Rosjanie zagrają w Azji. „To haniebny dzień”

Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE) zgodziła się, żeby Rosjanie przenieśli się z Europy do Azji. To pierwszy taki przypadek w świecie sportu. Szefem FIDE jest Rosjanin Arkadij Dworkowicz.

Publikacja: 28.02.2023 17:50

Arkadij Dworkowicz, prezydent Międzynarodowej Federacji Szachowej

Arkadij Dworkowicz, prezydent Międzynarodowej Federacji Szachowej

Foto: PAP/EPA, ABEDIN TAHERKENAREH

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 370

Szachowa Federacja Rosji (CFR) zmienia przynależność. Reforma wejdzie w życie 1 maja. Teraz CFR będzie podlegała nie europejskiej, lecz azjatyckiej federacji. Decyzja zapadła podczas spotkania władz tej drugiej organizacji w Abu Zabi. Członkowie Azjatyckiej Federacji Szachowej (ACF) głosowali niemal jednogłośnie, 29:1, za przyjęciem Rosjan w swoje szeregi. FIDE nie wyraziła sprzeciwu.

Światowa federacja zapewniła jednocześnie, że pozwoli Rosjanom na zmianę barw narodowych i występy w innej europejskiej reprezentacji bez karencji czasowej, ani dodatkowych opłat. To ruch, który będzie musiał wykonać każdy szachista planujący występy w turniejach na Starym Kontynencie.

Nie byłoby to nic nadzwyczajnego. Tylko w tym roku w świecie szachów doszło do 64 transferów zawodników między reprezentacjami. Wielu z nich to Rosjanie oraz Ukraińcy, ci ostatni najczęściej wybierali polską flagę. Przykładów transferów nie brakuje nawet w czołówce rankingu FIDE. Stany Zjednoczone od 2014 roku reprezentuje chociażby Filipińczyk Wesley So, czyli światowa „ósemka”.

Standardowa opłata za zmianę reprezentacji wynosi 5 tys. euro. Uzupełnia ją odszkodowanie uzależnione od rankingu szachisty. Może ono sięgnąć nawet 50 tys. euro. Dziś Rosja ma na liście FIDE 190 arcymistrzów i arcymistrzyń - to więcej niż jakikolwiek inny kraj zrzeszony w organizacji.

- Nadszedł haniebny dzień dla szachów - mówi wiceprzewodniczący Europejskiej Unii Szachowej (ECU) Malcolm Pein. - Jesteśmy pierwszym sportem, w którym organ zarządzający pozwolił Rosjanom na uniknięcie sankcji poprzez przejście do Azji. Dziwię się jednocześnie Hindusom oraz Chińczykom, że na to przystali, bo godzą się w ten sposób na dodatkową konkurencję podczas wielkich imprez.

Rosjanie jako drużyna nie mogą brać udziału w zawodach organizowanych pod szyldem FIDE. Światowa federacje nie zawiesiła za to samych szachistów. Tamtejsi arcymistrzowie będą ponadto mogli jeszcze wziąć udział w marcowych mistrzostwach Europy. Zagrają tam pod flagą FIDE.

Sport
Osłodzą życie sportowców. Polski Komitet Olimpijski ma nowego sponsora
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Sport
Polak pobił rekord świata na dystansie dziesięciokrotnego Ironmana
Sport
24. Piknik Olimpijski w drodze do #Paryż2024
Sport
Organizatorzy igrzysk w Paryżu chcą umieścić znicz olimpijski na Wieży Eiffla
Sport
Nie żyje alpinista Kacper Tekieli, mąż Justyny Kowalczyk
Sport
Magnus Carlsen zagra z Polakami. Wielki turniej w Warszawie