Minister sportu: Rosjanie neutralności nie dochowują, szydzą wręcz z tego przed światem

Jest jeszcze jest czas na to, by bardziej miękkimi narzędziami zmotywować MKOI do autorefleksji - mówił we wtorek minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Publikacja: 14.02.2023 20:28

Minister sportu: Rosjanie neutralności nie dochowują, szydzą wręcz z tego przed światem

Foto: PAP/Rafał Guz

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 356

Ukraina liczy na uzyskanie szerokiego poparcia międzynarodowego dla zakazu udziału rosyjskich i białoruskich sportowców po tym, jak Międzynarodowy Komitet Olimpijski uchylił im drzwi do konkurowania jako sportowcy neutralni w Paryżu.

Sportowcy z Rosji i sąsiedniej Białorusi, która rok temu pomogła Moskwie w inwazji na Ukrainę, zostali po 24 lutego wykluczeni z wielu międzynarodowych zawodów. Teraz mieliby wrócić jako sportowcy „neutralni”.

Czytaj więcej

Szef MKOl: To nie rządy decydują o tym, kto weźmie udział w zawodach sportowych

- Wiemy choćby z ostatnich dwóch edycji igrzysk olimpijskich, gdzie Rosjanie w związku ze skandalami dopingowymi mieli występować jako reprezentacje neutralne, że oni tej neutralności nie dochowują, szydzą wręcz z tego przed całym światem - zauważył we wtorek w Polsat News Kamil Bortniczuk. - (Władimir) Putin rzekomo neutralną reprezentację oklaskuje z trybun, a stroje bez flag albo w całości są flagami, albo te flagi na gumkach przytwierdzone są do rękawów - dodał.

Szef resortu sportu i turystyki przekonywał, że udaje się utrzymywać jedność zawiązanej rok temu „koalicji ministrów sportu cywilizowanego świata”. - W ostatnim spotkaniu udział wzięli przedstawiciele 35 ministerstw, swoją obecnością zaszczycił to spotkanie również prezydent Wołodymyr Zełenski - mówił. Minister podkreślił, że że spośród przedstawicieli krajów, które zabrały głos, tylko Grecja była wyraźnie po stronie MKOl, a dwa inne kraje sugerowały, że potrzeba więcej informacji na temat praktycznej strony dopuszczenia Rosjan.

Czytaj więcej

Mirosław Żukowski: Czas na wsparcie olimpijskiej Ukrainy

- Bojkot jest najsilniejszą z kart, którą posiadamy w talii - powiedział Bortniczuk. - Jest bolesny zawsze dla sportowców, którzy często w całej swojej karierze sportowej mają jedną lub dwie szanse na to, żeby zawalczyć na igrzyskach o medal, o swój życiowy sukces - tłumaczył. Jego zdaniem jest jeszcze czas na to, by bardziej miękkimi narzędziami zmotywować MKOI do autorefleksji. 

Sport
Osłodzą życie sportowców. Polski Komitet Olimpijski ma nowego sponsora
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Sport
Polak pobił rekord świata na dystansie dziesięciokrotnego Ironmana
Sport
24. Piknik Olimpijski w drodze do #Paryż2024
Sport
Organizatorzy igrzysk w Paryżu chcą umieścić znicz olimpijski na Wieży Eiffla
Sport
Nie żyje alpinista Kacper Tekieli, mąż Justyny Kowalczyk
Sport
Magnus Carlsen zagra z Polakami. Wielki turniej w Warszawie