Afryka "jednogłośnie" zgadza się na udział Rosji i Białorusi w igrzyskach

Afrykańskie komitety olimpijskie orzekły w niedzielę, że rosyjscy i białoruscy sportowcy powinni zostać dopuszczeni do udziału w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2024 w Paryżu.

Publikacja: 05.03.2023 15:28

Afryka "jednogłośnie" zgadza się na udział Rosji i Białorusi w igrzyskach

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 375

W oświadczeniu opublikowanym na Twitterze Stowarzyszenie Narodowych Komitetów Olimpijskich Afryki poinformowało, że członkowie „jednogłośnie postanowili wspierać udział rosyjskich i białoruskich sportowców we wszystkich międzynarodowych zawodach”.

Jest to efekt apelu Stanów Zjednoczonych i 30 innych „podobnie myślących” krajów z 20 lutego, wzywającego  do nałożenia zakazu startów w sportach międzynarodowych dla sportowców z Rosji i Białorusi, z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, prowadzonej częściowo z terytorium Białorusi.

W styczniu Międzynarodowy Komitet Olimpijski wywołał wiele kontrowersji, przedstawiając wieloetapowy plan udziału rosyjskich i białoruskich sportowców w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2024 w Paryżu i Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2026 w Mediolanie, ale jako strony neutralne, bez symboli państw, które reprezentują.

Czytaj więcej

MKOl oburzony słowami doradcy Zełenskiego. "Zniesławienie"

Stowarzyszenie Narodowych Komitetów Olimpijskich Afryki (ACNOA ANOCA) przekazało w niedzielę, że jego decyzja jest zgodna ze stanowiskiem MKOl i jego prezydenta Thomasa Bacha i „pozwoli rosyjskim i białoruskim sportowcom uczestniczyć w igrzyskach olimpijskich w Paryżu 2024 na zasadzie  całkowitej neutralności”.

Sport
Rosja i BRICS. Władimir Putin planuje igrzyska dla połowy świata
Sport
Piłka to coś więcej niż niedzielny mecz
Sport
Osłodzą życie sportowców. Polski Komitet Olimpijski ma nowego sponsora
Sport
Polak pobił rekord świata na dystansie dziesięciokrotnego Ironmana
Sport
24. Piknik Olimpijski w drodze do #Paryż2024