Francuz mógł zostać pierwszym sportowcem, który zdobył na tych samych zimowych igrzyskach sześć medali. Został z pięcioma, tyle samo wywalczyli w Pekinie norweska biatlonistka Marte Olsbu Roeiseland oraz Boe. Dorobek tego ostatniego jest najbardziej okazały. 28-letni wielbiciel gier wideo i kibic piłkarskiego Newcastle United zdobył cztery złote oraz jeden brązowy medal.

Norweg pudłował czterokrotnie, ale „zniszczył” rywali biegiem. Pokonał 15 km 35 sekund szybciej niż Fillon Maillet. Miał też drugi czas na strzelnicy. Szybciej z karabinem radził sobie tego dnia tylko doświadczony Kanadyjczyk Scott Gow.

Boe mógł zapłacić za pośpiech, bo nie trafił dwóch ostatnich strzałów. Kiedy ruszył biegać karne rundy, na strzelnicę wpadł Fillon Maillet, ale zaczął od trzech pudeł. To przesądziło sprawę złotego medalu. Francuza wyprzedzili jeszcze Szwed Martin Ponsiluoma i Norweg Vetle Sjaastad Christiansen. Dla obu miejsca na podium to największe sukcesy w karierze.

Wyniki - biatlon, bieg masowy mężczyzn

1. Johannes Boe (Norwegia) 38:14.4 (1+0+1+2), 2. M. Ponsiluoma (Szwecja) +40.3 (1+0+0+1), 3. V. S. Christiansen (Norwegia) +1:12.5