Takich emocji kibice sportu żużlowego dawno nie przeżywali. Dwa tygodnie temu w Grand Prix Danii w Kopenhadze Hampel był pierwszy, Gollob drugi. Po czterech eliminacjach Hampel jest liderem cyklu, Gollob zajmuje trzecie miejsce, tuż za Duńczykiem Kennethem Bjerre. Co start, to Polak na podium, czasem dwaj. Trudno nie liczyć na powtórki, także dlatego, że w naszym kraju odbędą się aż trzy mistrzowskie turnieje sezonu 2010: pierwszy był w Lesznie, drugi zaplanowano w Toruniu, a wielki finał – w Bydgoszczy.

Grand Prix Polski powinien być turniejem Tomasza Golloba. Po tegorocznych startach nikt już nie śmie spojrzeć 39-letniemu mistrzowi w metrykę. Ligowe starty potwierdzają, że toruński tor bardzo sprzyja jego efektownym pomysłom na wygrywanie. Dla Jarosława Hampela nie jest to takie oczywiste, ale i on nabrał pewności siebie. Obaj dostali możliwość dodatkowych treningów i testów na toruńskim torze, ustawianie sprzętu jest w żużlu niemal tak ważne jak w Formule 1. W zawodach wystartuje piątka reprezentantów Polski, oprócz liderów także solidny Rune Holta, lokalny bohater Adrian Miedziński (dzika karta) i Piotr Protasiewicz, który zastępuje kontuzjowanego Rosjanina Emila Sajfudinowa.

Wybór Torunia to efekt długich negocjacji władz miasta z firmą BSI sprzedającą prawa do turniejów Grand Prix. Ważnym argumentem w rozmowach był nowy toruński stadion żużlowy – MotoArena im. Mariana Rosego (patron był sławą toruńskiego żużla w latach 60., m. in. zdobył złoty medal drużynowych mistrzostw świata w 1966 roku, zginął tragicznie na torze w Rzeszowie w 1970 r.). Stadion powstał w latach 2008-09 i wedle chóru opinii na razie trudno znaleźć piękniejszy i droższy materialny dowód na niegasnącą miłość do sportu żużlowego nad Wisłą. Turnieje Grand Prix odbywać się będą w Toruniu co najmniej do 2014 roku.

[ramka][i] Pierwszy zaczyna się w sobotę o 19. Transmisję na żywo przeprowadzi CANAL+. [/i] [/ramka]

[ramka]Klasyfikacja GP 2010 (po 4 turniejach): 1. J. Hampel (Polska) 60 pkt.; 2. K. Bjerre (Dania) 55; 3. T. Gollob (Polska) 54; 4. J. Crump (Australia) 43; 5. A. Jonsson (Szwecja) 43; 6. H. Andersen (Dania) 37; 7. N. Pedersen (Dania) 36; 8. Ch. Holder (Australia) 35;... 11. R. Holta 29; 16. J. Kołodziej (Polska) 12. [/ramka]