– Jesteśmy przekonani, że igrzyska w Tokio się odbędą, choć wciąż istnieje  prawdopodobieństwo, że sytuacja epidemiologiczna może wymusić pewne zmiany formuły. Najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo sportowców. Ze swojej strony zapewniam, że Polski Komitet Olimpijski zrobi wszystko, by umożliwić naszej reprezentacji jak najlepsze warunki udziału w tym wydarzeniu – podkreślił Andrzej Kraśnicki, prezes PKOl.

Polscy sportowcy zdobyli już olimpijskie kwalifikacje w gimnastyce sportowej, jeździectwie, kajakarstwie (slalom i sprint kajakowy), kolarstwie szosowym i torowym, lekkoatletyce, pięcioboju nowoczesnym, siatkówce, pływaniu, strzelectwie, taekwondo, tenisie stołowym, wioślarstwie, wspinaczce sportowej, zapasach i żeglarstwie. Na razie do igrzysk zakwalifikowało się blisko 140 zawodników z Polski. Zamknięcie systemu zgłoszeń nastąpi 5 lipca.
 Dotychczas w letnich igrzyskach olimpijskich reprezentanci Polski zdobyli 283 medale. W trakcie ostatnich igrzysk w Rio de Janeiro (2016) wywalczyli 11 medali.

 – W ubiegłym roku celowaliśmy w 15 medali i dalej uważam, że jest to wynik, który jesteśmy w stanie osiągnąć w Tokio. Liczymy również na niespodzianki, więc mam nadzieję, że tych krążków będzie jeszcze więcej – powiedział Marcin Nowak, Szef Misji Olimpijskiej Tokio 2020.