Lista nagrodzonych była długa, może dłuższa, niż kiedykolwiek, gdyż oprócz wyróżnień w czterech kategoriach znanych od lat (nagroda za „czyn czystej gry”, wyróżnienie indywidualne za całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu, wyróżnienie za promocję wartości fair play oraz wyróżnienie fair play dziennikarzy sportowych) w tym roku doszły podziękowania za pomoc dla Ukrainy i ukraińskich sportowców w czasie wojny.  

Foyer Centrum Olimpijskiego  Warszawie zatem dawno nie było tak wypełnione i uroczystość musiała trwać stosownie długo, nawet jeśli nagrodzeni mieli na słowo od siebie tylko minutę. Otwierający ceremonię prezes PKOl Andrzej Kraśnicki podziękowawszy wszystkim sponsorom i partnerom, bez których realizacja misji komitetu nie byłaby tak pełna, przypomniał, że postawa fair play to jedna z nadrzędnych wartości w Ruchu Olimpijskim.

– Polski Komitet Olimpijski co roku, od kilkudziesięciu już lat, nagradza i wyróżnia tych, którzy pokazują, że czysta gra to jedna z najważniejszych zasad. Gratuluję wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym. Niezmiernie się cieszę z waszej postawy. To wy codziennie udowadniacie, że to nie wynik sportowy, czy medal są najważniejsze, a uczciwość – mówił prezes, który w drugiej części wydarzenia sam odebrał dyplom im. Jeana Borotry Międzynarodowego Komitetu Fair Play za wyjątkowe zasługi w promowaniu zasad czystej gry.

Tegoroczne nagrody niełatwo porównywać i oceniać, na pewno warto zauważyć, że dostało je wiele kobiet, cieszyć się z ich różnorodności, co pokazuje, że idea fair play ma swe odzwierciedlenie w wielu aspektach życia w sporcie i wokół niego. W kategorii promocji tej idei wyróżnienia poszły zatem w ręce Elżbiety Kwiatkowskiej, która 52 lata pracowała w Polskim Komitecie Olimpijskim tworząc m. in. sieć Klubów Olimpijczyka oraz szkół imienia Polskich Olimpijczyków, Jerzego Kuciaka z Kościana, który stworzył własne, niepowtarzalne Domowe Muzeum Olimpijskie, Zbigniewa Kulika, kierującego od 1976 roku Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu oraz do twórców z warszawskiego Teatru WAM, którzy potrafili przełożyć wartości fair play na język sztuki scenicznej. 

Świetnie się złożyło, że nagrodzona za odważne ratowanie rywalki podczas zgrupowania na jeziorze Garda 12-letnia żeglarka Hania Chojnicka mogła stanąć obok wybitnych sportowców nagrodzonych za całokształt kariery oraz drugi etap drogi zawodowej: Moniki Pyrek-Rokity, Otylii Jędrzejczak i Tomasza Majewskiego, także oglądała z bliska nagrodzoną przez dziennikarzy sportowych Maję Włoszczowską.

Mogła usłyszeć, że ci najwięksi cenią także kolejny etap życia po pełnej sukcesów przygodzie w sporcie wyczynowym. – Jestem szczęśliwa, że po zakończeniu kariery nadal mogę aktywnie działać na rzecz promocji sportu. Nagroda Fair Play za całokształt kariery oraz działania, jakie prowadzę po jej zakończeniu to ogromne wyróżnienie, ale i motywacja do dalszego działania. Jestem dumna z projektów, które realizuję w ramach fundacji swojego imienia. Od 2018 razem działam ze sponsorami na rzecz promocji uniwersalnych wartości sportu i udowadniam młodemu pokoleniu, że ruch to radość i wspaniała platforma do rozwoju – mówiła Monika Pyrek. 

Podziękowania za szczególną postawę oraz pomoc dla Ukrainy i ukraińskich sportowców w trudnym czasie wojny, wynikały z potrzeby serca i chwili. Dobrze, że o nich pamiętano.

– Jesteśmy tutaj, ponieważ łączy nas Fair Play. Chciałabym, aby to spotkanie było powodem do dyskusji o wartościach nie tylko w sporcie, ale również w życiu. W tym roku wobec trudnej sytuacji na Ukrainie zdecydowaliśmy się na przyznanie wyróżnień za szczególną postawę oraz pomoc dla Ukrainy i ukraińskich sportowców w trudnym czasie wojny. Cieszę się, że mimo tych ciężkich czasów sport ma moc zmieniania świata i jednoczenia ludzi – powiedziała Hanna Wawrowska, Przewodnicząca Klubu Fair Play PKOl.

Osób, które warto było wspomnieć z tej okazji było wiele, i znów, sposobów, dzięki którym pomagały, było mnóstwo, od zbierania pieniędzy dla poszkodowanych w wojnie, po przyjmowanie sportowców w Polsce i sprawianie, by pomimo dramatu wojny mieli chwile radości na trasach wyścigów, stadionach, akwenach i w halach; od symbolicznego wsparcia po konkrety opieki organizacyjnej, medycznej, sportowej, finansowej i rzeczowej. Dobrze by było, gdyby jednak za rok, z okazji 55. edycji Nagród Fair Play PKOl okazja do takich podziękowań zniknęła. 

54. Nagrody Fair Play PKOl

Honorowa Statuetka Fair Play

Polska Agencja Antydopingowa

Wyróżnienia Fair Play im. prof. Zofii Żukowskiej za promocję wartości fair play

Elżbieta Kwiatkowska

Jerzy Kuciak

Zbigniew Kulik

Teatr WAM (Warsztatowa Akademia Musicalowa)

Wyróżnienia za karierę sportową i godne życie po jej zakończeniu

Monika Pyrek-Rokita

Otylia Jędrzejczak

Tomasz Majewski

List gratulacyjny Fair Play 2021 w za czyn czystej gry

Hanna Chojnicka

Wyróżnienie Fair Play Dziennikarzy Sportowych

Maja Włoszczowska

Podziękowania za szczególną postawę oraz pomoc dla Ukrainy i ukraińskich sportowców w czasie wojny

Siergiej Bubka

Agnieszka Kobus-Zawojska

Marek Kolbowicz

Robert Korzeniowski

Adam Wiercioch

Iga Świątek

Hubert Hurkacz

Robert Lewandowski

Kamil Stoch

Stanisław Konarzewski

Wojciech Lewandowski

Paweł Krzywański

Polski Związek Pięcioboju Nowoczesnego

Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego

Polski Związek Żeglarski

Polski Związek Sportów Wrotkarskich

Polski Związek Hokeja na Trawie

Polski Związek Hokeja na Lodzie

Polski Związek Narciarski

Polski Związek Piłki Nożnej

Polski Związek Pływacki

Polski Związek Kajakowy 

Polski Związek Tenisowy 

Polski Związek Szermierczy 

Polski Związek Piłki Siatkowej 

Polski Związek Towarzystw Wioślarskich 

Polski Związek Bokserki 

Polski Związek Alpinizmu

Polski Związek Zapaśniczy.