Dawid Kubacki zdobył brązowy medal igrzysk olimpijskich w Pekinie. Polski skoczek narciarski, który po pierwszej serii konkursu na skoczni normalnej zajmował ósme miejsce, wyprzedził Słoweńca Petera Prevca o 0,5 pkt. Złoto wywalczył Japończyk Ryoyu Kobayashi, srebro - Austriak Manuel Fettner. Dla Polski to pierwszy medal na tych igrzyskach.

"Wszyscy wiemy, że Dawid Kubacki jest wielkim mistrzem, ale dziś udowodnił, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych" - skomentował premier Mateusz Morawiecki. "To wspaniały dzień polskiego sportu!" - dodał. "Serdecznie gratuluję polskiej reprezentacji – wspierajmy ich wierząc w kolejne sukcesy, bo walczą oddanie do samego końca!" - napisał na Facebooku szef rządu. Medalu Kubackiemu pogratulował też przebywający w Chinach prezydent Andrzej Duda.

Czytaj więcej

Igrzyska w Pekinie. Dawid Kubacki z brązowym medalem w konkursie na skoczni normalnej

W niedzielnym konkursie startowali także inni Polacy. Kamil Stoch zakończył rywalizację na szóstej pozycji, Piotr Żyła był 21., a Stefan Hula - 26. Komentatorzy zwracają uwagę, że medal dla Kubackiego to niespodzianka - w tym sezonie w zawodach Pucharu Świata Polak nie zajął miejsca wyższego niż 13. "Tylko dwa razy był w drugiej dziesiątce. A dziś staje na podium igrzysk. Wielka klasa i świetna sprawa" – zaznaczył dziennikarz "Przeglądu Sportowego" Jakub Radomski, cytowany przez Onet.

Radość z osiągnięcia Kubackiego wyraził też Filip Czyszanowski z TVP Sport. "Mamy to!" - napisał na Twitterze, publikując nagranie, na którym polscy zawodnicy padają sobie w ramiona.

"3. i 6. miejsce w najważniejszym konkursie czterolecia. Niezły trener ten Doleżal" - tak niedzielny występ Polaków skomentował Kamil Kołsut z "Rzeczpospolitej".

"Kubacki mi prawie do domu wskoczył" - napisał w mediach społecznościowych Janusz Michalik, były piłkarz i komentator sportowy.

"I to jest właśnie najpiękniejsze w sporcie. Cały sezon się męczysz, słyszysz słowa krytyki, spadasz zamiast latać, a później jedziesz na Igrzyska i przechodzisz do historii. Brawo Dawid Kubacki" - tak występ brązowego medalisty skomentował Sebastian Staszewski z Interii.

Dla Dawida Kubackiego to drugi medal olimpijski w karierze. Cztery lata temu Polak wywalczył brąz w konkursie drużynowym w Pjongczangu.