Ruszają Igrzyska Europejskie w Krakowie. Mogą stać się orężem wyborczym. Ile za nie zapłacimy?

Pierwsze edycje Igrzysk Europejskich, które organizowały Azerbejdżan i Białoruś, nie cieszyły się zainteresowaniem. Polacy obiecują nowe otwarcie w związku z Igrzyskami w Krakowie. Pytanie, czy ten splendor jest wart swojej ceny.

Aktualizacja: 21.06.2023 06:10 Publikacja: 21.06.2023 03:00

Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023. Nicolai Bonello z Malty w konkursie skoku o tyczce podc

Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023. Nicolai Bonello z Malty w konkursie skoku o tyczce podczas drużynowych lekkoatletycznych mistrzostw Europy

Foto: PAP/Adam Warżawa

W Krakowie i Małopolsce zaczynają się igrzyska europejskie. To jedna z największych imprez w dziejach naszego sportu. Polskę odwiedzi 7 tys. zawodników z 48 krajów. Koszty sięgną 2 mld zł. Trzy czwarte to inwestycje towarzyszące, a reszta – organizacja.

Igrzyska Europejskie w Krakowie: Ile kosztuje ich przeprowadzenie?

Drogi, torowiska, kładka rowerowo-piesza, finansowany ze środków unijnych tabor tramwajowy oraz remont obiektów sportowych w Krakowie i Małopolsce pozostaną jako dziedzictwo imprezy.

Samorządowcy uważają, że to pieniądze, które i tak zostałyby wydane – choć raczej w innych miejscach kraju. Według krytyków można je było wykorzystać lepiej.

Czytaj więcej

Mirosław Żukowski: Komu są potrzebne Igrzyska Europejskie w Krakowie

Przeprowadzenie imprezy to co najmniej 466 mln zł. Tyle wynosi budżet komitetu organizacyjnego, na który złożyły się rząd, Kraków i województwo małopolskie. Powiększą go sponsorzy, m.in. spółki Skarbu Państwa. Miało być taniej, ale budżety takich imprez zawsze pęcznieją. Parlament limit wydatków podniósł w... ustawie o służbie więziennej.

To cena za organizację rywalizacji w 29 dyscyplinach: mniej i bardziej prestiżowych, głównie olimpijskich, choć czasami dość egzotycznych, jak boks tajski czy teqball.

Igrzyska Europejskie: Czy odbędą się tylko w Krakowie?

Igrzyska odbędą się w kilku miastach Małopolski, przede wszystkim w Krakowie, ale nie tylko. Niektóre zawody będą rozgrywane np. w Rzeszowie (Podkarpacie). Chodzi o to, aby wykorzystać istniejące obiekty.

Wysoki poziom imprezy gwarantuje fakt, że zawody w dziesięciu dyscyplinach będą miały rangę mistrzostw Europy. Kilkanaście innych daje okazję wywalczenia kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Polskę odwiedzą najlepsi sportowcy kontynentu, którzy często reprezentują jednak dyscypliny niszowe, więc dla przeciętnego kibica są anonimowi.

Czytaj więcej

Igrzyska Europejskie w Krakowie. Czym są te zawody? Ile nas kosztują?

Dwie pierwsze edycje otwierali Ilham Alijew i Aleksander Łukaszenko, teraz zrobi to Andrzej Duda. Twarz igrzyskom dał wicepremier Jacek Sasin, ale na ubiegłorocznej uroczystości podpisania umów w Centrum Olimpijskim byli premier Mateusz Morawiecki i europoseł Tomasz Poręba.

Niewykluczone, że impreza stanie się orężem wyborczym. Z jednej strony usłyszymy zapewne o dumie i organizacyjnej sprawności państwa, a z drugiej o trwonieniu publicznych środków na zawody, których prestiż dopiero się rodzi. Czas pokaże, czy igrzyska zainteresują zagraniczne media. Werdykt ostatecznie wydadzą kibice, kupując bilety i oglądając transmisje.

Zyskają sportowcy. Polacy mają nadzieję na kilkadziesiąt medali – zwłaszcza że nie będzie Rosjan i Białorusinów.

W Krakowie i Małopolsce zaczynają się igrzyska europejskie. To jedna z największych imprez w dziejach naszego sportu. Polskę odwiedzi 7 tys. zawodników z 48 krajów. Koszty sięgną 2 mld zł. Trzy czwarte to inwestycje towarzyszące, a reszta – organizacja.

Igrzyska Europejskie w Krakowie: Ile kosztuje ich przeprowadzenie?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Sport
Polska chce zorganizować letnie igrzyska olimpijskie
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Sport
Cukier krzepi. Krajowa Grupa Spożywcza sponsorem Polskiego Komitetu Olimpijskiego
wspomnienie
Nie żyje Tadeusz Olszański. Był piewcą czystego sportu
Sport
Synerise Cup. Katowicki Spodek zamieni się w królestwo szachów
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Sport
Zadbajmy o dzieci i młodzież
Sport
Męski Puchar Świata w rugby. Cały świat patrzy na Francję