Jędrzej Bielecki.

18:11

Nie wszyscy Brytyjczycy głosują w referendum...

17:41

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy jest przekonany, że Wielka Brytania pozostanie w wyniku referendum w Unii Europejskiej, ponieważ "będzie to najlepsze dla wszystkich Brytyjczyków i Europejczyków".

17:30

Referendum w Wielkiej Brytanii będzie mocnym sygnałem dla Europy, że UE potrzebuje reformy - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Jego zdaniem, ewentualny Brexit będzie miał wymiar przede wszystkim gospodarczy.

15:37

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła nadzieję, że mieszkańcy Wysp zagłosują za pozostaniem w Unii Europejskiej.

15:17

Kierownictwo reprezentacji Wielkiej Brytanii zapewnia, że w siedzibie Anglików, luksusowym hotelu w Chantilly, każdy będzie mógł zagłosować korespondencyjnie. Czytaj więcej.

14:43

Rynek uważa, że Brexitu nie będzie - więcej o tym w dzisiejszym #RZECZoBIZNESIE.

14:25

"The Economist" ostrzega: 

13:48

W #RZECZoBIZNESIE rozmawialiśmy też o tym, jak powinna zmieniać się UE w związku z widmem Brexitu:

13:46

W #RZECZoBIZNESIE rozmawialiśmy m.in. o tym jakie będą ekonomiczne skutki Brexitu dla Wielkiej Brytanii.

13:11

Beata Kempa liczy na to, że do Brexitu nie dojdzie.

12:55

W #RZECZoPOLITYCE rozmawialiśmy o Brexicie z Jerzym Hausnerem:

12.46

Ostatni sondaż IPSOS:

Twitter

52 proc. respondentów zagłosowałoby za pozostaniem W. Brytanii w UE, a 48 proc. za Brexitem - wynika z sondażu Ipsos Mori dla gazety "Evening Standard", przeprowadzonego tuż przed odbywającym się w czwartek referendum ws. dalszego członkostwa tego kraju w UE.

Ankietę przeprowadzono na grupie 1 592 osób we wtorek i w środę. W tym drugim dniu aż do godziny 21 czasu lokalnego (20 w Polsce).

Agencja Reutera zwraca uwagę, że po opublikowaniu sondażu wzrósł kurs funta szterlinga do dolara.

12:27

To zasadnicza decyzja jaką podejmą Brytyjczycy i Irlandczycy z Północy może w znacznym stopniu zdecydować o losie Zjednoczonego Królestwa na dekady - pisze belgijski "Le Soir", apelując jednocześnie do mieszkańców Wysp: zostańcie z nami w UE.

12:07

Trwa głosowanie w referendum ws. Brexitu. Niektórzy całym sobą pokazują, za którą opcją się opowiedzieli.

11:39

Brak empatii i zrozumienia dla sytuacji Wielkiej Brytanii, jakie prezentuje Unia Europejska, są jednymi z czynników, które mogą popchnąć Brytyjczyków w stronę Brexitu - powiedział PAP poseł Izby Gmin i zwolennik wyjścia z Unii Europejskiej Daniel Kawczyński.

A Kościół Metodystów przypomina, że "zostać" lub "wyjść" nie wyczerpują wyboru, jaki mają głosujący.

11:17

O Brexicie w #RZECZoBIZNESIE rozmawialiśmy wczoraj z Grzegorzem Kołodką:

 

11.12

Trzymam kciuki zaciśnięte i modlę się, by wynik tego referendum był pozytywny dla Europy i dla Polski, by Wielka Brytania pozostała razem z nami - powiedział dziś szef MSZ Witold Waszczykowski.

11:06

Jakie będą konsekwencje prawne Brexitu? Warto przeczytać.

10.55

...a tak - przeciwnicy

 

10.45

Tak widzą przyszłość Wielkiej Brytanii zwolennicy Brexitu...

 

10.11

Niemcy obiecują: nie będą już rezerwować sobie leżaków przy hotelowych basenach w miejscowościach wypoczynkowych. Takie układanie wcześnie rano ręczników na leżakach, by zająć sobie miejsce na później, w Europie uważa się za niemiecką "specjalność".

 Jeśli nie dojdzie do Brexitu, Niemcy będą rezerwować leżaki, ale dla Brytyjczyków. Zrezygnują też z olejków do opalania, w geście solidarności ze spieczonymi słońcem obywatelami Zjednoczonego Królestwa. Ba! Nawet przejmą brytyjski zwyczaj picia herbaty, tyle że na Majorce i z wiader

9:57

Konrad Szymański w #RZECZoPOLITYCE przekonywał, że bez imigrantów brytyjska gospodarka sobie nie poradzi.

9:43

Czy prawdziwe okażą się sondaże, które wskazują, że liczba zwolenników Brexitu jest większa niż przeciwników czy też intuicja bukmacherów, którzy nie wierzą w Brexit.

9:11

Były ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Charles Crawford ocenił, że brytyjskie referendum w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej daje impuls do ponownego postawienia pytań o przyszłości UE.

Były dyplomata oświadczył, że nie dziwi go fakt, iż kampanię zdominowała dyskusja o imigracji do Wielkiej Brytanii - Jak wielu migrantów może być przyjętych przez jakiś kraj, zanim zacznie to zagrażać jego tożsamości? W jaki sposób należy kontrolować granice narodowe, skoro tyle osób może przemieszczać się po świecie tak szybko? - zapytał Crawford. - Dokładnie dlatego, że Wielka Brytania była przez lata otwarta, hojna i dobrze prosperująca, przyciągnęła tak wielu migrantów różnych kategorii, w tym z Polski. Ciężko sobie wyobrazić, aby miało się to wkrótce zmienić - swoboda przepływu osób może być ceną za dostęp do wspólnego rynku nawet po wyjściu z Unii Europejskiej. To referendum pokazuje jednak, że kwestia kontrolowania imigracji jest niezwykle wrażliwa i trudna dla każdej partii - podkreślił.

Jak zaznaczył, w czasie kampanii przedreferendalnej pojawiły się też pytania dotyczące sensu projektu europejskiego w obecnym kształcie. - Jakiego typu integracja ma dzisiaj sens? Może nie taka, jak pięćdziesiąt lat wcześniej? Żadna inna organizacja regionalna nie ma podobnego do unijnego systemu dzielenia się suwerennością, a jednak ludzie tam sobie radzą i żyją. Czy struktury Unii Europejskiej są zbyt skomplikowane, powolne i być może niedemokratyczne dla współczesnych potrzeb? Jeśli tak, czym je zastąpimy? To nie są trywialne pytania i to referendum sprawiło, że są one widoczne - skonstatował.

Crawford podkreślił, że jego zdaniem ewolucja kompetencji Unii Europejskiej na przestrzeni lat doprowadziła do postawienia szeregu pytań dotyczących współczesnego znaczenia suwerenności narodowej. - Rozszerzenie systemu kwalifikowanej większości głosów na wiele nowych obszarów polityk Unii Europejskiej, a także nieubłagany wpływ Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogranicza suwerenność każdego państwa członkowskiego - ocenił. - Poważne problemy strefy euro doprowadziły do silnych nacisków na pogłębienie unijnych procesów integracyjnych w sposób, który mógłby uderzyć w kluczowe interesy państw poza strefą euro. Porozumienie, które uzyskał w Brukseli premier David Cameron próbuje rozwiązać część z tych kwestii, ale nie jest oczywiste, czy będą oni szanowali te ustalenia w przypadku kryzysu w strefie euro - oznajmił były dyplomata.

Jego zdaniem najlepszym scenariuszem dla Wielkiej Brytanii byłoby zreformowanie europejskich organizacji politycznych i doprowadzenia do stworzenia dwóch różnych, równolegle istniejących modeli integracji. Pierwszy miałby być oparty na strefie euro - "dla tych raczej niewielu państw, które wciąż chcą jej istnienia" - i na wspólnej walucie wraz z wymaganą daleko idącą integracją polityczną. Drugi byłby z kolei wyłącznie Europą wolnego handlu, w której państwa członkowskiej pozostające poza pierwszą grupą pracowałyby razem na zasadzie międzyrządowej, "może z udziałem Ukrainy, Turcji, a może nawet Rosji". - Wielka Brytania byłaby naturalnym liderem drugiej grupy; zastanawiam się, którą wybrałaby Polska? - powiedział.

8:38

Brexit może zmienić życie wielu osób i branż - więcej o tym przeczytacie tutaj.

8:30

O pozostanie Wielkiej Brytanii w UE poprosiła Hanna Gronkiewicz-Waltz. W środę Pałac Kultury i Nauki był podświetlony w barwach brytyjskiej flagi.


 

8:03

Ogłoszenie wyniku referendum spodziewane jest w piątkowy poranek w Manchesterze, ale przez całą noc będą ogłaszane wyniki w poszczególnych regionach kraju.

8:02

Liczba wyborców zarejestrowanych przed referendum - a więc liczba osób, które mają prawo do wzięcia udziału w głosowaniu - wyniosła 46,5 mln. To liczba o 150 tys, większa niż liczba wyborców, którzy zarejestrowali się do udziału w wyborach parlamentarnych w 2015 roku. Rejestracji można było dokonywać do 9 czerwca.

8:01

Brytyjczycy odpowiadają w referendum na pytanie: "Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej czy opuścić Unię Europejską?". Pytanie w pierwszej wersji miało brzmieć: "Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej?", ale zdaniem jego krytyków było ono naprowadzające i premiowało pozytywną odpowiedź.

8:00

Brytyjczycy ruszyli do urn.

7:45

Z ewentualnego Brexitu z pewnością nie będzie cieszyć się polski rząd, który wielokrotnie deklarował, iż to właśnie Londyn ma być jednym z najbliższych sojuszników Polski w Unii Europejskiej. Więcej o tym można przeczytać w tekście Anny Słojewskiej.

7:30

Do pozostania Brytyjczyków w UE namawiali niemal wszyscy europejscy politycy - od szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, po premiera Węgier Viktora Orbana. Brexit popiera natomiast m.in. republikański kandydat na prezydenta USA Donald Trump. Przeciwko Brexitowi opowiada się też większość przedstawicieli biznesu. Dlaczego? O tym rozmawialiśmy w jednym z programów #RZECZoBIZNESIE.

7:20

Najbardziej dramatycznym momentem kampanii przedreferendalnej na Wyspach było zabójstwo posłanki Partii Pracy Jo Cox. Cox została postrzelona i raniona nożem w ubiegłym tygodniu po zakończeniu dyżuru poselskiego w bibliotece w Birstall w jej okręgu wyborczym w północnej Anglii. Zmarła w szpitalu. Śledztwo prowadzone jest pod kątem prawicowego ekstremizmu i potencjalnych zaburzeń psychicznych sprawcy, 52-letniego mężczyzny, który został zatrzymany przez policję. Występując przed sądem, powiedział m.in.: "śmierć zdrajcom, wolność Wielkiej Brytanii". Po zabójstwie posłanki Cox przewaga zwolenników Brexitu nad jego przeciwnikami w sondażach zaczęła topnieć.

7:20

Co zrobi UE jeśli dojdzie do Brexitu? Najpewniej dojdzie do nadzwyczajnego szczytu jeszcze przed wakacjami. Socjaliści i liberałowie mają namawiać do ucieczki do przodu - czyli dalszego pogłębiania integracji w ramach Unii.

7:15

Sondaż firmy Opinium z 22 czerwca wskazywał, że przewagę - w granicach błędu statystycznego - mają zwolennicy Brexitu. Za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE opowiedziało się 45 proc. ankietowanych, a przeciw - 44 proc. Z kolei w sondażu TNS 43 proc. ankietowanych opowiedziało się za wyjściem z UE, a 41 proc. za pozostaniem w Unii. 16 proc. było niezdecydowanych. Sondaż przeprowadzono na próbie 2320 obywateli.

7:10

Referendum jest realizacją złożonej w trakcie ubiegłorocznej kampanii przed wyborami parlamentarnymi obietnicy premiera Camerona, który zapowiedział, że "nadszedł czas, aby Brytyjczycy się wypowiedzieli i rozwiązali europejską kwestię w brytyjskiej polityce".

Dlaczego Cameron zdecydował się na referendum? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem w jednym z ostatnich programów #RZECZoBIZNESIE.

7:00

Od 1973 roku brytyjski rząd zorganizował 12 referendów, ale w większości dotyczyły one przekazania części kompetencji parlamentom krajów wchodzących w skład królestwa: Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Zaledwie dwa obejmowały swoim zasięgiem całą Wielką Brytanię: referendum w sprawie wejścia kraju do Unii Europejskiej w 1975 roku i w sprawie zmiany ordynacji wyborczej w 2011 roku.

Zgodnie z istniejącym prawem referenda w Wielkiej Brytanii nie są wiążące.

Prawo głosu mają wszyscy obywatele Wielkiej Brytanii, Irlandii i Wspólnoty Narodów powyżej 18 lat, którzy są rezydentami Wielkiej Brytanii, a także ci, którzy mieszkają za granicą przez mniej niż 15 lat. Obywatele innych państw Unii Europejskiej, w tym 850 tys. Polaków, nie mają prawa głosu.

http://www.rp.pl/Brexit/160629623-Gibraltar-najpewniej-chce-pozostania-w-Unii.html

Najważniejsze fakty:

51,9 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za Brexitem;

Pozostało 100% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 765
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 764
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 763
Świat
Pobór do wojska wraca do Europy. Ochotników jest zbyt mało, by zatrzymać Rosję
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 762