Celem Plebiscytu jest promowanie idei sportu wśród mieszkańców Warszawy oraz wyłonienie zwycięzców w następujących kategoriach: Najlepszy Sportowiec Roku, Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny Roku, Trener Roku, Sportowa Osobowość Roku, Najpopularniejszy Sportowiec Roku oraz Sportowa Impreza Roku.

Zwycięzcy w kategoriach Najpopularniejszy Sportowiec Roku oraz Sportowa Impreza Roku zostaną wyłonieni w powszechnym głosowaniu internautów. W piątek ruszyło głosowanie. Najlepszego sportowca lub najciekawszą imprezę sportową roku można wskazać na stronie WWW.plebiscyt.um.warszawa.pl. Głosowanie trwa do 6 lutego 2015 r. Wyboru zwycięzców pozostałych kategorii dokona Kapituła Plebiscytu, której przewodniczy Irena Szewińska. W jej skład wchodzą znani sportowcy Dorota Idzi, Teresa Sukniewicz – Kleiber, Ryszard Szurkowski, Andrzej Supron oraz trener Jerzy Engel.

Spośród kandydatów w kategorii Najlepszy Sportowiec Roku oraz Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny Roku Kapituła Plebiscytu dokonała wyboru sportowców, którzy biorą udział w powszechnym głosowaniu internetowym na Najpopularniejszego Sportowca Roku.

Uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród XV Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy 2014 roku odbędzie się 13 lutego 2015 r., tradycyjnie podczas Balu Mistrzów Sportu Warszawy w hali widowiskowo-sportowej ARENA URSYNÓW przy ul. Pileckiego 122. Bilety na ten bal można już kupować.

Oto nominowani do tytułu Najpopularniejszy Sportowiec Roku 2014 :

Marta Fidrych, szermierka na wózkach – Integracyjny Klub Sportowy AWF Warszawa, trener Marek Gniewkowski;

Małgorzata Jankowska, tenis stołowy – Integracyjny Klub Sportowy AWF Warszawa, trener Elżbieta MadejskaI;

Radosław Kawęcki, pływanie – AZS-AWF Warszawa, trener Paweł Słomiński;

Paweł Korzeniowski, pływanie – AZS-AWF Warszawa, trener Robert Białecki;

Artur Kuciapski, biegi średniodystansowe – AZS-AWF Warszawa, trener Andrzej Wołkowycki;

Oktawia Nowacka, pięciobój nowoczesny – Stowarzyszenie "Pięciobój Polski-CWKS Legia", trener Zbigniew Katner;

Dariusz Pender, szermierka na wózkach – Integracyjny Klub Sportowy AWF Warszawa, trener Marek Gniewkowski;

Marcin Rudawski, żeglarstwo laser radial – MKS Dwójka Warszawa, trener Sławomir Kalinowski;

Yared Shegumo, bieg maratoński – AZS-AWF Warszawa, trener Janusz Wąsowski;

Jonasz Stelmaszyk, żeglarstwo laser radial – KS ''Spójnia Warszawa'', trener Dariusz Czapski;

Karolina Winkowska, kitesurfing – Warszawskie Towarzystwo Kite, trener Alexander James Lewis-Hughes;

Katarzyna Woźniak, łyżwiarstwo szybkie – Warszawskie Towarzystwo Łyżwiarskie ''STEGNY'', trener Norbert Kwiatkowski;

Anita Włodarczyk, rzut młotem - RKS ''Skra'' Warszawa, trener Krzysztof Kaliszewski.

Nominowani w kategorii Sportowa Impreza Roku :

• 2.ORLEN WARSAW MARATHON.

• LOTTO 5. Warszawski Memoriał Kamili Skolimowskiej.

• Mecze PlusLigi w Warszawie.

• Mistrzostwa Świata Seniorów w Pięcioboju Nowoczesnym.

• Międzynarodowe Mistrzostwa Warszawy Warsaw Cup w Taekwondo Olimpijskim.

• V Kolarski Memoriał Stanisława Królaka.

• Warszawska Triada Biegowa Zabiegaj o Pamięć.

• Wybiegaj Sprawność.

Rzeczpospolita ma patronat nad plebiscytem.