Sztangista miał reprezentować nasz kraj w kategorii do 94 kg. Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego ogłosił, że zawodnik został wykluczony z reprezentacji i musi opuścić wioskę olimpijską.

W organizmie Zielińskiego wykryto niedozwolony środek o nazwie nandrolon. Wynik miało potwierdzić badanie próbki B.

"PZPC oświadcza, że w czasie badań antydopingowych, jakie przeprowadzone zostały w czasie pobytu reprezentacji na igrzyskach w Rio de Janeiro wykryto u zawodnika Tomasza Zielińskiego podwyższony poziom substancji zakazanej - nandrolonu. Natychmiast została również zbadana próbka B, która potwierdziła wynik pozytywny. Tym samym działając na podstawie Regulaminu Dyscyplinarnego PZPC i polskich przepisów antydopingowych został on zawieszony w prawach zawodnika do czasu zakończenia postępowania i usunięty z reprezentacji na igrzyska w Rio. Jeżeli zarzuty się potwierdzą, wyciągnięte zostaną wobec zawodnika surowe konsekwencje zgodnie z obowiązującymi przepisami" - napisano w oświadczeniu.

- Chcę wszystkich Polaków szczerze przeprosić, że muszą się podczas igrzysk olimpijskich wstydzić przed całym światem z powodu afery wywołanej przez przedstawiciela podnoszenia ciężarów - powiedział prezes PZPC Szymon Kołecki.

Zieliński zapowiada, że odwoła się od tej decyzji. Zawodnik zapewnia dziennikarzy, że nie stosował dopingu i nie zamierza opuszczać wioski olimpijskiej.

- Szczerze mówiąc nie wiem, co się stało. Chyba mi się to śni, brak mi słów. Przez 10 lat trenowałem dla naszego kraju, 20 lat spędziłem na treningach i nigdy się nie dopingowałem. I nagle wyskakują mi z taką informacją. Miałem trzy kontrole przed przyjazdem do Rio i wszystkie były negatywne. Nawet godziny nie spędziłem w wiosce i od razu wzięty zostałem na kontrolę. 6 sierpnia dowiedziałem się, że próbka była pozytywna – powiedział Zieliński.

Problemy przed Rio

To nie pierwsze problemy wokół zawodnika. W czerwcu prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów Szymon Kołecki podjął decyzję o wykreśleniu z kadry Zielińskiego. Decyzja dotyczyła również Krzysztofa Szramiaka.

Kołecki tłumaczył, że nie miał innego wyjścia. Jego zdaniem obaj zawodnicy lekceważąco podchodzili do cyklu przygotowań do igrzysk.

Decyzji prezesa PZPC nie zaakceptował zarząd związku.