Polski Komitet Olimpijski zaprasza gości na galę na początku każdego roku, aby jeszcze raz przeżyć sportowe emocje z minionych 12 miesięcy i podziękować – sportowcom, partnerom, sponsorom – za współpracę.

„Mieliśmy wielki sukces siatkarzy – wicemistrzostwo świata, ale też wiele wspaniałych wyników w innych dyscyplinach. Jako Polska organizujemy wiele imprez sportowych. Zaczynają się mistrzostwa świata w piłce ręcznej, które organizujemy razem ze Szwecją, a przed nami także największa impreza sportowa w historii Polski, jaką będą III Igrzyska Europejskie. Przyjadą do nas najwybitniejsi sportowcy z Europy” – powiedział Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego witając gości.

Wśród nich byli między innymi: Andrzej Duda – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, Kamil Bortniczuk – Minister Sportu i Turystyki, Akio Mijajima – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Japonii w Polsce, Spyros Capralos – Prezydent Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich, członek MKOl i szef Greckiego Komitetu Olimpijskiego oraz Witold Bańka – Prezydent Światowej Agencji Antydopingowej.

„Chcę podziękować za wielkie serce jakie okazała cała polska społeczność sportowa naszym sąsiadom z Ukrainy, wspierając ich, umożliwiając trenowanie, udostępniając obiekty sportowe, aż po zapewnienie dachu nad głową. Tego nie zrobił nikt tak jak Polacy” – mówił prezydent Andrzej Duda.

„Nasi reprezentanci w ubiegłym roku w najważniejszych kategoriach wiekowych w imprezach mistrzowskich zdobyli 840 medali. Imprez rangi mistrzowskiej na terenie Rzeczypospolitej było 76. To oznacza, że każdego miesiąca w naszym kraju obywało się sześć takich imprez” – tak 2022 r. podsumował Kamil Bortniczuk, minister Sportu i Turystyki.

„To wszystko nie byłoby możliwe bez waszego wsparcia. Różni nas wiele, ale łączy sport i jego wartości, a dziś, w tej trudnej sytuacji jaką jest wojna, jest to szczególnie ważne” – dodawał Andrzej Kraśnicki, zwracając się do gości dorocznej gali, w trakcie której – tradycyjnie – zostały przyznane specjalne nagrody.

Japonia nagradza szefa PKOl

Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego – decyzją rządu Japonii – otrzymał Order Wschodzącego Słońca, Złote Promienie z Rozetą.

„Pan Prezes Kraśnicki aktywnie angażuje się w popularyzację ducha olimpijskiego oraz umacnianie relacji polsko-japońskich” – mówił Ambasador Japonii w Polsce Akio Mijajima.

Prezes PKOl Andrzeji Kraśnicki odbiera Order Wschodzącego Słońca – Złote Promienie z Rozetą z rąk Am

Prezes PKOl Andrzeji Kraśnicki odbiera Order Wschodzącego Słońca – Złote Promienie z Rozetą z rąk Ambasadora Japonii w Polsce Akio Mijajimy.

materiały prasowe

Order Wschodzącego Słońca – Złote Promienie z Rozetą został ustanowiony w 1875 r. przez cesarza Mutsuhito. Jest trzecim w hierarchii ważności odznaczeniem w Japonii po Orderze Chryzantemy i Orderze Kwiatów Paulowni, a przed Orderem Świętego Skarbu.

Przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio w 2021 roku, dzięki inicjatywie prezesa Andrzeja Kraśnickiego, podpisane zostały umowy z japońskimi miastami, które gościły sportowców z Polski. „Przyczyniło się to wydatnie do umocnienia przyjaznych relacji i lepszego wzajemnego poznania kultur obu naszych krajów” – uzasadnia Ambasada Japonii w Polsce.

Wielka Honorowa Nagroda Sportowa PKOl im. Piotra Nurowskiego

Sportowcami 2022 r, zostali: Dawid Kubacki, brązowy medalista olimpijski z Pekinu 2022 i Paweł Fajdek, mistrz świata w rzucie młotem. Drużyną roku: reprezentacja Polski mężczyzn w siatkówce. Trenerami roku: Aleksander Wojciechowski, prowadzący wioślarską czwórkę podwójną mężczyzn i Tomasz Kryk, trener kajakowej kadry kobiet. Nagrodę specjalną przyznano Idze Świątek – najlepszej tenisistce na świecie i liderce światowego rankingu WTA.

Wielka Honorowa Nagroda Sportowa PKOl została ustanowiona w 2009 r. To wyróżnienie nawiązujące do przyznawanej w latach 1927-38 Nagrody Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego. Honoruje ona największe osiągnięcia sportowe minionego roku. W okresie międzywojennym jej laureatami byli m.in.: Halina Konopacka, Janusz Kusociński, Jadwiga Wajsówna, Stanisław Petkiewicz, Stanisław Marusarz.

PKOl dziękuje partnerom i sponsorom.

Polski Komitet Olimpijski przyznając wyróżnienia za 2022 r. postanowił, aby jedno z nich trafiło do dziennika „Rzeczpospolta”. Statuetkę w trakcie noworocznej gali odebrał Prezes Zarządu GREMI MEDIA – wydawcy gazety – Maciej Maciejowski.

materiały prasowe

„Rzeczpospolita” jest partnerem Polskiego Komitetu Olimpijskiegoo i Reprezentacji. Powinnościami partnera są zaś krzewienie idei olimpijskiej, pielęgnowanie dorobku rodzimego sportu i promocja sportowego, zdrowego stylu życia wśród Polek i Polaków.

III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023

To ma być największe i najważniejsze wydarzenie sportowe 2023 roku. O przygotowaniach do III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 opowiadali: Spyros Capralos, Prezydent Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich oraz Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.

Spyros Capralos, Prezydent Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich, członek MKOl i szef G

Spyros Capralos, Prezydent Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich, członek MKOl i szef Greckiego Komitetu Olimpijskiego

materiały prasowe

Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego i współgospodarz tegorocznych III Igrzysk Eur

Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego i współgospodarz tegorocznych III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023

materiały prasowe

Uroczysta inauguracja III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 odbędzie się 21 czerwca na stadionie im. Henryka Reymana w Krakowie.