- To nasz coroczny projekt integrujący miłośników sportu z kraju i ze świata oraz niezwykłe święto olimpizmu, promujące igrzyska i olimpijskie wartości - szacunek, przyjaźń, dążenie do doskonałości oraz fair play. Każdy piknik to kilkadziesiąt tysięcy uczestników i wiele atrakcji. Cieszę się, że po długiej przerwie mogliśmy się po raz kolejny spotkać i jeszcze raz przeżyć wspólnie igrzyska w Tokio i w Pekinie – mówi Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

- W organizację pikniku aktywnie włączają się związki sportowe oraz sponsorzy i partnerzy PKOl i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej. To wydarzenie integruje nas wszystkich wokół sportu, pokazuje jego wartość i siłę, promuje aktywność fizyczną i zdrowy styl życia- dodaje Andrzej Kraśnicki.

Renata Maurer-Różańska, multimedalistka olimpijska, dwukrotna mistrzyni olimpijska

Renata Maurer-Różańska, multimedalistka olimpijska, dwukrotna mistrzyni olimpijska

Włodzimierz Włoch/ PKOI

Dwukrotna złota medalistka olimpijska w strzelectwie Renata Mauer-Różańska (Atlanta 1996 i Sydney 2000) uczestniczyła we wszystkich piknikach, poza jednym, gdy rodziła syna Mateusza. „Dzięki tym piknikom i spotkaniom z medalistami olimpijskimi miałam szansę poznać Józefa Zapędzkiego (dwukrotnego medalistę olimpijskiego w strzelectwie z Montrealu 1964 i Meksyku 1968) oraz poznać innych sportowców, z którymi nigdy nie miałam okazji nawet porozmawiać. Ponadto, jest to szansa na swobodne spotkanie się z kibicami, którzy pamiętają moje sukcesy i do dziś przeżywamy je wspólnie” – powiedziała Renata Mauer - Różańska.

Czytaj więcej

28 maja – Piknik Olimpijski w Warszawie

Tomasz Kucharski - dwukrotny złoty medalista olimpijski w wioślarstwie, razem z Robertem Syczem w Sydney w 2000 i w Atenach w 2004 roku zwyciężał w dwójce podwójnej - także podkreśla integracyjną rolę pikniku, który jest inspiracją do podejmowania aktywności fizycznej.

PKOl, razem z współorganizatorami i partnerami imprezy, w tym roku przygotował blisko 50 stanowisk związanych ze sportami olimpijskimi, ale nie tylko. Można było spróbować swoich sił w badmintonie, podnoszeniu ciężarów, wioślarstwie (ergometry), pięcioboju nowoczesnym, deskorolce, hokeju na trawie, łucznictwie, judo, boksie, piłce nożnej, strzelectwie, szermierce, tenisie, tenisie stołowym, saneczkarstwie, zapasach, żeglarstwie czy królowej sportu – lekkiej atletyce. Dodatkowo rozegrano turnieje w ultimate freesbe, krykieta, teqballa i padla. Swoje stoiska zaprezentowali także: Polski Komitet Paraolimpijski, UNICEF, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Centralny Ośrodek Sportu, Muzeum Sportu i Turystyki, żeglarstwo Opti oraz ECO Sport.

Piknik Olimpijski to jedyna okazja do spotkania się z ponad setką polskich medalistów olimpijskich – tych z dawnych, ale i ostatnich igrzysk

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również w tym roku tzw. strefa megaolimpijska, a w niej: strefa Edukacji Olimpijskiej PKOL i Klubu Fair Play PKOI, strefa Letnich i Zimowych Igrzysk Olimpijskich oraz olimpijska strefa 3D i VR.

Klub Fair Play PKOI aktywnie uczestniczy w piknikach olimpijskich. W poprzednich latach członkowie Klubu, między innymi Anna Bodasińska, Jolanta Kowalska, Janusz Łojek, Antoni Piechniczek oraz Magda Rejf, promowali wartości Fair Play. W tym roku zaprosiliśmy do współpracy dr Sarę Wawrzyniak z Akademii Wychowania Fizycznego z Wrocławia, która za pomocą piłek edukacyjnych Eduball przybliżała wartości fair play uczestnikom pikniku. Zachęcaliśmy również do drugiego już Biegu Fair Play PKOI organizowanego przez nas z okazji Światowego Dnia Fair Play (pierwsza edycja odbyła się we wrześniu 2021 r i zgromadziła 70 tys. dzieci) -mówi Hanna Wawrowska, przewodnicząca Klubu oraz członek zarządu Europejskiego Ruchu Fair Play.

Tomasz Kucharski, dwukrotny mistrz olimpijski

Tomasz Kucharski, dwukrotny mistrz olimpijski

Włodzimierz Włoch/ PKOI

Z kolei strefa Edukacji Olimpijskiej PKOl wprowadzała uczestników imprezy w świat olimpijskich wartości, dzięki grom logicznym, aktywnościom artystycznym oraz testowi wiedzy. Najmłodsi, ale również ci starsi, wykonywali torby z olimpijskim symbolem oraz medale z przesłaniem. Najmłodsi brali udział w konkursie na projekt maskotki olimpijskiej, a najlepsze zostały nagrodzone na scenie głównej. „Edukacja olimpijska to misyjne zadanie PKOl- u, interpretujemy świat sportu i olimpizmu, zdarzenia ze stadionów olimpijskich i przygotowujemy je do powszechnego odbioru, najlepiej w formie zabawy kładąc nacisk na to, że tylko bezpośrednie spotkanie człowieka z człowiekiem pozwala tworzyć świat wartości i zapewnić przyszłość ruchowi olimpijskiemu. Spotkanie z olimpijczykiem buduje na całe życie” – mówi Dyrektor Działu Kultury i Edukacji olimpijskiej PKOl Katarzyna Deberny.