EURO 2016: Francja - Niemcy 2:0

Gospodarze turnieju - Francuzi pokonali w półfinale Niemców 2:0. Dwie bramki zdobył Antoine Griezmann. W finale Francuzi zmierzą się z Portugalią

Aktualizacja: 07.07.2016 22:54 Publikacja: 07.07.2016 20:37

Swoją pierwszą dobrą okazję Francuzi stworzyli w 6. minucie. Dwójkową akcję przeprowadził Matuidi i Griezmann. Napastnik Atletico Madryt niekryty znalazł się w polu karnym, ale jego uderzenie z trudem obronił Manuel Neuer.

W 14. minucie na prowadzenie mogli wyjść Niemcy. Precyzyjne uderzenie Cana zmierzało w stronę prawego słupka Llorisa, ale francuski bramkarz dobrze interweniował w tej sytuacji.

Początkowa przewaga Francuzów szybko stopniała. Z każdą minutą Niemcy coraz śmielej atakowali bramkę rywali, a Francuzi mieli spore problemy z opuszczeniem własnej połowy. Okazje do zdobyci bramki mieli m.in Mesit Oezil i Bastian Schweinsteiger.

W doliczonym czasie pierwszej połowy sędzia Rizzoli wskazał na rzut karny. Zdaniem włoskiego arbitra w swojej jedenastce ręką interweniował Bastian Schweinsteiger. Niemcy protestowali, ale sędzia swojej decyzji nie zmienił. Jedenastkę na bramkę zamienił Antoine Griezmann. Telewizyjne powtórki nie wskazały jednoznacznie, czy decyzja sędziego była słuszna.

Francuzi mogli mówiąc o dużym szczęściu. Nie byli stroną przeważającą, ale po pierwszej połowy byli bliżej finału.

W 59. minucie Niemcy byli zmuszeni przeprowadzić pierwszą zmianę. Kontuzji nabawił się Jerome Boateng, a w jego miejsce na placu gry pojawił się Shkodran Mustafi.

W 72. minucie drugą bramkę dla Francji zdobył Griezmann. Wrzutkę w pole karne Pogby wypiąstkował Neuer, ale zrobił to na tyle nieskutecznie, że piłka spadła pod nogi napastnika Atletico. Francuz bez zastanowienia uderzył między interweniującymi obrońcami.

W końcówce Francuzi cofnęli się do obrony i pozwolili Niemcom spokojnie rozgrywać akcje. Mistrzowie świata nie potrafili jednak przebić się przed dobrze grającą obronę gospodarzy. Do końca spotkania wynik nie uległ zmianie. Trybuny w Marsylii oszalały. Francja w finale zagra z Portugalią. Zmęczeni Niemcy wracają do domu.

Przed meczem

Oba zespoły jeszcze nigdy nie rywalizowały ze sobą w mistrzostwach Europy.

W ćwierćfinale Francuzi gładko pokonali Islandię 5:2. Mistrzowie świata - Niemcy dopiero w rzutach karnych wyeliminowali reprezentację Włoch.

Głównym problemem Niemców przed dzisiejszym spotkaniem była sytuacja kadrowa. W meczu z powodu kontuzji nie zagrają Mario Gomez i Sami Khedira. Z powodu kartek spotkanie opuści Mats Hummels.

Zwycięzca spotkania zmierzy się w niedzielę z Portugalią.

Niemcy - Francja 0:2

Bramki: Antoine Griezmann (45.; 72.)

Niemcy: 1-Manuel Neuer - 21-Joshua Kimmich, 17-Jerome Boateng, 4-Benedikt Hoewedes, 3-Jonas Hector - 8-Mesut Oezil, 14-Emre Can, 7-Bastian Schweinsteiger, 11-Julian Draxler - 18-Toni Kroos - 13-Thomas Mueller.

Francja: 1-Hugo Lloris - 19-Bacary Sagna, 22-Samuel Umtiti, 21-Laurent Koscielny, 3-Patrice Evra - 18-Moussa Sissoko, 15-Paul Pogba, 14-Blaise Matuidi, 8-Dimitri Payet - 7-Antoine Griezmann, 9-Olivier Giroud.

Sędzia: Nicola Rizzoli (Włochy)